Straits of Mackinac Round Island Passage
By Fred Stone
Boat Traffic at 45 50.5íN, 84 37.1íW
Lake Michigan to Lake Superior to Northern Lake Huron Route
*Listings based on sightings and may not contain all passage information



6/24/17
2352  John J. Boland, American Steamship, eastbound, Sturgeon Bay to Superior SMET to load coal.  
2344  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
2111  American Century, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.    
1728  Fearless (salty), Phoenix Shipping & Trading, Greece, eastbound, Milwaukee to Montreal.
1229  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1132  Algoma Enterprise, Algoma Central, eastbound, from Burns Harbor.

6/23/17
2357  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      
1648  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, IN Harbor to Duluth.
1400  Herbert C. Jackson, Interlake Steamship Co., westbound, to Port Dolomite to Muskegon with stone.      
1245  Reggeborg (salty), Wagenborg Shipping, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.
0732  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Salut Ste. Marie.

6/22/17
2112  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Superior BNSF to Gary with taconite.      
2100  State of Michigan, Great Lakes Maritime Academy training vessel, westbound, Mackinac Island to Traverse City.      
1220  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.       
0940  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.   
0927  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
0917  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, Manistee/Filer City to Port Dolomite to load stone
0617  American Century, American Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.      

6/21/17
1513  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Ludington with stone.
1434  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1117  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0425  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.

6/20/17
1906  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee/Filer City with coal.    
1013  Algoway, Algoma Central, eastbound, Muskegon to Sault Ste. Marie.    
0816  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0505  Grand Mariner, American Canadian Caribbean Line, westbound, Mackinac Island to St. Ignace for servicing.      

6/19/17
2322  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.
2207  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, eastbound, Gladstone to Bruce Mines to load stone.
1125  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.    
1020  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
0820  Grand Mariner, American Canadian Caribbean Line, eastbound, Manitowoc to Mackinac Island with passengers.    
0650  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Two Harbors to IN Harbor taconite.    
0245  Anglian Lady towing a barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste Marie to Burns Harbor.
0211  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Conneaut.

6/18/17
2255  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.
2022  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1930  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound. IN Harbor to Port Dolomite to load stone.  
1802  Blue Heron, U. of Minnesota Duluth Research Vessel, eastbound, Sturgeon Bay to Duluth.
0708  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Muskegon with salt.

6/17/17
2348  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
0653  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound,Burns Harbor to Salut Ste. Marie.
0440  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, IN Harbor to Port dolomite to load stone for Duluth.
0429  Kaye E. Barker, Interlake, eastbound, Sturgeon Bay to Marquette to load taconite.  

6/16/17
1924  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1854  Flevoborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, Milwaukee to Port Colborne.
1440  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.  
0424  Algoway, Algoma Central, eastbound, Muskegon to Goderich to load salt.  

6/15/17
2305  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound. IN Harbor Haven to Port Dolomite to load stone.  
1949  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
0754  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
0208  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, tBruce Mines to Grand Haven with stone.  

6/14/17
1943  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.    
1825  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Superior BNSF to Gary with taconite.    
1436  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN  Harbor to Two Harbors CN to load taconite.
0302  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.
0232  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Muskegon with salt.
0123  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.

6/12/17
0849  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0816  Grand Mariner, American Canadian Caribbean Line, westbound, Mackinac Island to St. Ignace then to Lake Michigan.
0812  Pearl Mist, Pearl Seas Cruise, eastbound, Muskegon to Mackinac Island with passengers.        
0725  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
0129  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

6/13/17
1804  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
1356  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.        
1135  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.  
0721  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Charlevoix to Bruce Mines to load stone.  

6/11/17
2141  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, eastbound,  Milwaukee to Duluth CN to load taconite.
2130  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
2108  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior to load taconite.  
1454  BBC Elbe (salty), Briese Schiffahrts GMBH, Germany, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
0752  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN to Gary with taconite.      
0550  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0530  Victory I, Victory Cruise Line, eastbound, S. Chicago to Mackinac Island with passengers.        
0430  Anglian Lady towing a barge, Purvis Marine Ltd., westbound, from Sault Ste Marie.  
0435  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  

6/10/17
1507  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
          Then she went to anchor off McGulpin Point, due to high winds.         
1040  Federal Beaufort (salty), Fednav, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.         
0200  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Silver Bay to Burns Harbor with sinter.  

6/9/17
2157  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Superior BNSF to Gary with taconite.  
1633  Federal Shimanto (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1340  John Marshall, Calumet River Fleeting, westbound, from Port Dolomite with stone.
1045  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.    

6/8/17
2029  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Superior BNSF to load taconite.
1542  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0732  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Burns Harbor with stone.
0535  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN  Harbor to Two Harbors CN to load taconite.          


6/7/17
1925  Algosteel, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Bruce Mines to load stone.
1806  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, from Drummond Island with stone.
1740  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound. IN Harbor Haven to Port Dolomite to load stone.
1644  Pearl Mist, Pearl Seas Cruise, westbound, Mackinac Island to Muskegon with passengers.        
0630  Pearl Mist, Pearl Seas Cruise, arrives Mackinac Island from Sault Ste Marie with passengers.      
0661  Victory I, Victory Cruise Line, westbound, Sault Ste. Marie to St. Ignace with passengers.     
0442  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, westbound, Port Dolomite to St. Joseph with stone.        
0243  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, Grand Haven to Drummond Island to load stone.

6/6/17
1040  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.
0955  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0815  Burns Harbor, American Steamship Co., Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  

6/5/17
2259  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, Holland to Salut Ste. Marie.
1637  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.
1029  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth CN to IN Harbor with Cliff’s Mustang pellets.
0945  Algoway, Algoma Central, eastbound, Muskegon to Thessalon to load stone.
0415  Algosteel, Algoma Central, westbound, Bruce Mines to with stone.    
0015  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, Drummond Island to Grand Haven with stone.

6/4/17
2033  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1640  Capt Henry Jackman, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Port Dolomite to load stone.    
1635  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.  
1305  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.      
0530  Algoma Enterprise, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay to load stone.          

6/3/17
1008  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.      
0920  Algoway, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Muskegon with stone.
0740  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.    
0753  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0045  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN to Gary with taconite.   

6/2/17
1548  Federal Schelde (salty), Fednav, eastbound, to Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1433  Algoma Enterprise, Algoma Central, westbound, from Meldrum Bay with stone.        
1255  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, Gary to Marquette LS&I to load taconite.      
0124  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.     
0028  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.

6/1/17
2044  Federal Ems (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1936  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, Gary to Marquette to load taconite.
1208  Algoma Enterprise, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Meldrum Bay to load stone.  
0957  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

5/31/17
2355  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Duluth to IN Harbor with blast furnace trim.  
1130  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0641  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
0258  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

5/30/17
2400  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.  
0637  Algoway, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay to load stone.         
0321  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Gary with taconite.    
0113  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.
0002  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

5/29/17
2125  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, from Sault Ste. Marie.  
2109  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
2036  Kaye E. Barker, Interlake, eastbound, Green Bay to Marquette to load taconite.  
1801  Isolda (salty), Polish Steamship Co., eastbound, Milwaukee to Duluth to load grain.
1825  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.      
1657  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.
1143  Algoma Enterprise, Algoma Central, westbound, to Burns Harbor.      
0930  Eeborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load.  
0403  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  

5/28/17
1920  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound. IN Harbor Haven to Port Dolomite to load stone.
1105  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.


5/26/17
1016  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0645  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.  
0045  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound. Grand Haven to Port Dolomite to load stone.

5/25/17
1727  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite.
0802  RV Tanner, westbound, to ABW.
0717  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.     
0110  Algosteel, Algoma Central, westbound, Bruce Mines to Ferrysburg with stone.

5/24/17
0838  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.  
0636  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0022  Algosteel, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Bruce mines to load stone.
0020  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Salut Ste. Marie.

5/23/17
2056  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1406  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
0130  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.

5/22/17
0905  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.      

5/21/17
2130  Billmaier U.S. Army Corps of Engineers, westbound, from Sault Ste. Marie.
1911  Federal Margaree (salty), Fednav, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.  
1853  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.    
0941  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.  
0615  Federal Ems (salty), Fednav, westbound, to Milwaukee.  
0508  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.      

5/20/17
2207  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.    
1731  Wilfred M. Cohen, Purvis Marine, westbound. Sault Ste Marie to Milwaukee.    
1406  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0842  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    
0153  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite.
0014  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.

5/19/17
1915  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, Ludington to Port Dolomite to load stone.  
0912  Algoway, Algoma Central, eastbound, Green Bat to Meldrum Bay to load stone.         
0750  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0204  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

5/18/17
1224  Fraserborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.
1057  Algoma Olympic, Algoma Central, eastbound,  to Port Dolomite to load stone.
0102  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

5/17/17
2142  Kaye E. Barker, Interlake, eastbound, Milwaukee to Marquette to load taconite.
1949  Federal Rideau (salty), Fednav, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.
1746  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.  
1735  Federal Satsuki (salty), Fednav/Intership Navigation (Cyprus), eastbound, Burns Harbor to Duluth to load wheat.      
1211  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.
0723  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Salut Ste. Marie.
0636  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

Correction:  Top 4 entries below are for 5/16/17.  Lower 6 entries are mistaken repeats of 5/15/17.

5/15/17
2257  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Muskegon to Thessalon to load stone.
2219  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Two Harbors CN to load taconite.      
1932  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1832  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette to load taconite.
2212  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
1927  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1020  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Superior BNSF to load taconite.
0649  Wilfred M. Cohen, Purvis Marine, eastbound. S. Chicago to Sault Ste Marie. 
0416  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Charlevoix to Sault Ste. Marie.
0358  Algosteel, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Muskegon with stone.
 

5/15/17
2212  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
1927  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1020  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Superior BNSF to load taconite.
0649  Wilfred M. Cohen, Purvis Marine, eastbound. S. Chicago to Sault Ste Marie. 
0416  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Charlevoix to Sault Ste. Marie.
0358  Algosteel, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Goderich to Muskegon with stone.

5/14/17
2130  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone and to load stone.
2001  Algoma Olympic, Algoma Central, westbound,  from Bruce Mines with stone.
1713  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1510  Federal Welland (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1140  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.  1
1052  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    
0942  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.
0652  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Marinette with salt.         
0253  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Grand Haven to Port Dolomite to load stone.  
0140  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.      
0102  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Meldrum Bay to load stone.

5/13/17
1946  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.
1132  Dorothy Ann/Pathfinder, Interlake Transportation, westbound, Port  Dolomite to Ferrysburg with stone.
0501  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0204  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.

**Due to a computer glitch/operator error, the sightings for 5/12/17 are incorrect except for Speer at 1900.**

5/12/17
1900  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
1147  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    
1038  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, from Bruce Mines with stone.      
0917  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0728  Reestborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound to Duluth.
0401  Kaye E. Barker, Interlake, eastbound, from Green By to Port Dolomite.
0002  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, Gary to Superior SMET to load coal.  

5/11/17
1715  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1529  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

5/10/17
2019  American Century, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.    
1215  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.
1038   Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Salut Ste. Marie.
0914  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to Duluth with stone.

5/9/17
2223  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
2152  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Grand Haven to Port Dolomite to load stone.    
2140  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN to Gary with taconite.
1358  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
1100  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  

5/7/17
1251  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, eastbound, Milwaukee to Superior BNSF to load taconite. 
0658  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0529  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound Duluth CN to ? with taconite.  
0128  Radcliffe R. Latimer, Algoma Central, eastbound, IN Harbor to Thunder Bay to load grain.  
0028  Federal Cedar (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.

5/5/17
0903  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, westbound, to Milwaukee.  
0737  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

5/4/17
1859  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1144  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Bruce Mines to load stone.
0936  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, from Alpena through the South Channel 
          changing destination from Port Inland to Port Dolomite to load stone.
0426  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

5/3/17
2150  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette to load taconite.    
1810  Algolake, Algoma Central, eastbound, Gary to Clarkson.
1548  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF o load taconite.

5/2/17
1922  Mackinaw USCG 30, westbound, changing winter to summer buoys (ATON—Aids to Navigation).
1836  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.
1554  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, westbound, Bruce Mines to Grand Haven with stone.
1359  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0713  BBCThames (salty), Briese Schiffahrts GMBH, Germany, eastbound, Burns Harbor toThunder Bay to load grain.  
0157  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
0010  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

4/29/17
2100  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.      
1344  Rebecca Lynn with tanker barge A410, Andrie Inc., eastbound, Muskegon to Sarnia.
1034  Federal Danube (Salty), Fednav, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay.
0911  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0744  Algolake, Algoma Central and Upper Lakes, westbound, Bruce Mines to S. Chicago with stone.          

4/28/17
2151  Spencer F. Baird, U.S. Fish and Wildlife Service, westbound, from Cheboygan and north around Bois Blanc.
1954  Fuldaborg, Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound to Thunder Bay to load grain.
1710  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound Duluth CN to ? with taconite.
1445  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Salut Ste. Marie.  
0827  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Port Dolomite to load stone.

4/27/17
2007  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.      
1847  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1741  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
1147  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    
1038  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, from Bruce Mines with stone.      
0917  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0728  Reestborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound to Duluth.
0401  Kaye E. Barker, Interlake, eastbound, from Green By to Port Dolomite.
0002  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, Gary to Superior SMET to load coal.  

4/26/17
1135  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0415  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.

4/25/17
2145  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, Port Inland to Serpent Harbor with stone.  
2137  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Charlevoix to Marquette LS&I to load taconite.  
1519  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, Sturgeon Bay to Duluth CN to load taconite.    
0859  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0236  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, Sault Ste. Marie to Port Inland to load stone.    

4/24/17
1311  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1051  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to Duluth with stone.
0825  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite. 
0702  Federal Columbia (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
0556  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      
1214  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland to load stone.

4/23/17
1950  Lake Guardian, US EPA research vessel, westbound, to Milwaukee.  

3/31/17
0944  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0439  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    

3/29/17
2153  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1810  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
1620  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, Ludington to Bay City with CaCl2.
1124  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1027  Lake Guardian, US EPA research vessel, eastbound,  Sturgeon Bay to survey Lake Huron.

3/30/17
1837  Clyde S. Van Enkevort/Erie Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth CN to Gary with taconite.

3/27/17
1718  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
0756  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
0740  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette to load taconite.  
0457  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, Milwaukee to Alpena to load cement.
0425  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to Green Bay with cement.    

3/26/17
2247  American Mariner, American Steamship Co., westbound, to Escanaba.    
1603  Mobile Bay, USCG 103, westbound, St. Marys River to Sturgeon Bay.
1039  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Sturgeon Bay to Two Harbors CN to load taconite.

3/26/17
2247  American Mariner, American Steamship Co., westbound, to Escanaba.    
1603  Mobile Bay, USCG 103, westbound, St. Marys River to Sturgeon Bay.
1039  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Sturgeon Bay to Two Harbors CN to load taconite.

3/24/17
2317  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite.  
1726  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0542  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Sturgeon Bay to Superior BNSF to load taconite.  

3/24/17
0542  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Sturgeon Bay to Superior BNSF to load taconite.  

3/23/17
1059  Michigan/Great Lakes, US Oil, eastbound, Green Bay to Montreal with ethanol.

3/21/17  
1712  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, westbound, from Alpena with cement.  

3/20/17
1731  Michigan/Great Lakes, US Oil, westbound, Cheboygan to Green Bay.

3/17/17
1014  Biscayne Bay, USCG 104,eastbound, to St. Marys River.

3/14/17
1600  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, S. Chicago to Alpena to load cement.
          He did not proceed to Round Island Pass, but headed north to anchor off St. Ignace.       
1521  Biscayne Bay, USCG 104,eastbound, breaking ice for Samuel de Champlain/Innovation,
          back westbound to St. Ignace at 1537.  
0731  Mackinaw USCG 30, eastbound, Green Bay to Sault Ste. Marie.

3/6/17
1648  Hollyhock, USCG 214, eastbound, to anchor in McRae Bay.
0742  Hollyhock, USCG 214, westbound, Port Huron to St. Ignace.

2/27/17
1502  Mackinaw USCG 30, eastbound, Lake Michigan to St. Marys River.
1245  Mackinaw USCG 30, westbound, Cheboygan to Lake Michigan (around the north side of Bois Blanc).

2/14/17
1457 John B. Aird, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.     
1551  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, to Sault Ste. Marie.   She led Aird through the ice to
          Round Island Pass then turned back to the South Channel stopping 1 mi SW of the pass,
          and later into St. Ignace.

2/13/17
2020  Katmai Bay, USCG 101, westbound, Sault Ste. Marie to northern Lake Michigan for ice breaking.    

2/12/17
0705  John B. Aird, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
          Obviously, lay-up was delayed.

2/7/17
1432  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Sarnia for lay-up.     

2/5/17
0801  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, to Sault Ste. Marie.

2/4/17
1708  John B. Aird, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1605  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, breaking ice for the approaching John B. Aird.

2/3/17
1108  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.
1055  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, breaking ice for Algoma Transport then back toward the bridge.    
0000  Katmai Bay, USCG 101, westbound, Sault Ste. Marie to N. Lake MI for ice breaking.    

2/1/17
2315  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound around the north side of
          Mackinac Island to anchor off St. Ignace, destination Ludington.
0922  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.        

1/31/17
2039  Algoma Transport, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

1/29/17
2359  John B. Aird, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  
1943  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.
1344  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Detroit.  

1/28/17
1418  Mackinaw USCG 30, westbound, St. Mary’s River to St. Ignace.

Wrong date below.  Should be 1/27/17.

1/26/17
2145  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, to Sturgeon Bay for lay-up.
1814 John B. Aird, Algoma Central, eastbound, Milwaukee then Menominee to Goderich to load salt.        
1148  Algoma Transport, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.        

1/24/17
2130  Algosteel, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Windsor to load salt.
1210  John B. Aird, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0925  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.

1/23/17
1342  Mackinaw, USCG 30, eastbound, St. Ignace to St. Marys River.

1/22/17
2058  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, Toledo to Escanaba.
0512  Algosteel, Algoma Central, westbound, Windsor to S. Chicago with salt.
0448  Algoma Transport, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.        
0344  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Toledo to Gary.

1/19/17
1849   Bristol Bay, USCG 102, westbound, Sault Ste. Marie to St. Ignace.  She followed the Mackinaw, USCG 30,
           by a few hours.
0532  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, from Escanaba.

1/18/17
2019  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, to Sturgeon Bay for layup.

1/17/17
1720  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Detroit.
1645  John B. Aird, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

1/16/17
1944  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Salut Ste. Marie.
1718  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, Milwaukee to Alpena to load cement.
0207  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, to Gary.      

1/15/17
2043  Karen Andrie/Endeavour, westbound, Cleveland to Whiting to load.
1725  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, Two Harbors to Gary with taconite.
0828  Algoma Transport, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.        
0804  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, to Sturgeon Bay for layup.

1/14/17
1610  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
0533  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, Green Bay to “Tank Point”?

1/13/17
1338  John D. Leitch, Algoma Central, eastbound,  Milwaukee to Owen Sound for lay-up.


1/10/17 addition
1437  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, westbound, Alpena to Milwaukee with cement. 
          He then went to anchor off St. Ignace.     

1/10/17
1536  John D. Leitch, Algoma Central, westbound, Windsor to Milwaukee with salt.
1029  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Salt Ste. Marie.

1/10/17
2152  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, after turning around half way to the Mackinac Bridge
          then anchored in McRae Bay north of Bois Blanc Island.
2031  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, from Sault Ste. Marie.

1/8/17
2215  Karen Andrie/Endeavour, eastbound, Whiting to Cleveland.  
1319  Leonard M. towing light barge Lambert Spirit, McKeil Marine, eastbound, Burns Harbor to Salt Ste. Marie.  

1/7/16
2123  Algosteel, Algoma Central, westbound, from Salt Ste. Marie.  
0703  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0535  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, Sturgeon Bay to St. Marys Rive.

1/6/17
2139  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1057  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
0246  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.

1/5/17
1845  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth for layup.

1/3/17
1618  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      
1407  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, IN Harbor to Two Harbors to load taconite.  
0701  John B. Aird, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0125  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Sault Ste Marie to load.  

1/2/17
1207  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1158  Algoma Transport, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.        
0728  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0134  Leonard M./barge Lambert Spirit, McKeil Marine, westbound, Sault Ste. Marie to  Burns Harbor.  
0129  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.     

1/1/17
1632  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.
Correction for 12/30/16
0544  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor  with taconite.  

12/30/16
1814  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1805  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0849  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0544  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.  
0019  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Escanaba to Toledo with taconite.  

12/29/16
0845  Sharon MI, McKeil Marine, eastbound, to Sault Ste. Marie.
0422  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.    

12/28/16
1902  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.
1630  John B. Aird, Algoma Central, westbound, then to anchor off Mackinaw City.  
1625  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite, then to anchor in Cecil Bay.
1445  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, Sault Ste. Marie to Escanaba.  

12/27/16
1036  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

12/24/16
1752  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN  Harbor to Two Harbors CN to load taconite.          
1644  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  He then 
          anchored off Mackinaw City  
1152  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

12/24/16
1752  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN  Harbor to Two Harbors CN to load taconite.          
1152  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

12/23/16
2318  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1746  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
1013  Thunder Bay, Canada Steamship Lines, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.

12/22/16
1702  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1435  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, from St. Ignace.

12/21/16
1512  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, from Sault Ste. Marie.
0727  Thunder Bay, Canada Steamship Lines, westbound, to Milwaukee.
0331  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.    
0052  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.    

12/20/16
2106  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1515  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Escanaba with taconite.
          He passed north of Mackinac Island to anchor off St. Ignace then left for L. Michigan at 1930.  

12/19/16
1216  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, from St. Ignace.

12/18/16
0345  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

12/17/16
1950  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.
1625  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.    
1611  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to Green Bay with cement.    
0935  Kaye E. Barker, Interlake, eastbound, from Green.
0551  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

12/16/16
2307  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth CN to Gary with taconite.
2232  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Green Bay to Two Harbors to load taconite.  
1146  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0930  Irma (salty), Polsteam, Poland, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.    

12/15/16
2323  Kwintebank (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load beet pulp pellets.   
2114  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

12/14/16
2133  Flevoborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.
1548  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Meldrum Bay to load stone.
0705  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.        

12/13/16
2151  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
1401  Algolake, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marine.  
1002  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.    

12/12/16
1706  Baie Comeau, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay.
1658  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1325  Blue Heron, U. of Minnesota Duluth Research Vessel, eastbound, Sturgeon Bay to Duluth.

12/11/16
1420  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0530  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

12/10/16
2211  Virginiaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to beet pulp pellets.       
1713  Federal Rideau (salty), Fednav, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.
1238  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0530  Miedwie (salty), Polsteam, Poland, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.
0451  Algolake, Algoma Central and Upper Lakes, westbound, Quebec City to Burns Harbor with iron ore.      
0110  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette to load taconite.  

12/9/16
2318  Mackinaw, USCG 30, westbound, from St. Mary’s River.      
0408  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

12/8/16
2015  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, from Sault Ste. Marie.
Anchored off St. Ignace, Barker left at 1159; Presque Isle at 1334; Boland at 1323
1353  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., westbound, to S. Chicago.
0001  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

12/7/16
0230  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

12/6/16
1822  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.
0658  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.

12/5/16
1608  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1527  tug Heath Wood, eastbound, from Indiana Harbor.
0737  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.    
0450  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

12/4/16
2250  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
2158  Volgaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load wheat.    
1703  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Charlevoix to Sault Ste. Marine.  
1330  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
  
12/3/16
1350  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, Sault Ste. Marie to Port Inland to load stone.    

12/2/16
2021  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

12/1/16
2146  Federal Oshima (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
2039  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1810  Hanse Gate (salty), Thode Johs Shipping, Germany, eastbound, S. Chicago to Montreal.
1741  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1542  Redhead (salty), Parakou Shipping/Canadian Forest Navigation, eastbound, S. Chicago to Duluth to load grain.  
0329  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    

11/30/16
1806  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland to load stone.
1725  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0739  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.  
0017  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.

11/29/16
2336  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.      
2307  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, from Sault Ste. Marie.  
2050  Herbert C. Jackson, Interlake Steamship Co., westbound, to Port Inland to load stone.    
1313  Saginaw, Lower Lakes Towing, eastbound,  Grand Haven to Port Dolomite to load stone.
0938  Vlieborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Duluth to load grain.
0845  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

11/28/16
0527  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.    
0135  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

11/27/16
2253  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
2034  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.
1422  Federal Ems (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1014  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Marquette to load taconite.  
0888  Saginaw, Lower Lakes Towing, westbound, Bruce Mines to Grand Haven with stone.      
0324  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Buffington to Port Dolomite to load stone.  
0220  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.

11/26/16
1839  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
1450  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0800  Radcliffe R. Latimer (Algobay), Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Superior BNSF to load taconite.  

11/25/16
0104  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  

11/24/16
2202  Federal Sakura (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.  
1623  Whitefish Bay, Canada Steamship Lines, eastbound, to S. Chicago to Thunder Bay.  
0806  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
0302  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.     

11/23/16
2252  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, eastbound, Port Inland to Serpent River with stone.  
2045  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
1327  Algoma Enterprise, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Sault St. Marie.  
0410  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

11/22/16
2235  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.        
1956  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN  Harbor to Duluth CN to load taconite.          

11/21/16 
1241  Fivelborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound S. Chicago to Duluth to load grain.  
0936  Leonard M./barge Lambert Spirit, McKeil Marine, westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.

11/20/16
1304  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
1152  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.    
0416  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Marquette to IN Harbor with taconite.   

11/19/16
1251  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth CN to Gary with taconite.
1128  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.      

Due to high NW winds, 8 boats anchored off St. Ignace - James R. Barker, Cuyahoga, Edwin H. Gott, 
Algoma Enterprise, Calumet, Anglian Lady/Ironmaster, Rebecca Lynn/A397, and Michigan/Great Lakes.

11/18/16
1828  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.
1620  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, Gary to Superior SMET to load coal.    
1515  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, westbound, Bruce Mines to S. Chicago with stone.
0935  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
          He then went to anchor off St. Ignace

11/17/16
1735  Kaye E. Barker, Interlake, westbound, Superior SMET to Green Bay with coal.    
0820  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, from Sault Ste. Marie.
          She then went to anchor off Mackinaw City.  
0511  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

11/16/16
2247  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
2053  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, Green Bay to Drummond Island to load stone.
1751  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Baie Comeau.
1435  Algolake, Algoma Central, eastbound, Gary to Clarkson.
1027  Federal Bering (salty), Fednav, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.    
0800  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    

11/15/16
1902  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1401  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor toTwo Harbors to load taconite.    
0536  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, IN Harbor to Sault St. Marie.  

11/14/16
2310  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.    
1308  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1237  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN  Harbor to Duluth CN to load taconite.          
0324  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor  to Marquette LS&I to load taconite.

11/13/16
2119  Federal Baltic (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.    
1920  Lubie (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay.

11/12/16
2007  Finnborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.
0751  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.                  
0500  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  

11/11/16
1330  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
0802  Algolake, Algoma Central and Upper Lakes, westbound, Quebec City to Burns Harbor with iron ore.    

11/10/16
1900  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
          He went north of Mackinac Island and anchored off Rabbit Back point.    
0921  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.
          He then went to anchor off St. Ignace.    

11/9/16
1124  Algoma Transport, Algoma Central, westbound, to Burns Harbor.        
1112  American Mariner, American Steamship Co., eastbound, Port Inland to Duluth with stone and then to load grain.
0722  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.  

11/8/16
2107  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, from Sault Ste. Marie.
1936  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Grand Haven to Port Dolomite to load stone.  
0025  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette to load taconite.  
0015  Baie St. Paul, Canada Steamship Line, westbound, Bruce Mines to S. Chicago with stone.    

11/7/16
1442  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor toTwo Harbors to load taconite.  
0641  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.              
0114  John J. Boland, American Steamship, eastbound, Port Inland to Serpent Harbor with stone.  

11/6/16
1151  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Burns Harbor to Two Harbors to load taconite.        
0915  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.
0030  HHL Rhine (salty), Hansa Heavy Lift, eastbound, Marinette to Thunder Bay to load grain.

11/5/16
1912  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.   
1553  Federal Maas, Fednav (salty), eastbound, Burns Harbor to Duluth to load grain.
0653  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    

11/4/16
2344  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.                
2113  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.  
2045  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, IN Harbor to Drummond Island to load stone.    
1230  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.                

11/3/16
1745  Tug Kenosha pushing a spud barge, US Army Corps of Engineers, westbound.
1218  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
1014  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Superior BNSH to Burns Harbor with taconite.
0903  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.
0753  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee/Filer City with coal.  
0143  Tug Kenosha, US Army Corps of Engineers, eastbound, Kewaunee  to Sault Ste Marie.

11/2/16
1820  Blue Heron, U. of Minnesota Duluth Research Vessel, westbound, to Sturgeon Bay.
1752  Sam Laud, American Steamship, eastbound, Waukegan to Silver Bay to load taconite.    
1141  Dorothy Ann/Pathfinder, Interlake Transportation, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone    
1302  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
0523  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.  
0106  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.  

11/1/16
0432  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Grand Haven to Port Dolomite to load stone.  
0342  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0124  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, S. Chicago to Port Dolomite to load stone.

10/31/16
1554  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
0302  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.            

10/30/16
2154  Buffalo, American Steamship, eastbound, Manistee to Silver Bay to load taconite.  
1914  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
1819  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, Drummond Island to Grand Haven with stone.
1653  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
1109  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Duluth to unload.    
0848  Algoma Mariner , Algoma Central, eastbound,  IN Harbor to Thunder Bay to load grain.
0347  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, IN Harbor to Drummond Island to load stone.    

10/29/16
2019  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, Green Bay to Port Dolomite to load stone.
0607  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
0305  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.

10/27/16
1329  Rebecca Lynn with tanker barge A410, Andrie Inc., eastbound, Whiting to Toledo.  
0112  Saginaw, Lower Lakes Towing, eastbound, Meldrum Bay to Bruce Mines to load stone.        

10/25/16
1933  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1801  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN  to Gary with taconite.  
1040  Saginaw, Lower Lakes Towing, westbound, Meldrum Bay to Grand Haven with stone.      
0951  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.  
0634  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

10/24/16
1118  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Grand Haven to Port Dolomite to load stone.
0805  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Superior BNSH to Burns Harbor with taconite.
0150  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, Port Inland to Sept Isles. with stone.
0338  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.            
0114  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Manistee/Filer City d to Port Dolomite to load stone.        

10/23/16
1201  Baie St. Paul, Canada Steamship Lines, eastbound, IN Harbor to Thunder Bay to load grain.    
0946  Algoma Olympic, Algoma Central, westbound,  Meldrum Bay to Buffington with stone.   
0829  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, Fisher Harbor to Port Inland to load stone.
0923  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.    
0734  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0410  Algosteel, Algoma Central, westbound, to Charlevoix to unload.  
0241  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor toTwo Harbors to load taconite.  

10/22/16
2122  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
2021  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.

10/21/16
2118  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, from Brevort with sand.
2033  Manitoulin, Lower Lakes Towing, eastbound, S. Chicago to Bruce Mines to load stone.  
1437  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN to Gary with taconite.      
1150  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.                
0825  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, Sault Ste. Marie to Brevort to load sand.      
0137  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.

10/20/16
2105  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    
1055  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor to unload.  
0415  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0108  Stephen M. Asher pushing a barge, Rieb Salvage, eastbound to Sault Ste. Marie.

10/19/16
1852  Elbeborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Duluth to load beet pulp pellets.
1001  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, from St. Ignace.
0515  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.        
0414  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  

10/18/16
1343  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee/Filer City with coal.  
0909  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.  
0343  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Burns Harbor with stone.

10/17/16
2231  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1711  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.            
1532  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, Muskegon to Silver Bay to load taconite.
1327  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.

10/16/16
2318  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.    
2252  American Integrity, American Steamship Co., westbound, to Burns Harbor with taconite.    
1250  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, IN Harbor to Clarkson.  
0915  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0753  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, eastbound, Green Bay to Marquette to load taconite.   
0129  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.    
0015  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

10/15/16
1411  Beatrix, Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load beet pulp pellets.  
1354  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, Grand Haven/Ferrysburg to Drummond Island to load stone.    

10/14/16
1816  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.                
1400  Wicko (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
0925  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
0259  John D. Leitch, Upper Lakes Shipping, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.      

10/13/16
2127  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.  
1937  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1838  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, Meldrum Bay to Grand Haven with stone.    
1031  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, to Port Dolomite to load stone.

10/12/16
0013  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.        

10/10/16
2205  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN  to Gary with taconite.  
2044  Algolake, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1827  Atlanticborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, Menominee to Duluth.    
1615  Federal Kumano (salty), Fednav, westbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.
0909  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0235  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.    
0138  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, westbound, to S. Chicago.      

10/9/16
2344  Algosteel, Algoma Central, eastbound, to Marquette to load taconite.
0846  Vikingbank (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to bentonite.  
0459  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Charlevoix to Port Dolomite to load stone.  
0254  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.    
0100  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.            

10/8/16
2034  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0205  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

10/7/06
2001  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1838  Algolake, Algoma Central and Upper Lakes, westbound, Quebec City to Burns Harbor with iron ore.    
0727  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to Duluth with stone.  
0653  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Bruce Mines to load stone.  

10/6/16
1918  Federal Satsuki (salty), Fednav/Intership Navigation (Cyprus), eastbound, to Thunder Bay to load grain.    
0653  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Bruce Mines to load stone.  
0206  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.              
0033  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, eastbound, Burns Harbor to Marquette to load taconite.  

10/5/16
1726  Fuldaborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay.
1719  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite load stone.
1031  Isa (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, Milwaukee to Duluth.
0925  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors CN to load taconite.    
0720  Herbert C. Jackson, Interlake Steamship Co., eastbound, Port Inland to Saginaw with stone.  
0108  Baie St. Paul, Canada Steamship Lines, eastbound, Milwaukee to Silver Bay to load taconite.  

10/4/16
2134  Sam Laud, American Steamship, eastbound, Waukegan to Silver Bay to load taconite
1650  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      
1530  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Duluth to IN Harbor with BFT and taconite.              
0429  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Meldrum Bay to load stone.

10/3/16
2205  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Goderich to Milwaukee with salt.
2123  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.
0828  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

10/2/16
2209  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1152  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.
0657  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  

10/1/16
2315  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.
1021  Baie Comeau, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay.
0726  Michipicoten, Lower Lakes Towing, eastbound, from Port Inland with stone.

9/30/16
1940  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.  
1347  Michipicoten, Lower Lakes Towing, westbound, Fisher Harbor to Port Inland to load stone. 

9/29/16
1903  Victory I, Victory Cruise Line, eastbound, to Sault Ste. Marie with passengers.    
1532  Federal Asahi (salty), Fednav, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.  
1402  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, Escanaba to Toledo with taconite.    
1308  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0955  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0827  Hollyhock, USCG 214, eastbound, from St. Ignace on sea trials.

9/28/16
1952  Michipicoten, Lower Lakes Towing, eastbound, Brevort to Fisher Harbor with sand.
1837  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay to load stone.
1506  Algorail, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Drummond Island to load stone.  
1304  CSL Laurentien, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Silver Bay to load taconite.
1211  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.      
0707  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0149  Leonard M. with barge Lambert Spirit, McKeil Marine, westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.

9/27/16
2054  Flevogracht (salty), Spliethoffís Bevrachtingskantoor, Netherlands, eastbound, Manitowoc to Matane.
1905  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.        
1703  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

9/26/16

6/26/16
1912  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1827  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.    
0230  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.      

9/25/16
1959  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
1815  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, Port Dolomite to S. Chicago with stone.  
          He then went to anchor off Mackinaw City.
1229  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1145  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee/Filer City with coal.  

9/24/16
2339  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, Muskegon to Silver Bay to load taconite.
2240  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0902  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, westbound, from Sault Ste Marie.      
0830  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, S. Chicago to Port Dolomite to load stone.        
0144  Nickelena, Basic Towing, eastbound, to Marinette.

9/23/16
1959  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.
1415  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Grand Haven to Port Dolomite to load stone.
0716  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0605  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, from IN Harbor.  
0530  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.

9/22/16
2344  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.         
1833  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1715  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.            
1558  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, St. Marys River to St. Ignace.
1447  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  

9/21/16
1717  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, Bruce Mines to S. Chicago with stone.        

9/20/16
2110  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Holland to Bruce Mines to load stone.        
1814  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1452  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth CN to IN Harbor.    
0845  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Duluth CN to taconite.      
0255  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.    

9/19/16
2323  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.  
0927  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Grand Haven to Port Dolomite to load stone.
0537  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

9/18/16
2237  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.          
2216  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1537  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, St. Ignace to Lake Superior.
0747  Leonard M. towing light barge Lambert Spirit, McKeil Marine, eastbound, S. Chicago to Thessalon.  
0736  Nickelena, Basic Towing, eastbound, to Marquette.

9/17/16
2110  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Brevort with sand.    
1657  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1127  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite.
1018  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors CN to load taconite.

9/16/16
1801  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, eastbound, Green Bay to Thunder Bay.  
1444  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port  Dolomite to Grand Haven with stone.
1031  Vancouverborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth.

9/15/16
2216  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.            
1751  Sam Laud, American Steamship, eastbound, Waukegan toSilver Bay to load taconite.    
1538  John D. Leitch, Algoma Central, westbound.
1732  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN  to Gary with taconite.
1635  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0148  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Duluth to IN Harbor with BFT.            

9/14/16
2256  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
2147  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  

9/13/16 correction
0815  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to taconite.    

9/13/16
0815  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load coal.    

9/12/16
2030  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Green Bay to Port Dolomite to load stone.
1904  BBC Mont Blanc (salty), Briese Schiffahrts GMBH, Germany, eastbound, to Escanaba.
1917  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    
0522  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Milwaukee to Marquette to load taconite.  
0247  Leonard M. with barge Lambert Spirit, McKeil Marine, westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.
0204  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, Milwaukee to Port Dolomite to load stone.  
0117  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.          

9/11/16
2338  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, from Drummond Island with stone.  
1939  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1900  Victory I, Victory Cruise Line, eastbound, Mackinac Island to Sault Ste. Marie with passengers.  
1047  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, Buffington to Drummond Island to load stone.  
0509  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, westbound, Port Dolomite to Escanaba with stone.      

9/10/16
1806  Algoway, Algoma Central, eastbound, Marinette to Meldrum Bay to load stone.  
1755  Fraserborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.  
1239  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite.
0953  Isolda (salty), Polish Steamship Co., eastbound, Milwaukee to Thunder Bay.

9/9/16
2335  Algolake, Algoma Central and Upper Lakes, westbound, Quebec City to Burns Harbor with iron ore.  
2230  Volgaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load wheat.  
0841  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.          
0343  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Marinette with salt.       

9/8/16  
2358  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.  
2309  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Drummond Island to load stone.  
1516  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, from Port Inland with stone.
0520  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  

9/7/16
1909  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.              
1036  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0757  Algoma Spirit, Algoma Central, eastbound, Escanaba to Quebec City with taconite.

9/6/16
1443  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Muskegon to Port Dolomite to load stone.
1135  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
0812  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Duluth to load coal.

9/5/16
1930  BBC Kansas (salty), W. Bockstiegel Reederei KG, Germany, eastbound, Charlevoix to DeTour.
1848  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor  to Marquette LS&I to load taconite.
1443  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor.            
1300  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.
1040  Algoma Spirit, Algoma Central, westbound, to Escanaba to load taconite.
0604  Dorothy Ann/Pathfinder, Interlake Transportation, eastbound, Green Bay to Port Dolomite to load stone    

9/4/16
1831  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Port Dolomite to load stone.    
0458  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.        
0032  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.    

9/3/16
1058  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0411  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to IN Harbor with taconite.  
0015  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, westbound, Sault Ste. Marine to Escanaba.    

9/2/16
2011  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.
1635  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.
1515  John Marshall, Calumet River Fleeting, westbound, to Manitowoc.
0409  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.

9/1/16
2318  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.    
2121  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1951  Federal Beaufort (salty), Fednav, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.       
0315  Saginaw, Lower Lakes Towing, westbound, Bruce Mines to S. Chicago with stone.      

8/31/16
1803  Algoma Olympic, Algoma Central, eastbound, Charlevoix to Thunder Bay to load grain.       
1558  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
1458  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.      
1220  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Port Dolomite to load stone.  
0654  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.  
0352  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

8/30/16
2322  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.              
1912  Saginaw, Lower Lakes Towing, eastbound,  Ludington to Bruce Mines to load stone.

8/29/16
1427  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, westbound, Meldrum Bay to Grand Haven with stone.  
1200  American Mariner, American Steamship Co., eastbound, Port Inland to Duluth with stone.  
0707  Saginaw, Lower Lakes Towing, westbound, Sault Ste Marie  to Ludington with salt.        

8/28/16
2129  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, from Port Inland with stone.         
0546  Michipicoten, Lower Lakes Towing, eastbound, Muskegon toSault Ste. Marie.      

8/27/16
2035  Federal Caribou (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.  
2024  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.          
1937  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.        
1917  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.    
1246  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.
1105  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie to Manistee.      
0819  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.       
0715  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, Manistee/Filer City to Port Dolomite to load stone.  
0045  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

8/26/16
1654  BBC Hudson (salty), Briese Schiffahrts GMBH, Germany, eastbound, Burns Harbor to Duluth to unload cargo and load wheat.    
1434  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, Buffington to Meldrum Bay to load stone.
1220  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
0914  Michipicoten, Lower Lakes Towing, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.     

8/25/16
1832  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee with coal.  
1603  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
1320  American Mariner, American Steamship Co., westbound, Bruce Mines to S. Chicago with stone.  
1246  Denis Sullivan, State of Wisconsin tall ship, westbound, Duluth to Milwaukee, stopping at Mackinac Island.
0405  Federal Beaufort (salty), Fednav, westbound, to S. Chicago.
0245  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.          
0125  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Grand Haven to Sault Ste. Marie.  
0026  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.  

8/24/16
2209  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1851  Victory, Victory Cruise Line, eastbound, to Sault Ste. Marie with passengers.    
1741  Federal Baltic (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.    
0520  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.

8/23/16
2045  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.
2004  Eeborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load.  
1919  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1257  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.
1248  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite.

8/22/16
1730  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, Sturgeon Bay to Sault Ste. Marie.  
1620  Three Rivers (salty), Freese Shipping, Germany, eastbound, S. Chicago to Duluth to load wheat.

8/21/16
1625  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port  Dolomite to Grand Haven with stone.
1556  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, Gary to Duluth.       
0620  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.  
0039  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    

8/20/16
1612  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.            
0534  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0250  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.        
0208  American Century, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.  

8/19/16
1616  Isadora (salty), Polish Steamship Co., eastbound, Milwaukee to Thunder Bay.
1536  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.      
1120  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth to Gary with taconite.      

8/18/16
2203  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.  
1420  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.  

8/17/16
0958  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.        

8/15/16
1711  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, westbound, from Sault Ste. Marine.    
0253  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.        
0002  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

8/16/16
1800  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
1642  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0450  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.      

8/14/16
2315  Denis Sullivan, State of Wisconsin tall ship, eastbound, to Duluth.
1936  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.
1259  Algowood, Algoma Central, westbound, to IN Harbor.  
0645  Saginaw, Lower Lakes Towing, eastbound,  Port Inland to Serpent Harbor with stone.
0454  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.  
0600  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Ludington to ?.      
0255  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

8/13/16
1907  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Grand Haven/Ferrysburg to Port Dolomite to load stone.  
1719  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.        
1253  Saginaw, Lower Lakes Towing, westbound, Sault Ste. Marie to Port Inland.      
0707  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0153  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, to IN Harbor.          
0027  Manitoulin, Lower Lakes Towing, eastbound, from S. Chicago.

8/12/16
2220  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, from Meldrum Bay with stone.  
1618  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
1501  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, eastbound, Ludington to Thessalon to load stone.  
0743  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
0058  Johanna C (salty), Carisbrook Shipping, UK, eastbound, from Charlevoix.  

8/11/16
2221  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite.
1929  Gallon Andalucia (tal ship), eastbound, Sturgeon Bay to Sault Ste. Marie.
1602  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      
0354  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, Drummond Island to Grand Haven with stone.
  
8/10/16
1637  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.        
1600  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1225  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
1010  Manitoulin, Lower Lakes Towing, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  
0030  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, westbound, Bruce Mines to Ludington with stone.

8/9/16
1015  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, westbound, from Sault Ste. Marine.  
1014  Pride of Baltimore (tall ship), eastbound, Green Bay to Duluth.        
0837  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.              
0635  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.  
0311  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.      

8/8/16
1231  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, Gladstone to Port Dolomite.  
0845  Constable Carriere, patrol vessel, Canadian Coast Guard, westbound, from Grand Haven.

8/7/16
2052  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1429  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1330  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.
1000  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0940  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.          
0511  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.      
0437  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN o with taconite.

8/6/16
1914  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Meldrum Bay to load stone.
1318  Leonard M. towing light barge Lambert Spirit, McKeil Marine, eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.
0820  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.    

8/5/16
1325  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Holland to ? to load stone.      
0950  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.

8/2/16
1701  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone. 
1643  Iryda (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.  
1544  Baie Comeau, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Superior BNSF to load taconite.
1312  Algoway, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Drummond Island to load stone.
1924  Victory (former Saint Laurent), Victory Cruise Line, westbound, Mackinac Island to Chicago with passengers.
1849  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port  Dolomite to Ludington with stone.
1133  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.    
0010  Algolake, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Meldrum Bay to load stone.

8/4/16
2155  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1829  Federal Asahi (salty), Fednav, eastbound, from Milwaukee.
1539  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
1236  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.        
0933  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.  
0702  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

8/1/16
2334  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.            
2244  Algoma Equinox, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Quebec City.    
1525  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      
0912  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette to load taconite.


7/30/16
1433  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor  to Marquette LS&I to load taconite.  
1356  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

7/29/16
1614  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.
1358  Leonard M. towing light barge Lambert Spirit, McKeil Marine, eastbound, Ludington to Sault Ste. Marie.
1132  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
0902  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      
0418  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

7/28/16
2150  Algolake, Algoma Central and Upper Lakes, westbound, Quebec City to Burns Harbor with iron ore.  
2131  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
1911  John D. Leitch, Upper Lakes Shipping, eastbound, Buffington to Sault Ste. Marie.      
1255  Algonova, Algoma Central, westbound, Sarnia to Green Bay.
1004  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.
0159  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

7/27/16
2100  CSL Assiniboine, Canada Steamship Lines, eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0830  Pearl Mist, Pearl Seas Cruise, eastbound, Muskegon to Mackinac Island.  
0753  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.      
0355  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.

7/26/16
2055  Beatrix, Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.  
1926  Leonard M. with barge Lambert Spirit, McKeil Marine, westbound, Sault Ste. Marie to Ludington.    
1815  Algoma Equinox, Algoma Central, eastbound, Marinette to Meldrum Bay to load stone.    
1516  CSL Laurentien, Canada Steamship Lines, westbound, to S. Chicago.
1051  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN  to Gary with taconite.
0702  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.      
0347  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    

7/25/16
1830  John D. Leitch, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.
1342  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Muskegon to Marquette to load taconite.      
1230  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.          
0646  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.

7/24/16
1616  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Grand Haven to Port Dolomite to load stone.
1552  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0658  CSL Assiniboine, Canada Steamship Lines, westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.

7/22/16
1805  Pearl Mist, Pearl Seas Cruise, westbound, Mackinac Island to Lake Michigan.    
0649  John J. Boland, American Steamship, eastbound, Port Inland to Superior with stone.  
0622  Pride of Baltimore (tall ship), westbound, Bay City to Boyne City.      
0530  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, Gary to Superior SMET to load coal.

7/21/16
1957  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1550  Assiniboine, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Sault Ste. Marie.
0937  John D. Leitch, Upper Lakes Shipping, eastbound, Burns Harbor to Meldrum Bay to load stone.    

7/17/16
1142  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, Green Bay to Port Dolomite to load stone.
1114  Arete, racing sail boat, first to finish Bayview Port Huron to Mackinac Race.
0738  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.    

7/15/16
1921  Victory (former Saint Laurent), Victory Cruise Line, westbound, Mackinac Island to Chicago with passengers.    
0941  Sam Laud, American Steamship, eastbound, Waukegan to Marquette to load taconite.   
0726  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  

7/14/16
2350  Algoma Transport, Algoma Central, westbound, Goderich to Marinette with salt.        
1520  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite. 
1428  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.    
1105  Algoway, Algoma Central, eastbound, Grand Haven to Meldrum Bay to load stone.
0750  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.

7/13/16
2319  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.        
2008  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.    

7/12/16
1526  H. Lee White, American Steamship, eastbound, Muskegon to Port Dolomite to load stone.
1224  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Duluth CN to Gary with taconite.
0808  Stade (salty), Corleis Reederei, Germany, eastbound, Burns Harbor to Duluth to load wheat.  
0113  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.       

7/11/16  correction
1750  Baie St. Paul, Canada Steamship Line, westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.    

7/11/16
2200  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.      
2057  American Century, American Steamship Co., eastbound, Gary to Superior SMET to load coal.  
1750  Baie Comeau, Canada Steamship Line, westbound, Meldrum Bay to Burns Harbor with stone.    
1737  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.    
0314  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.

7/10/16
2259  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.    
2107  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.          
1745  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1432  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, Green Bay to Port Dolomite to load stone.
0814  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0226  Algoway, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Goderich to load salt.  
0136  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.     

7/8/16
1356  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0803  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.       
0708  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    

7/7/06
1731  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.      
1648  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
1551  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port  Dolomite to Ludington with stone.        
1409  Algolake, Algoma Central and Upper Lakes, westbound, tQuebec City to Burns Harbor with iron ore.  
1055  Baie Comeau, Canada Steamship Line, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.  
0911  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0711  Flevogracht (salty), Spliethoff’s Bevrachtingskantoor, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay.
0309  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, Bruce Mines to St. Joseph with stone.

7/6/16
1712  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0912  Lake Guardian, US EPA research vessel, eastbound, to Duluth.  
0216  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.  
0110  John J. Boland, American Steamship, westbound, to Escanaba to load taconite.

7/5/16
1030  Pearl Mist, Pearl Seas Cruise, eastbound, leaves Mackinac Island for Sault Ste. Marie.  
2031  Algowood, Algoma Central, eastbound, from Charlevoix.    
1131  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.  
0802  Pearl Mist, Pearl Seas Cruise, eastbound, Muskegon to Mackinac Island with tourists.  
0715  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.      
0711  Pride of Michigan YP-673, US Naval Sea Cadet Corps, westbound, from Mackinac Island.  
0405  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.  

7/4/16
2240  Algowood, Algoma Central, westbound, to Charlevoix.  
2210  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.    
1932  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1700  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.      
0934  Grande Caribe, Great Lakes Cruise Co., eastbound, Manitowoc to St. Ignace (for service) to Mackinac Island.
0639  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
0430  Leonard M. towing light barge Lambert Spirit, McKeil Marine, eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.      

7/3/16
2108  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.        
1228  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN to Gary with taconite.      

7/2/16
0729  Michipicoten, Lower Lakes Towing, eastbound, S. Chicago to Marquette to load taconite.      
0626  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    

7/1/16
2237  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.  
1630  Dorothy Ann/Pathfinder, Interlake Transportation, eastbound, Grand Haven to Port Dolomite to load stone  
1541  Federal Biscay (salty), Fednav, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.    
1445  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.    
1242  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, westbound, to Escanaba.
1059  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Green Bay to Marquette to load taconite.    
1016  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1006  Stephan M. Asher, Roen Salvage, eastbound, Duluth to Sturgeon Bay.
0712  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.
0145  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, Sturgeon Bay to Sault Ste. Marie.


6/29/16  
2035  Michipicoten, Lower Lakes Towing, westbound, from Bruce Mines with load stone.     
0918  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.    
0721  Leonard M. with barge Lambert Spirit, McKeil Marine, westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.  
0119  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.  

6/28/16
1518  Katmai Bay, USCG 101, westbound, to Sturgeon Bay.    
1357  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.      
1131  Kwintebank (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth General Mills to load beet pulp pellets.  
0118  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Burns Harbor with stone.    

6/27/16
1545  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0659  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.      
0553  Grande Caribe, Blount Small Ship Adventures, westbound, Mackinac Island to St. Ignace then to Lake Michigan.
0325  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0040  Michipicoten, Lower Lakes Towing, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.  

6/26/26
1449  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0842  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay.  

6/25/16
1727  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.    

6/24/16
1943  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.    
1421  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.  
1242  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
1206  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee with coal.  

6/23/16
1531  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.    
1241  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0842  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.    
0728  Federal Baltic (salty), Fednav, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.  
0609  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.  
0157  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, Sturgeon Bay to Marquette LS&I to load taconite.

6/22/16
2327  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.  
2223  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to Indiana Harbor with taconite.
1251  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

6/21/16
2216  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1256  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to Duluth with stone.      
0949  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.

6/20/16
2322  Algoway, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Port Dolomite to load stone.  
1646  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
0805  Algowood, Algoma Central, eastbound, Grand Haven to Bruce Mines to load stone.    
0735  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.      

6/19/16
2227  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.      
2045  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1256  H. Lee White, American Steamship, eastbound, Port Inland to Superior with stone.    
0631  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Two Harbors CN to load taconite.    
0547  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0305  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., IN Harbor eastbound, Buffington to Marquette to load taconite.
0212  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN  to Gary with taconite.

6/18/16
2153  American Century, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.  
1717  Fivelborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound S. Chicago to Duluth to load grain.
1621  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.  
1357  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
1005  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.  
0907  Dorothy Ann/Pathfinder, Interlake Transportation, eastbound, Muskegon to Drummond Island to load stone
0449  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.
0228  Lake Guardian, US EPA research vessel, westbound, to Milwaukee.  

6/17/16
2119  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, Drummond Island to Grand Haven with stone.
2102  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.       
1723  Fraserborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load grain.
0744  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, Buffington to Drummond Island to load stone.
0640  John R. Asher, Roen Salvage, eastbound, Sturgeon Bay to Duluth.  
0254  Algowood, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Bruce Mines to load stone.    

6/16/16
2041  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Meldrum Bay to load stone.
2033  State of Michigan, Great Lakes Maritime Academy training vessel, westbound, Sault Ste. Marie to Mackinac Island.    
0058  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.     

6/15/16
2300  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
2158  Manitoulin, Lower Lakes Towing, eastbound, Port Inland to Serpent Harbor with stone.
2143  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1020  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.    
0618  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.  
0009  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

6/14/16
1744  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.    
1628  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Escanaba to Toledo with taconite.  
1315  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to load stone.

6/13/16
1834  Algoway, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay to load stone.
0808  Pearl Mist, Great Lakes Cruise Co., eastbound, Muskegon to Mackinac Island with tourists.
0017  Federal Hudson (salty), Fednav, eastbound, Marinette to Thunder Bay to load grain.    

6/12/16
1805  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0744  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
0726  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
0640  Candace Elise, closely following Roger Blough.
0639  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Whitefish Bay to Sturgeon Bay for repairs.
0255  Algowood, Algoma Central, westbound, to Burns Harbor.

6/11/16
2143  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.    
1849  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0653  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Duluth CN to Gary with taconite.  

6/10/16
2205  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.    
0042  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

6/9/16
2304  John R. Asher, Roen Salvage westbound, Duluth to Sturgeon Bay.
2210  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Brevort with sand.    
1731  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.     
1510  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, KK Integrated Shipping, eastbound, Muskegon to Port Dolomite to load stone.  
0350  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay.  

6/8/16
1724  Pearl Mist, Pearl Seas Cruises, westbound, from Mackinac Island with passengers.    
1339  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1334  American Century, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0645  Pearl Mist, Pearl Seas Cruises, westbound, Sault Ste. Marie to Mackinac Island with passengers.  

6/7/16
1912  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1221  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, Meldrum Bay to S. Chicago with stone.
0833  Big Eagle, 172’ mega-yacht, westbound, Mackinaw Island to Drummond Island.

6/6/16
1750  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, S. Chicago to Meldrum Bay to load stone.  
1709  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.            
1326  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.
0924  Grande Mariner, Great Lakes Cruise Co., eastbound, St. Ignace to Mackinac Island.
0608  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.  

6/5/16
2315  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.    
2121  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN to Gary with taconite.  
1707  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1635  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior SMET to load coal.  
1622  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.    
1136  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
1012  Leonard M. towing light barge Lambert Spirit, McKeil Marine, eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.    
0305  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.  
0037  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite.      

6/4/16
1415  American Century, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.
1350  Virginiaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, Burns Harbor to Duluth to load grain.     
0802  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0318  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

6/3/16
2022  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound. Bruce Mines to S. Chicago with stone.  
1809  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.
1615  Federal Bristol (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay
1214  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.  
0956  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
0808  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, eastbound,  Brevort to Hamilton with sand.

6/2/16
2256  Federal Yukon (salty), Fednav, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.
2107  Mobile Bay, USCG 103, westbound, Whitefish Bay and Sault Ste. Marie to Sturgeon Bay.
1454  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Holland to Sault Ste. Marie.
1448  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, to Burns Harbor with taconite.
0514  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.  
0017  Manitoulin, Lower Lakes Towing, westbound, from Sault Ste. Marie.

6/1/16 
2238  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, from Charlevoix.    
1305  John D. Leitch, Upper Lakes Shipping, eastbound, S. Chicago to Serpent Harbor.
1015  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.    
0328  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.
0105  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

5/31/16
1939  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.          
1723  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, Green Bay to Port Dolomite to load stone.
1510  Whitefish Bay, Canada Steamship Lines, eastbound, to Thunder Bay.
1314  Leonard M. with barge Lambert Spirit, McKeil Marine, westbound, from Sault Ste. Marie.
0705  State of Michigan, Great Lakes Maritime Academy training vessel, eastbound,  Traverse City to Sault Ste. Marie, MI.

5/30/16
1622  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.  
1459  Buffalo, American Steamship, eastbound, from Manistee.
1433  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, Buffington to Port Dolomite to load stone.
1152  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0130  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  

5/29/16
1624  Vlieborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load wheat.  
1053  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0827  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to Duluth with stone.      
0436  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

5/28/16
2359  Whitefish Bay, Canada Steamship Lines, westbound, Bruce Mines to S. Chicago with stone.  
1855  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.
1729  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN to Gary with taconite.      
0102  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.  

5/27/16
1927  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.  
1452  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.       
0752  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

5/26/16
2132  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
2115  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.  
1434  Manitoulin, Lower Lakes Towing, eastbound, Port Inland to Marblehead with stone.

5/24/16
2328  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
1951  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Duluth CN to Gary with taconite.  
1015  Vikingbank (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load beet pulp pellets.
0147  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

5/23/16
2331  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0938  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.
0439  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  

5/23/16
0938  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.
0439  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  

5/22/16
1642  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0322  American Century, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.
0207  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.    

5/21/16
2213  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1458  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay.
0326  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite.      
0214  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee with coal.  
0140  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.        

5/20/16
2200  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.  
1826  Algolake, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Milwaukee to load stone.
1455  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1211  Isolda (salty), Polish Steamship Co., eastbound, Milwaukee to Montreal with corn.
0300  Leonard M. towing light barge Lambert Spirit, McKeil Marine, eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.  

5/19/16
1135  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

5/18/16
2140  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior SMET to load coal.
1751  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.
1410  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0649  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.          

5/17/16
2152  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay.  
1336  Algolake, Algoma Central and Upper Lakes, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  
0816  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      
0111  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, from Duluth CN with taconite.

5/16/16
1948  John D. Leitch, Upper Lakes Shipping, eastbound, to Sault Ste. Marie.          
1433  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, Green Bay to Port Dolomite to load stone.
  
5/13/16
0827  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, Milwaukee to Port Dolomite to load stone.    
0627  Algoway, Algoma Central, eastbound, Muskegon to Meldrum Bay to load stone.  

5/11/16
2240  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1132  Saginaw, Lower Lakes Towing, eastbound, Green Bay to Windsor to load salt.
0131  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

5/12/16
2332  John D. Leitch, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.
1540  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1243  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, westbound, Grand Haven to Bruce Mines to load stone.
0608  Saginaw, Lower Lakes Towing, westbound, Meldrum Bay to Holland with stone.      
0543  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to Duluth with stone.    
0422  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

5/10/16
2228  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.    
1326  Federal Beaufort (salty), Fednav, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.    
1025  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  

5/9/16
2016  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN to Gary with taconite.    
1443  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.
0934  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.        

5/7/16
2042  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1246  Algoway, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Meldrum Bay to load stone.  
1000  American Century, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.
0128  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors to Gary with taconite.

5/6/16
2110  American Spirit, American Steamship Co., westbound, from Duluth CN with taconite.
1904  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.    

5/5/16
2212  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, IN Harbor to Sault Ste. Marie.
1637  Atlantic Huron, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Superior SMET to load coal.  
1302  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

5/4/16
1907  Algoway, Algoma Central, westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor to unload.
1423  Arthur M. Anderson weighs anchor and heads west.
0701  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
0205  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, eastbound, Buffington to Superior BNSF to load taconite.  

5/3/16
1530  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR  to Gary with taconite.
          He then turned north to anchor off St. Ignace.
1507  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1506  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Burns Harbor with stone.  
1352  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., IN Harbor eastbound, Buffington to Marquette to load taconite.

5/2/16
2248  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.  
1939  Algoway, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Sault Ste. Marie.
1418  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior SMET to load coal.    
1402  Mackinaw, USCG 30, westbound, from Cheboygan and north of Bois Blanc.    
1331  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Milwaukee to Meldrum Bay to load stone.      

4/30/16
1216  Hollyhock, USCG 214, eastbound, changing winter marks  to summer buoys.
1039  Manitoulin, Lower Lakes Towing, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0928  Harbour Fountain (salty tanker), Nordic Tankers, Denmark, eastbound, Green Bay to Montreal.  
0847  Eeborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load beet pulp pellets.  
0409  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.  

4/29/16
2136  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN to Gary with taconite.    
2101  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.  
2032  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      
1829  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
1447  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to Duluth with stone.    
0804  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

4/28/16
1808  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1448  Algowood, Algoma Central, westbound, to Burns Harbor.          

4/27/16
0923  Lubie (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.  
0228  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.

4/26/16
1135  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.        
0850  Great Republic, Great Lakes Fleet, weighed anchor at Zela Shoal and headed to Lake Michigan. 
          Duluth CN to Gary with taconite.

4/25/16
1635  Algoway, Algoma Central, eastbound, Muskegon to Meldrum Bay to load stone.
1258  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.          
1200  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN to Gary with taconite.
          She then headed east into the South Channel to anchor hear Zela Shoal.    
1138  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.     

4/24/16
2045  G.L. Ostrander/Integrity, LaFarge, eastbound, St. Joseph to Alpena to load cement.  
2014  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.
1108  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0148  Manitoulin, Lower Lakes Towing, westbound, to S. Chicago.
0046  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors to Gary with taconite.

4/23/16
1306  Algoway, Algoma Central, eastbound, Goderich to Muskegon with salt.
0445  Vancouverborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load grain.  
0159  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Green Bay to Port Dolomite to load stone.
0151  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, eastbound, Green Bay to Marquette to load taconite.  

4/22/16
2158  Lake Guardian, US EPA research vessel, westbound, to Milwaukee.  
2145  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
2014  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.
1758  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, eastbound,  Gary to Clarkson.
1330  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
1225  Dorothy Ann/Pathfinder, Interlake Transportation, westbound, Port  Dolomite to Muskegon with stone.
0709  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.    

4/21/16
1804  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port  Dolomite to Grand Haven with stone.      

4/20/16
1149  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0224  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  

4/19/16
2323  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.  
1834  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Holland to Sault Ste. Marie.  
1139  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.     
0913  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
0648  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0133  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.          

4/18/16
1607  Leonard M. towing light barge Lambert Spirit, McKeil Marine, eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.

4/14/16
0527  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, eastbound, Ludington to Cleveland with CaCl2.  
0405  Robert S. Pierson, Lower Lakes Towing, eastbound, from Brevort with sand.    
0340  Leonard M. with barge, McKeil Marine, westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago to unload.   

4/13/16
1928  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1829  Exeborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Windsor.   
1235  Robert S. Pierson, Lower Lakes Towing, westbound, Sault Ste. Marie to Brevort to load sand.    
0430  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee with coal.    
0010  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

4/12/16
2329  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, eastbound,  Milwaukee to Port Dolomite to load stone.
0422  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

4/11/16
1929  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite.
1758  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.          
1444  Katmai Bay, USCG 101, westbound.  
0445  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

4/10/16
0234  Buffalo, American Steamship, eastbound, Manistee to Presque Isle.

4/9/16
2302  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, westbound,  Goderich to Milwaukee with salt.
1722  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

4/8/16
2259  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound,  Two Harbors to IN Harbor with taconite.    
1952  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Superior.
1638  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.      
0003  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CNF to load taconite.  

4/7/16
1449  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

4/6/16
2232  Algowood, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay.    
1833  Radcliffe R. Latimer (Algobay), Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Goderich to load salt.  
0856  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Gary with coal.    
0505  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0448  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  

4/5/16
2318  Thunder Bay, Canada Steamship Lines, eastbound, from IN Harbor.      
1407  American Century, American Steamship Co., eastbound, Escanaba to Superior SMET to load coal.      
1307  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor toTwo Harbors to load taconite.
1010  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

4/4/16
2353  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.  
1507  Alder, USCG 216, eastbound, from Beaver Island.
1450  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite.
1043  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

4/3/16
2355  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., IN Harbor eastbound, to Marquette to load taconite.

4/3/16
1619  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1243  Algowood, Algoma Central, westbound, Thunder Bay to Burns Harbor.        
1040  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.          
0557  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors to load taconite.

4/2/16
1302  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.      
0506  Radcliffe R. Latimer, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

4/1/16
2045  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1415  Neah Bay, USCG 105, westbound, from Sault Ste. Marie.
0838  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, to IN Harbor.

3/31/16
1805  Algowood, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay.    
1655  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN to Gary with taconite.  
1313  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, Sturgeon Bay (lay-up) to Cleveland.    
0712  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, Sturgeon Bay (lay-up) to Two Harbors CNF to load taconite.  
0459  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0225  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

3/30/16
1902  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.
1648  Katmai Bay, USCG 101, eastbound.

3/29/16
1645  Katmai Bay, USCG 101, westbound.
0913  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,          
0834  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, Escanaba (lay-up) to Meldrum Bay Island to load stone.  

3/28/16
1528  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

3/27/16
2130  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.    
1701  Algowood, Algoma Central, westbound, to Burns Harbor.    

3/25/16
2045  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, from Escanaba (lay-up).    
1056  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

3/24/24
0621  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Milwaukee (lay-up to Superior BNSF to load taconite.      
0535  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Milwaukee (lay-up) to Superior BNSF to load taconite.        

3/15/16
0931  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, S. Chicago to Alpena to load cement.     
0110  G.L. Ostrander/Integrity, LaFarge, westbound, Alpena to Milwaukee with cement and possible lay-up.

3/14/16
1006  Mackinaw, USCG 30, eastbound, St. Ignace to St. Marys River.
1354  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, St. Marys River to St. Ignace.

3/9/16
1505  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, St. Marys River to St. Ignace.          
1143  G.L. Ostrander/Integrity, LaFarge, eastbound, S. Chicago to Alpena to load cement.

3/8/16
0800  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, St. Ignace to St. Marys River.        

3/2/16
1603  Huron, Arnold Transit Co., Mackinac Island, St. Ignace to main Mackinac Island harbor—first ferry of the year into the main (city) harbor.

3/1/16
1244  Mackinaw, USCG 30, westbound, Cheboygan to Green Bay to break ice.  
0638  Bradshaw McKee/St. Marys Conquest, Sand Products Corp., westbound, Cleveland to Charlevoix.
          He had been at anchor off Rabbit Back near St. Ignace for about 24 hours waiting for improved weather.

2/27/16
2119  Mobile Bay, USCG 103, westbound, from St. Marys River.

2/24/16
1930  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, Sturgeon Bay to St. Marys River, kicking ice.

2/21/16
1116  Bradshaw McKee/St. Marys Conquest, Sand Products Corp., eastbound, from Charlevoix.

2/11/16
1323  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, to Sault Ste. Marie.

2/5/16
2025  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Sarnia (for lay-up?).

2/4/16
1650  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, back to St. Ignace.        
1039  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, from St. Ignace.        

2/3/16
1332  Katmai Bay, USCG 101, westbound, Sault Ste. Marie to just north/northeast of St. Helena Island.

1/26/16
1631  Radcliffe R. Latimer, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Goderich to load salt.  Escorted from west of the 
          Mackinaw Bridge by Mackinaw USCG 30 who turned into St. Ignace before Round Island Passage.

1/25/16
1729  Mackinaw, USCG 30, westbound, from St. Marys River to anchor in Lake Michigan  west of McGulpin Pt.

1/23/15
1831  Radcliffe R. Latimer, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.
1142  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Dearborn to Sturgeon Bay for winter lay-up.            
0358  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Goderich to load salt.

1/22/16
1800  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, westbound, Alpena to Milwaukee with cement.    

1/21/16
1514  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.
0938  Mackinaw, USCG 30, eastbound, St. Ignace to St. Marys River.

1/20/16
1823  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, Escanaba to Dearborn with taconite.

1/16/16
2019  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.
1645  Mackinaw, USCG 30, westbound, back from the St. Marys River to St. Ignace.  
1120  Mobile Bay, USCG 103, westbound.    
0837  Mackinaw, USCG 30, eastbound, Green Bay to St. Marys River.

1/15/16
0419  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,          

1/14/15
1411  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, from Two Harbors.

1/13/16
2003 James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.
1602  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth for winter lay-up.  
1501  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, Sault Ste. Marie to St. Ignace.    
0701  American Century, American Steamship Co., eastbound, Gary to Duluth for winter lay-up.    
0242  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.

1/12/16
2149  Mackinaw, USCG 30, eastbound, Sault Ste. Marie to Green Bay.
1555  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors to load taconite.
0856  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, Two Harbors to Gary with taconite.  

1/11/16
0834  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, from St. Ignace.      
0438  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0120  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
0031  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0002  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

1/10/16
1950  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie to Manitowoc.      
1456  Radcliffe R. Latimer, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Sarnia for layup. (?)
0102  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite. 

0/9/16
1643  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1512  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite.  
0843  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Holland to Sault Ste. Marie.

01/8/16 
2342  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Sarnia.
2035  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.  
1738  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.  
1507  Leonard M. towing light barge Lambert Spirit, McKeil Marine, eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.      
0848  Radcliffe R. Latimer, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

1/7/16
2258  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
2102  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,          
0200  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, Sturgeon Bay to Duluth. 

1/6/16
2331  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
1545  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.
1342  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
1110  Radcliffe R. Latimer, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.

1/4/16
1102  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      

1/5/16
1829  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.  
1240  Algoma Transport, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.      
0947  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.        
0944  American Century, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.    
0659  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.

1/3/16
1349  Radcliffe R. Latimer, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1225  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
0620  Leonard M. towing loaded barge Lambert Spirit, McKeil Marine, westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.        

1/2/16
1224  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
0944  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0851  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.  
0710  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.

1/1/16
1434  Algoma Enterprise, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Superior BNSF to load taconite.

12/31/15
2205  Algoway, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Owen Sound for lay-up.  
2153  Radcliffe R. Latimer (former Algobay), Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Goderich.  
1656  Algomarine, Algoma Central, eastbound, to Serpent Harbor.
1417  Leonard M. towing light barge Lambert Spirit, McKeil Marine, eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.    
1159  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
0913  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0200  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,        

12/30/15
1116  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.

12/29/15
0855  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.        
0845  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, weighs anchor near Zela Shoal and proceeds westbound, to Gary.

12/28/15
1730  Radcliffe R. Latimer, Algoma Central, westbound, to S. Chicago.  He then went to anchor in 
          Lake Michigan off of Pte aux Chenes
1435  Algoway, Algoma Central, eastbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0917  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, to Gary.  He then turned east to anchor near
          Zela Shoal in the South Channel at 10:00 due to high NE wind.  

12/27/15
1822  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.  

12/26/15
1631  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      
1551  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior.  

12/26/15
1631  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      
1551  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior.  

12/24/15
2011  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.

12/24/15
2011  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.

12/23/15
0217  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Muskegon to Marquette.  

12/22/15
2059  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.    
1533  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.
0707  Leonard M. pushing a loaded barge, McKeil Marine, westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.          
0011  Algorail, Algoma Central, eastbound, from Milwaukee.  

12/21/15
1751  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.              
1733  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.        

12/20/15
1308  Baie St. Paul, Canada Steamship Lines, eastbound, Burns Harbor to Two Harbors CN to load taconite.

12/19/15
1444  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Milwaukee to Sault Ste. Marie.

12/17/15
1845  Baie St. Paul, Canada Steamship Lines, westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.
1625  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., westbound, to Burns Harbor.
1540  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.

12/16/15
1643  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,        
0457  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Buffington to Two Harbors CN to load taconite.

12/15/15
0915  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0830  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound.    

12/14/15
2151  Alder, USCG 216, eastbound, Sturgeon Bay to Duluth.  
0855  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.   
0711  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.  
0100  Algosoo, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

12/13/15
2318  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.              
1812  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.        

12/12/15
2124  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Brevort with sand.
2027  Federal Bering (salty), Fednav, eastbound, to S. Chicago.  

12/11/15
2346  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay.
1639  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
0707  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    

12/10/15
2334  Algoway, Algoma Central, eastbound, from S. Chicago.    
2105  Hanse Gate (salty), Thode Johs Shipping, Germany, eastbound, So. Chicago to Thunder Bay to load grain.
1937  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
1238  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee (Filer City) with coal.  

12/9/15
1648  Algosoo, Algoma Central, westbound, Quebec City to Burns Harbor with iron ore. 
1206  Alder, USCG 216, westbound, to Sturgeon Bay.
0845  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, out of St. Ignace.    
0627  John D. Leitch, Upper Lakes Shipping, eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.        
0106  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

12/8/15
1631  Mackinaw, USCG 30, eastbound.
1550  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors to Gary with taconite.
1458  Apollon (salty), Seastar Chartering/Canadian Forest Navigation, Greece, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay.
1248  Algomarine, Algoma Central, westbound, from Goderich with salt.    
0245  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Meldrum Bay to load stone.  

12/7/15
2253  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite,      
2042  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, eastbound, Port Inland to Sault Ste. Marie with stone.  
1754  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.  
0755  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.              
0207  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, westbound, Sault Ste. Marie to Port Inland to load stone.

12/6/15
2256  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.      
1628  American Century, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.    
1147  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

12/5/15
1540  Irma (salty), Polsteam, Poland, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.    
1114  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette LS&I to load taconite.
0842  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, S. Chicago to Sault Ste Marie.      
0442  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Burns Harbor with stone.

12/4/15
2244  Vikingbank (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load grain.    
1635  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Brevort with sand.
1400  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
1340  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Grand Haven to Port Dolomite to load stone.  
0321  Algoma Olympic, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.     
0313  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, to Brevort to load sand after anchoring off the east side of Mackinac Island.

12/3/15
2002  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.    
1910  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to Burns Harbor with taconite.  
1710  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, (did not proceed through RI Passage but anchored on
          the west side of Mackinac Island) from Meldrum Bay with stone.
1252  Algosteel, Algoma Central, westbound, Quebec City to Burns Harbor with iron ore.  
1150  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0906  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.
0824  Algowood, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay.
0814  Manitoulin, Lower Lakes Towing, westbound, from Thunder Bay.
0200  Avenger IV, Purvis Marine, eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.  

12/2/15
2009  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Two Harbors to load taconite.  
1346  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie to Port Inland.    

12/1/15
1721  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1640  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, Sault Ste. Marie to Muskegon.
1543  Hollyhock, USCG 214, westbound, changing summer buoy to winter mark.
0042  Algoma Olympic, Algoma Central, westbound,  Quebec City to Burns Harbor with iron ore.  

11/30/15
1127  Whitefish Bay, Canada Steamship Lines, eastbound, Burns Harbor to Sept Iles.    
1409  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Holland to Sault Ste. Marie.
1304  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.              
1153  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior.
1015  Atlantic Huron, Canada Steamship Lines, westbound, Windsor to S. Chicago with salt.
0651  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.      
0611  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, to Port Dolomite.  
0315  Algowood, Algoma Central, westbound, from Goderich with salt.      
0051  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound Sault Ste. Marie to S. Chicago.        

11/23/15
2219  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Muskegon.  
1322  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
0808  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.  

11/22/15
2053  Marbacan Salty), MarConsult Schiffahrt, Portugal, eastbound, Marinette to Goderich.
1757  Volgaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load grain.  
1220  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    

11/21/15
0430  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Port Inland to Duluth with stone.  
0112  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Sault Ste Marie.      

11/20/15
2231  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, Sault Ste. Marie to Escanaba.  
2053  Mamry (salty), eastbound, Polsteam, Poland, to Thunder Bay to load grain.
2018  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, from Escanaba.  

11/19/15
1530  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite. 
          He went north of Mackinaw Island and anchored off St. Ignace. 

11/18/15
1540  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone. 
0718  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.            

11/17/15
0828  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.

11/16/15
2337  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

11/13/15
0943  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.
0925  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0250  Algowood, Algoma Central, westbound, from Thunder Bay.    

11/12/15
1913  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite. 
          He then went to anchor off St. Ignace due to high wind and waves on Lake Michigan. 

11/11/15
2331  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Holland.
2308  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.      
2140  Algoma Olympic, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Silver Bay to load taconite.   
1755  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Ferrysburg to Meldrum Bay to load stone.  
1355  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth CN to load taconite.
0652  Algoway, Algoma Central, eastbound, Manistee to Meldrum Bay to load stone.  
0635  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.

11/10/15
1055  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.
0816  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.  
0205  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0020  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Muskegon to Superior SMET to load coal.

11/9/15
2148  Algosteel, Algoma Central, westbound, Bruce Mines to Ferrysburg with stone.
1821  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound.
1654  Algosoo, Algoma Central, westbound, to Burns Harbor.
1447  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Onland.
0027  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.

11/8/15
1936  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1826  Virginiaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load grain.     
1104  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
0739  Algosteel, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Bruce Mines to load stone.  

11/7/15
2300  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
2045  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.
1510  Frontenac, Canada Steamship Lines, eastbound, from Port Inland with stone.      
1310  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.            
0016  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite.

11/6/15
2223  Lake Ontario (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1429  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
0915  Federal Seto (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.   

11/5/15
1721  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, Sault Ste. Marie to St. Ignace.  
1651  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Muskegon to Marquette to load taconite.
1313  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, eastbound, to Meldrum Bay to load stone.
1217  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0125  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

11/4/15
2011  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth CN to load taconite.            
1728  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
1521  Beatrix, Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth Peavey to load grain.  
1022  Federal Mayumi (salty), Fednav, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.
0206  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite,      

11/3/15
1506  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0610  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.    

11/2/15
2359  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth to Manistee.  
2314  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, westbound, from Salut Ste. Marie.
1628  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Charlevoix to Port Dolomite to load stone.
0151  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

11/1/15
1535  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1045  Eemsborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound to Duluth to load beat pulp pellets.
0418  Leonard M. towing light barge Lambert Spirit, McKeil Marine, eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.  
0152  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.          
0150  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Monroe to Escanaba to load taconite.  
0051  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Milwaukee to Sault Ste. Marie.

10/31/15
2100  Buffalo, American Steamship, eastbound, Waukegan to Port Inland to Superior Graymont with stone.
0410  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.  

10/30/15
0219  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Two Harbors CN to load taconite. 

10/29/15
2216  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Meldrum Bay to load stone.
1513  Isa (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.

10/28/15
1558  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
1228  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
          He then went to anchor off St. Ignace.

10/27/15
0953  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0936  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth to Gary with sinter.

10/26/15
2338  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth CN to load taconite.        
1913  Algoma Enterprise, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.    
1831  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.    
1746  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to IN Harbor with taconite,      
1704  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, Muskegon to Drummond Island to load stone.  
1027  Algoway, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay to load stone.
0906  Lauren A pushing a large barge, westbound, from Sault Ste. Marie.
0310  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.  
0248  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.        

10/25/15
2318  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Brevort to Hamilton with sand.
1911  Algolake, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.  
1727  American Mariner, American Steamship Co., eastbound, Port Inland to Duluth with stone.
0711  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.  
0427  Leonard M. pushing a loaded barge, McKeil Marine, westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.        
0053  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

10/24/15
2257  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, Burns Harbor to Port Dolomite to load stone.  
2042  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., IN Harbor eastbound, to Marquette.
2030  Sam Laud, American Steamship, eastbound, Charlevoix to Silver Bay to load taconite.    
2002  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, Muskegon to Superior SMET to load coal.
1853  Federal Ems (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1654  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

10/23/15
2152  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1925  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.

10/22/15
0949  Algolake, Algoma Central and Upper Lakes, westbound, to Burns Harbor.
0835  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.          
0806  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    
0754  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.    
0301  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
0232  Federal Satsuki (salty), Fednav/Intership Navigation (Cyprus), eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.  

10/21/15
2052  American Mariner, American Steamship Co., westbound, Bruce Mines to S. Chicago with stone.  
1522  Federal Oshima (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1408  Leonard M. towing light barge Lambert Spirit, McKeil Marine, eastbound, to Sault Ste. Marie.

10/20/15
1744  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.      
0240  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  

10/19/15
1618  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.        
0606  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.      
0210  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.    


10/18/15
2125  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite,      
1650  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone. 
1525  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1500  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Duluth to IN Harbor with taconite.
0435  Michipicoten, Lower Lakes Towing, eastbound, from Grand Haven.  
0154  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Charlevoix to Port Dolomite to load stone.

10/17/15
1511  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay load stone.
1558  Federal Elbe (salty), Fednav, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.  
0030  Buffalo, American Steamship, eastbound, Waukegan to Port Dolomite to load stone.

10/16/15
1245  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0242  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.    
0115  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0110  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, to Windsor.

10/15/15
2118  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.  
0955  Algoway, Algoma Central, eastbound, Manistee to Thessalon to load stone.
0839  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.     
0059  Algorail, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Meldrum Bay to load stone.  

10/14/15
1307  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Two Harbors CN to load taconite.          
0942  Algomarine, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Muskegon with stone.  
0925  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.    

10/13/15
2321  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Marquette.

10/12/15
2010  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.    
1858  Ebroborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, to Duluth to load grain.
1643  John B. Aird, Algoma Central, westbound, to Burns Harbor.

10/6/15
2029  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.  
1910  Algowood, Algoma Central, westbound, to Burns Harbor.    
1756  Algomarine, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Muskegon with stone.  
1743  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.    
1319  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.      
0953  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.          
0613  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Brevort with sand.    
0543  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.    
0001  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.    


10/4/15 correction (not Mississippi)
1916  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, Port Inland to Serpent harbor with stone.

10/5/15
1921  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
1733  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, Serpent Harbor to Brevort to load sand.  
1718  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay to load stone.  
0910  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0827  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.
0201  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound Sault Ste Marie to S. Chicago.        

10/4/15 correction (not Mississippi)

10/4/15
1916  Mississippi (salty), Briese Schiffahrts GMBH (Germany), eastbound, from Port Inland with stone.  
0811  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
0243  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, from Perry Sound.  

10/3/15
1423  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.          
1420  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite, weighs anchor off St. Ignace.
0442  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.
0357  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette LS&I to load taconite.          
0349  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee with coal.  
0258  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    

10/2/15
2151  Peter R. Cresswell, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Superior BNSF to load taconite.
2104  Algoway, Algoma Central, eastbound, Gladstone to Meldrum Bay to load stone.
1753  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt then went to anchor SW of Point Aux Chenes.
1447  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite, then went to anchor off St. Ignace.

10/1/15
0822  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.    
0444  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, Manistee to Port Dolomite to load stone.  

9/30/15
2350  American Mariner, American Steamship Co., eastbound, S. Chicago  to Duluth.
1458  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.          
1336  St. Clair, American Steamship, eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.
1038  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,      

9/29/15
2335  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.        
2147  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
1153  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.
0530  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Manistee with salt.
0257  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.      

9/28/15
2104  Peter R. Cresswell, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  
1410  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, Lower Lakes/Grand River Navigation, westbound, from Drummond Island with stone.    
1047  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
0430  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.

9/27/15
2152  American Mariner, American Steamship Co., westbound, Bruce Mines to S. Chicago with stone.  
1823  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.    
1553  Federal Kushiro (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.  
1449  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0955  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.   
0513  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.        
0329  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.          

9/26/15
2230  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
1357  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.        
1215  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1041  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.  
0748  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Hamilton.

9/25/15
1019  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.  
0622  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
0200  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      

9/24/15
1928  Leonard M. towing light barge Lambert, McKeil Marine, eastbound, Burns Harbor to Drummond Island to load stone.  
1836  BBC Mississippi (salty), Briese Schiffahrts GMBH (Germany), eastbound, Menominee to Thunder Bay to load grain.
1801  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, Manistee to Drummond Island to load stone.  
1725  Alder, USCG 216, eastbound, to Duluth.  
1624  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, So. Chicago to Stoneport.
1508  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.        
1249  Iryda (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, to Thunder Bay to load grain.  
1229  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.    
0630  Tug Missouri, westbound, Sault Ste. Marie to St. Ignace.  
0430  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.    

9/23/15
2223  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Grand Gaveb to Port Dolomite to load stone.
1242  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,      
1104  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.
1050  Lake Explorer II, US EPA research vessel, eastbound, to Duluth.
0805  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.

9/22/15
1904  1904  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Duluth.  
0902  John B. Aird, Algoma Central, westbound, to Burns Harbor.

9/21/15  
2301  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.
1330  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
1328  Missouri, Great Lakes Towing Co., westbound, to St. Ignace and then at 1537 eastbound to St. Marys River.
1305  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN to Gary with taconite.   
1301  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors CN to Burns Harbor with taconite.   
1224  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  

9/20/15
2112  Florida (tug), Great Lakes Towing, westbound.
1826  John D. Leitch, Upper Lakes Shipping, eastbound, from Burns Harbor.      
1748  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.  
1731  Federal Mattawa (salty), Fednav, eastbound, to Duluth to load wheat.  
1421  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, Port Inland to Duluth CN to load taconite.          
1050  Kaye E. Barker, Interlake, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.    
0636  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Sturgeon Bay to Superior SMET to load coal.

9/19/15
1715  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1357  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.      
0334  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.  

9/18/15
1737  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Grand Haven with stone.
1441  Hanse Gate (salty), Thode Johs Shipping, Germany, eastbound, to Thunder Bay to load grain.
0809  Lake Explorer II, US EPA research vessel, westbound, to Mackinac Island to Sturgeon Bay.  
0553  Frontenac, Canada Steamship Lines, eastbound, Marinette to Thunder Bay to load.    
0010  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      

9/17/15
2032  Federal Schelde (salty), Fednav, eastbound, to S. Chicago to Thunder Bay to load grain.
1657  Lake Explorer II, US EPA research vessel, westbound, to Sturgeon Bay  
1241  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
0630  Hamburg, passenger liner, eastbound, Traverse City to Mackinac Island anchorage.  

9/16/15
2001  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.      
1529  Federal Leda (salty), Fednav/Athena Marine, Cyprus, eastbound, to Thunder Bay to load grain.
1233  Eeborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Duluth (to load beet pulp pellets)?.
1111  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.  
0958  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, St. Mary’s River to St. Ignace.  
0843  Robert S. Pierson, Lower Lakes Towing, eastbound, S. Chicago to Bruce Mines to load stone.  
0742  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,    
0250  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

9/15/15
2306  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.          
2242  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, eastbound, from Burns Harbor.    
1324  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
1212  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound.  
1026  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.    

9/14/15
1807  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0831  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, St. Ignace to St. Marys River.  
0523  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
0421  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    

9/13/15
1513  Robert S. Pierson, Lower Lakes Towing, westbound, to S. Chicago.  
1047  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.        
0950  Algolake, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie. 
0842  Hamburg, passenger liner, westbound, Little Current to Milwaukee
0648  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.          
0409  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, westbound, Thunder Bay to Brevort to load sand.
0316  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

9/12/15
2112  Kaye E. Barker, Interlake, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.    
0940  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.      
0829  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors CN to Burns Harbor with taconite.        
0619  HHL Nile (salty), Hansa Heavy Lift, eastbound, Burns Harbor to Duluth to load grain.  
0030  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.  

9/11/15
2036  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.  
1952  Federal Beaufort (salty), Fednav, eastbound, to Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.  
1746  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, from Port Dolomite with stone.
0312  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Ferrysburg to Port Dolomite to load stone.
0244  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      

9/10/15
2150  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.
1841  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.      
1725  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    
1017  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0945  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0737  Algolake, Algoma Central and Upper Lakes, westbound, to Burns Harbor.
0242  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, S. Chicago to Sault Ste Marie.      

9/9/15
1929  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.


9/9/15

log
9/8/15
2229  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.        
1601  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Burns Harbor to Silver Bay to load taconite.  
1158  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
0259  HHL Nile (salty), Hansa Heavy Lift, westbound, Duluth to Burns Harbor.

9/7/15
1620  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Burns Harbor with stone.  
1545  H. Lee White, American Steamship, eastbound, Milwaukee to Silver Bay to load taconite.  
1219  Buffalo, American Steamship, eastbound, Port Inland to Superior Graymont with stone.
1045  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0350  Kaye E. Barker, Interlake, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.    
0240  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Grand Haven to Port Dolomite to load stone.
0133  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0059  Algoway, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay to load stone.
0016  Algomarine, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load stone.

9/6/15
2116  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
1513  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1132  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Brevort with sand.  
1113  Michipicoten, Lower Lakes Towing, eastbound, from Port Inland.

9/5/15
2228  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Silver Bay to Burns Harbor with sinter.      
0835  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.      
0525  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0339  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound Sault Ste Marie to S. Chicago.        
0243  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Gladstone with salt.

9/4/15
1852  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      
1647  Federal Hudson (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.    
1602  Lubie (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.  
0559  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.

9/3/15
2312  Sam Laud, American Steamship, eastbound, Ferrysburg to Silver Bay to load taconite.    
2042  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1815  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.    
1610  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.
1413  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.    
0818  Pearl Mist, Great Lakes Cruise Co., eastbound, Muskegon to Mackinac Island with tourists.  
0120  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Sturgeon Bay to Port Dolomite to load stone.

9/2/15
2040  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound.  
0954  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Duluth CN to Gary with taconite.      

9/1/15
2147  Federal Weser (salty), Fednav/Intership Navigation (Cyprus), eastbound, Burns Harbor to Superior CHS to load grain.  
2053  Kaye E. Barker, Interlake, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.  
1833  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,    
0902  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

8/31/15
1211  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

8/30/15
2012  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.      
1820  Saint Laurent, Great Lakes Cruise Co., eastbound, leaves Mackinac Island to Sault Ste. Marie.    
1750  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
0836  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.    
0608  Saint Laurent, Great Lakes Cruise Co., eastbound, Chicago to Mackinac Island.  

8/29/15
1902  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
1831  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.    
1724  Pearl Mist, Pearl Seas Cruises, westbound, Mackinac Island to Holland with passengers.    
1245  Dorothy Ann/Pathfinder, Interlake Transportation, eastbound, Sturgeon Bay to Port Dolomite to load stone    
0619  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Milwaukee to Duluth to load taconite.
0425  Avenger IV, Purvis Marine, eastbound, S. Chicago to Sault Ste. Marie.  

8/28/15
2220  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
0235  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, from Muskegon.  
0003  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    

8/27/15
2148  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
1834  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth to Gary with sinter.    
1729  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.    
1314  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie to Port Inland.    
1239  Federal Yukina (salty), Fednav, eastbound, Milwaukee to Duluth to load grain.
1110  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0714  Vikingbank (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load beet pulp pellets.  
0640  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Gladstone with salt.    

8/26/15
2107  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.  
1934  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee with coal.  
1114  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

8/25/15
2103  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Holland to Sault Ste. Marie.
1714  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,    
1430  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0609  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, S. Chicago to Port Dolomite to load stone.

8/24/15
1927  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
1859  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, KK Integrated Shipping, eastbound, Green Bay to Port Dolomite to load stone.
1231  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
0123  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors CN to load taconite.        
0027  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  

8/23/15
2028  Avenger IV, Purvis Marine, westbound, to S. Chicago.
1914  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
1405  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    
1225  St. Clair, American Steamship, eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.     
0921  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.  

8/22/15
1921  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1708  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.
1648  Algorail, Algoma Central, eastbound, Gladstone toi Bruce Mines to load stone.    
0332  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Brevort with sand.

8/21/15
2215  Pearl Mist, Great Lakes Cruise Co., eastbound, Mackinac Island to Little Current with tourists.
1729  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Holland with stone.  
1653  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
1625  Federal Sakura (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain. 
1621  Algoway, Algoma Central, eastbound, Gladstone to Meldrum Bay to load stone. 
1315  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CCN to IN Harbor with taconite.    
1148  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN to Gary with taconite.
1019  Pearl Mist, Great Lakes Cruise Co., eastbound, Holland to Mackinac Island with tourists.  
0906  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Gladstone with salt.  

8/20/15
2145  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    
2059  St. Clair, American Steamship, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.  
2035  Algolake, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Bruce Mines to load stone.
1921  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
1843  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

8/19/15  
2015  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, Lower Lakes/Grand River Navigation, westbound, Drummond Island to Grand Haven with stone.    
1255  American Mariner, American Steamship Co., westbound, Bruce Mines to S. Chicago with stone.
1120  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Gladstone with salt.
1021  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0829  Dorothy Ann/Pathfinder, Interlake Transportation, eastbound, Sturgeon Bay to Port Dolomite to load stone  
0810  Grande Mariner, Blount Small Ship Adventures, eastbound, St. Ignace to Mackinac Island.  

8/18/15
1840  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.    
1713  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.      
1101  Volgaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth.
0959  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, from Port Inland with stone.  
0358  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,  
0136  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Burns Harbor to Port Dolomite to load stone.        

8/17/15
2351  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
2208  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.        
2158  Algomarine, Algoma Central, westbound, Brevort to Hamilton with sand.      
1624  Algolake, Algoma Central and Upper Lakes, westbound, to Burns Harbor.
1244  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Duluth CN to Gary with taconite.      
1219  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.  
0106  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  

8/16/15
2325  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Ludington with stone.  
1828  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to DuluthCN to load taconite.  
1619  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1043  Algorail, Algoma Central, eastbound, from S. Chicago.  
0825  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, Manistee to Drummond Island to load stone.

8/15/15
1818  Pearl Mist, Pearl Seas Cruises, westbound, Mackinac Island to Holland with passengers.  
1220  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Charlevoix to Port Dolomite to load stone.   
0551  Pearl Mist, Pearl Seas Cruises, westbound, Sault Ste. Marie to Mackinac Island with passengers.  
0500  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste Marie.      

8/14/15
2230  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, westbound, Superior SMET to Manistee (TES Filer City Station) with coal.  
1916  Algomarine, Algoma Central, westbound, Bruce Mines to Ferrysburg with stone.    
1703  Juno (salty), Polsteam, Poland, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain. 
1620  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
0939  Frontenac, Canada Steamship Lines, eastbound, Green Bay to Thunder Bay to load.  
0655  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
0515  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0440  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.

8/13/15
2256  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
2051  Algowood, Algoma Central, eastbound, from Burns Harbor.  
1149  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Muskegon with salt.    
0414  Saginaw, Lower Lakes Towing, westbound, Sault Ste. Marie to Port Inland.    

8/12/15
0900  Grande Caribe, Blount Small Ship Adventures, eastbound, Sturgeon Bay to Mackinac Island.  
0500  Saint Laurent, Great Lakes Cruise Co., eastbound, Chicago to Mackinac Island.  
0105  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Holland with stone.

8/11/15
2054  Sam Laud, American Steamship, eastbound, Waukegan to Silver Bay to load taconite.    
1758  Algoway, Algoma Central, eastbound, Grand Haven to Goderich to load salt.  

8/10/15
2031  Anglian Lady/Ironmaster, Purvis Marine Ltd., westbound Sault Ste Marie to S. Chicago.      
1941  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.      
1530  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth to Gary with sinter.  
1020  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
0402  Algowood, Algoma Central, westbound, to Burns Harbor.    
0226  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, from Port Dolomite with stone.  

8/9/15
2317  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to IN Harbor with taconite.    
1500  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Burns Harbor to Port Dolomite to load stone.  
1435  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth to load taconite.  
1408  American Mariner, American Steamship Co., eastbound, Muskegon to Bruce Mines to load stone.

8/8/15
1800  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to Green Bay with cement.  
1722  Saint Laurent, Great Lakes Cruise Co., westbound, Mackinac Island to Chicago. 
1518  Elbeborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Thunder Bay to load grain.
1024  Herbert C. Jackson, Interlake Steamship Co., eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.
0757  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
0518  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  

8/7/15
2005  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, from Port Dolomite with stone.
1806  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.
1322  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
1058  Algomarine, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Muskegon with stone.  
0659  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, S. Chicago to Sault Ste. Marie.  
0644  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Burns Harbor to Port Dolomite to load stone.        
0521  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0407  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
0153  Lake Guardian, US EPA research vessel, eastbound, Huron survey.

8/6/15
1542  Federal Margaree (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Duluth to load grain.  
1249  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
1029  Algomarine, Algoma Central, eastbound, to Meldrum Bay to load stone.
1020  Manistee, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Manistee to Drummond Island to load stone.
0608  Algoma Mariner , Algoma Central, eastbound,  from Charlevoix.

8/5/15
1949  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound,  from Brevort with sand.
1400  Algorail, Algoma Central, eastbound, from Muskegon.
1305  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
1256  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,  
1248  Leonard M. pushing a loaded barge, McKeil Marine, westbound, Sault Ste. Marie to Ludington with stone.      
0906  Bluebill (salty),Canadian Forest Navigation/ Navarone SA Marine, Cyprus, westbound, Duluth to S. Chicago.  
0734  Beatrix, Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.  

8/4/15
2331  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
1858  Buckthorn, USCG 642, eastbound, from Frankfort.     
0805  Grand Mariner, American Canadian Caribbean Line, eastbound, to Mackinac Island.  
0737  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, to Superior BNSF to load taconite.  
0719  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.    

7/17/15
2327  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, Buffington to Salut Ste Marie to load.  
2055  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Superior BNSF to load taconite.
1857  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Grand Haven.
1540  Algolake, Algoma Central and Upper Lakes, westbound, to IN Harbor.  
1216  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Charlevoix to Port Dolomite to load stone.    
0129  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0020  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Brevort to Hamilton with sand.  
0003  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

7/15/15
2142  CSL Laurentien, Canada Steamship Lines, westbound, to Milwaukee.
2104  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Muskegon with salt.  
1743  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth to Gary with sinter.  
0447  Algoma Transport, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.

7/14/15
1703  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Muskegon with salt.  
1451  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1228  Hollyhock, USCG 214, eastbound, from Mackinaw City.

7/13/15
2112  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.
1832  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,  
1403  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
0702  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0101  Lake Explorer II, US EPA research vessel, westbound, to Sturgeon Bay  
0024  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  

log
7/12/15
1146  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.

7/11/15
1950  Federal Saguenay (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay.
1927  Algoway, Algoma Central, eastbound, Ferrysburg to Goderich to load salt.
0820  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Manistee to Port Dolomite to load stone.  

7/10/15
1846  Isolda (salty), Polish Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior to load grain.
1822  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., westbound Sault Ste Marie to S. Chicago.    
1740  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.
1536  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, Muskegon to Superior SMET to load coal.
1412  Exeborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.  

7/9/15 
2343  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal. 
2047  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1102  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Port Dolomite to Port Inland to load stone.  
0248  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.      
0029  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Burns Harbor to Port Dolomite to load stone.

7/8/15
2127  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Meldrum Bay to load stone.
1707  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.
1423  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.  
0110  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, Port Inland.

7/7/15
2002  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, Drummond Island to Buffington with stone.
1228  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CNT to IN Harbor with taconite.
0240  Frontenac, Canada Steamship Lines, eastbound, from Milwaukee.

7/6/15
2326  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie, ON to Ludington.
1155  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1015  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0819  Sam Laud, American Steamship, eastbound, Waukegan to Silver Bay to load taconite.  
0454  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Two Harbors CN to Burns Harbor with taconite.        

7/5/15
2209  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Burns Harbor with stone.  
1228  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
0753  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Burns Harbor to Port Dolomite to load stone.      
0256   Frontenac, Canada Steamship Lines, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

7/4/15
2126  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.
1725  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Grand Haven to Sault Ste. Marie. 
1705  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.

7/3/15
1936  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0718  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, Buffington to Port Dolomite to load stone.  

7/2/15
1507  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1309  Saginaw, Lower Lakes Towing, eastbound, Port Inland to Serpent Harbour with stone.  
0855  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    

7/1/15
2039  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.
2017  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
2000  Solina (salty), Polsteam, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1857  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,  
1735  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound.
1714  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Salut Ste. Marie.  
1616  Algorail, Algoma Central, eastbound, Muskegon to Meldrum Bay to load stone.

6/29/15
2230  Robert S. Pierson, Lower Lakes Towing, eastbound, from Brevort with sand.  
1756  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
1727  Saginaw, Lower Lakes Towing, eastbound,S. Chicago to Bruce Mines to load stone.  
1600  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.
1105  Algoway, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Port Dolomite to load stone. 
1050  Grande Caribe, Blount Small Ship Adventures, eastbound, Milwaukee to Mackinac Island.
          then westbound at 14:20 to St. Ignace for servicing and back eastbound to Mackinac I. at 16:58.
1041  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0349  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee with coal.  

6/28/15
1136  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, Bruce Mines to Milwaukee with stone.
1122  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1027  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  

6/27/15
1200  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.  
0915  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, eastbound, Green Bay to Marquette to load taconite.  
0820  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.    
0753  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.      
0700  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.      

6/26/15
1909  Frontenac, Canada Steamship Lines, eastbound, Green Bay to Sault Ste. Marie.
1807  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Charlevoix to Port Dolomite to load stone.
1604  American Integrity, American Steamship Co., westbound, to IN Harbor.
1222  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0954  Algosteel, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Muskegon with stone.

6/25/15
2129  Buffalo, American Steamship, eastbound, to Silver Bay to load taconite.  
2124  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, Green Bay to Alpena to load cement.    
2029  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Hamilton.      
1901  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth to Gary with sinter.
1838  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.    
1519  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1352  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.
1338  John D. Leitch, Upper Lakes Shipping, eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
1034  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.
0742  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Meldrum Bay to load stone.
0257  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Burns Harbor to Port Dolomite to load stone.      
0023  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.

6/24/15
1748  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0810  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors CNT to IN Harbor with taconite.      
0012  Algoma Enterprise, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.

6/23/14
2246  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,
2108  State of Michigan, Great Lakes Maritime Academy training vessel, westbound, Sault Ste. Marie, MI to Traverse City.  
1751  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0746  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

6/22/15
2226  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
1807  Thunder Bay, Canadian Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Sept Isles.  
1618  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

6/21/15
1627  Algorail, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Thessalon to load stone. 
1558  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1528  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.
0625  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, Port Inland to Port Dolomite tol load stone.      
0441  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.      

6/20/15
1816  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.  
0538  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.  
0457  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.  
0152  Algoway, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay to load stone.   

6/19/15
2326  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., westbound from Sault Ste Marie.  
1540  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt. 

6/18/15
1347  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    
1213  American Courage, American Steamship Co., eastbound, Port Inland to Duluth with stone.
0902  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0800  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.

6/17/15
2007  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Superior SMET to Muskegon with coal,      
1931  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.    
1831  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.

6/16/15
2255  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,          
2209  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.  
1530  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth CN to load taconite.          
0711  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.      
0107  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.

6/15/15
2002  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.    
1711  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Bruce Mines to load stone.        
0603  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0824  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, from Port Inland.

6/13/15
2033  Frontenac, Canada Steamship Lines, eastbound, Milwaukee to Sault Ste. Marie with stone.  
1024  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Muskegon to Superior SMET to load coal.  
0453  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Ludington to Port Dolomite to load stone.    

6/12/15
Algorail, Algoma Central, eastbound, Muskegon to Port Dolomite to load stone.
1814 Vikingbank (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load beet pulp pellets.
1755  Algolake, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Duluth CN to load taconite.
1135  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.
1035  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., eastbound, from Muskegon.
0548  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.

6/10/15
1648  Herbert C. Jackson, Interlake Steamship Co., eastbound, Muskegon to Marquette.
1412  Sam Laud, American Steamship, eastbound, from Manistee.
1401  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, from Bruce Mines.
1223  Drawsko (salty), Polsteam, Poland, eastbound, Milwaukee to Lake Superior port.  
1215  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, Buffington to Superior BNSF to load taconite.
1156  Algorail, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Muskegon with stone.
1132  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.        
0822  Algosteel, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Meldrum Bay to load stone.
0730  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.  
0548  State of Michigan, Great Lakes Maritime Academy training vessel, eastbound, to Sault Ste. Marie.    
0432  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.

6/9/15
2220  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie, ON to S. Chicago.
1454  Algolake, Algoma Central and Upper Lakes, westbound, to Burns Harbor.
0632  Donny S (tug), westbound, Duluth to Sturgeon Bay.  
0428  Manistee, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Holland to Meldrum Bay to load stone.

6/8/15
1817  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.      
1433  Algowood, Algoma Central, eastbound, S. Chicago KCBX to Trois Rivieres with coal.

6/7/15
2315  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, to Goderich to load salt.  
2125  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
2119  Algoma Transport, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.
2050  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1701  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.
1613  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Sault Ste. Marie.
0815  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.    
0841  Algomarine, Algoma Central, westbound, Bruce Mines to Ferrysburg with stone.    

6/6/15
2107  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
2003  Billmaier D. L. (tug boat), U.S. Army Corps of Engineers, westbound, Sault Ste. Marie to Mackinaw City.
1907  Federal Elbe (salty), Fednav, eastbound, to Thunder Bay.
1558  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Two Harbors CN to load taconite.    
0914  Algomarine, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Bruce Mines to load stone.    
0528  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  

6/5/15
1719  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.    
1438  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.    
1254  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.

6/4/15
2323  Lake Explorer II, US EPA research vessel, eastbound, to Duluth.  
1718  Orsula (salty), Fednav, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load.
1545  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0915  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite.  
0835  Lugano, Massoel, LTD., Switzerland, eastbound, to Sorel.
0425  Donny S (tug), eastbound, Sturgeon Bay to Duluth.

6/3/15
2346  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,        
1741  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1715  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.
1528  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, Muskegon to Drummond Island to load stone.  

6/2/15
2339  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee with coal.  
1851  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, eastbound, from S. Chicago.  
1810  Algowood, Algoma Central, westbound, to Burns Harbor.  
1732  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
1441  Edenborg, Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound S. Chicago to Duluth to load grain.
1226  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.  
0256  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie.
0015  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.

6/1/15
2049  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.  
1806  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN to load taconite.    

5/27/15
2040  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.
2004  Frontenac, Canada Steamship Lines, eastbound, Port Inland to Sault Ste. Marie with stone.
1435  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite,    
1340  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.    
1151  Algoma Mariner,  Algoma Central, eastbound, S. Chicago KCBX to Sydney with coal.
0714  Alder, USCG 216, eastbound, to Duluth.
0602  Algosteel, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.
0015  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  

5/26/15
1321  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
  
5/21/15
0511  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Muskegon to Superior SMET to load coal.  
0211  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to.

5/20/15
2325  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.    
2237  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., westbound.
1456  American Century, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.    
1111  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1054  Federal Margaree (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.  
0901  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
1056  Federal Margaree (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay.
0333  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  

5/19/15
1959  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Two Harbors CN to taconite.    
1013  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite. 
0901  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0518  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.  
0346  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.    

5/18/15
1649  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, from Port Dolomite with stone.
1457  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Charlevoix to Port Dolomite to load stone.      
0905  Fraserborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, to Duluth to load grain. 
0333  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, Port Inland to Serpent Harbor with stone.    
0124  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Ferrysburg to Port Dolomite to load stone.    

5/17/15
2127  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.
2054  Federal Weser (salty), Fednav/Intership Navigation (Cyprus), eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load.
1748  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1226  St. Clair, American Steamship, eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.  
1139  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0417  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Two Harbors CN to IN Harbor with taconite. 
0016  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

 5/16/15
1628  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Duluth CN to Gary with taconite.
0553  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.      

5/15/15
2124  Federal Kivalina (salty), Fednav, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.  
1951  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Port Inland to Sombra with stone.
1756  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, Lower Lakes/Grand River Navigation, westbound, from Drummond Island with stone.  
1545  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.  
0129  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite,  

5/14/15
1513  Hollyhock, USCG 214, westbound, changing winter buoys to summer buoys.
1213  Algoma Navigator, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Bruce Mines.
0158  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
0112  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.  
0018  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,      

5/13/15
2050  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1640  Baie Comeau, Canada Steamship Line, eastbound, S. Chicago to Superior SMET load coal.  
1541  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, from Port Inland with stone.
1529  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, to S. Chicago.
1050  American Mariner, American Steamship Co., westbound, from Bruce Mines.
0706  Algosteel, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Muskegon with stone.

5/12/15
1604  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1218  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.  
1037  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.  
0806  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.    
0503  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Holland to Sault Ste Marie.    
0218  American Courage, American Steamship Co., eastbound, Port Inland to Duluth with stone.    

5/10/15
2237  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
2201  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.
1744  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors CN to load taconite.      
1056  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, from Port Dolomite with stone.      
0233  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
0120  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

5/9/15
2227  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.    
2043  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Grand Haven to Port Dolomite to load stone.    
1416  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Port Inland.
1129  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0628  Lady Doris (salty), Mineralien Schiffahrt, Germany, westbound, to S. Chicago.

5/8/15
1815  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0830  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
0539  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.
0212  Frontenac, Canada Steamship Lines, eastbound, Milwaukee to Bruce Mines to load stone.  
0052  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.    

5/7/15
2206  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Sault Ste Marie.    
1631  Andesborg, Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, Calumet Harbor to Thunder Bay.
1420  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.
0721  St. Clair, American Steamship, eastbound, Buffington to Superior SMET to load coal.   
0636  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.
0101  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,      

5/6/15
2325  Algomarine, Algoma Central, eastbound, from S. Chicago.    
1825  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.  
1705  Mackinaw, USCG 30, eastbound, out of St. Ignace for buoy work. 
1530  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, eastbound, Green Bay to Marquette to load taconite.  
1501  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with load stone.    
0619  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, to Port Dolomite to load stone.

5/5/15
2300  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound,  Duluth CN to IN Harbor with taconite.
2109  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.    
1712  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., westbound, from Duluth CN with taconite.
1200  Frontenac, Canada Steamship Lines, westbound.
1155  Federal Yukon (salty), Fednav, eastbound, to Thunder Bay to load grain.
1143  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, from Burns Harbor.
0311  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors CN to load taconite.    
0257  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0021  Algosteel, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Thessalon to load stone.

5/4/15
2229  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, westbound, Duluth to Ludington to load CaCl2.  
2039  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, St. Mary’s River to St. Ignace.
0637  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Duluth CN to load taconite.
0440  Erieborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load bentonite.  
0406  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.      
0346  Dorothy Ann/Pathfinder, Interlake Transportation, eastbound, Muskegon to Port Dolomite to load stone
0218  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CV to IN Harbor with taconite,    

5/4/15
2229  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, westbound, Duluth to Ludington to load CaCl2.  
2039  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, St. Mary’s River to St. Ignace.
0637  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Duluth CN to load taconite.
0440  Erieborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load bentonite.  
0406  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.      
0346  Dorothy Ann/Pathfinder, Interlake Transportation, eastbound, Muskegon to Port Dolomite to load stone
0218  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth CV to IN Harbor with taconite,    

5/3/15
2325  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay.      
2004  Resko (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, to Thunder Bay to load grain.  
1604  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
0836  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, to Gary.
0259  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.       
0202  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

5/2/15
1755  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1303  Salarium, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago KCBX to Sydney with coal.  
1027  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.
0959  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth CN.
0932  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.

5/1/15 
2001  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone. 
1820  Thunder Bay, Canadian Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Duluth CN to load taconite..  
1617  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.  
1045  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth CN to Gary with taconite.   
0345  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, Milwaukee to Alpena to load cement.      
0310  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to Duluth CN to load taconite.  
0220  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone. 
0150  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, westbound, Bruce Mines to S. Chicago with stone.

4/30/15
1533  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, S. Chicago to Meldrum Bay to load stone.
0837  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.
0710  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0343  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, to IN Harbor with taconite.  

4/29/15
2054  Federal Asahi (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Duluth.  
1823  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.  
1428  Hollyhock, USCG 214, eastbound and westbound, changing winter buoys to summer buoys.

4/16/15
1945  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors CN to load taconite.
1323  Federal Mackinac (salty), Fednav, westbound, to S. Chicago to load.
1205  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.
0718  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
0608  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, westbound, Alpena to S. Chicago with cement.    
0181  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.        

4/15/15
2015  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors CN to load taconite.  
1740  John G. Munson, Great Lakes Fleet, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.
0229  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.  

4/14/15
2055  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, Sturgeon Bay lay-up Two Harbors CN to load taconite.    
0434  Rebecca Lynn with tanker barge A410, Andrie Inc., eastbound, Whiting to River Rouge.  
0432  G.L. Ostrander/Integrity, LaFarge, eastbound, Milwaukee to Essexville with cement.  
1200  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, Calcite to S. Chicago with stone.
1120  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0707  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,      
0547  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.

4/13/15
Below are ships that used the Round Island Passage
2134  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, Escanaba to Toledo with taconite.
2016  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.    
1854  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.  
1848  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1722  Floragracht (salty), Spliehoff’s Bevrachtingkantoor, Netherlands, westbound, to Milwaukee .
1712  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth CN to IN Harbor.
1352  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Stoneport to load stone.  
1316  Saginaw, Lower Lakes Towing, eastbound, Escanaba to Sault Ste. Marine.
1302  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, Milwaukee to Alpena to load cement.    
1215  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors CN to Gary with taconite.
1102  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, westbound, Bay City to Ludington to load CaCl2.
Below is the convoy of ships that had been anchored north of Mackinac Island and passed through the Mackinaw I. - St. Ignace 
passage instead of Round Island Passage and then on to Lake Michigan.
0932  Atlantic Huron, Canada Steamship Lines, westbound, Windsor to S. Chicago with salt.
0926  Algoma Enterprise, Algoma Central, westbound, to S. Chicago.
0915  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
0856  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.   

4/12/15
1730  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.  
1721  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.    
1717  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
1704  Hollyhock, USCG 214, eastbound, from Lake Michigan breaking ice for convoy of ships
          from Lake Michigan through the Mackinaw I. - St. Ignace passage instead of Round Island passage.

4/10/15
2033  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, Ludington to Bay City with CaCl2.     
2020  Hollyhock, USCG 214, eastbound, breaking ice for Spartan then turned around at the passage to anchor off St. Ignace.

4/9/15
1340  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, taking taconite load from Kaye E. Barker to IN Harbor.
1238  Michipicoten, Lower Lakes Towing, westbound, from lay-up in Sault Ste. Marie.
1230  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to Milwaukee with cement.
1222  Capt Henry Jackman, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1156  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

4/9/15
2213  CSL Laurentien, Canada Steamship Lines, eastbound, to Thunder Bay.
2047  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, eastbound, from Chicago.

4/7/15
2306  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, Escanaba to Toledo with taconite.

4/7/15
1301  Hollyhock, USCG 214, westbound, to Lake Michigan. 
0749  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, St. Ignace to St. Mary’s River.

4/6/15  
1155  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0321  Michigan/Great Lakes, Keystone, eastbound, Green Bay to Cheboygan to unload.  

4/5/15
2125  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1907  Mobile Bay, USCG 103, westbound.  
1347  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, westbound, to Calumet.  

4/1/15
1054  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, Stoneport to Buffington with stone.  
0531  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., eastbound, Escanaba to Toledo with taconite and Challenger pilot house.

3/31/15
1327  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Milwaukee lay-up to Superior BNSF to load taconite.  

3/28/15
2021  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, Escanaba to Toledo.
1921  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to S. Chicago with cement.
1910  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.     
1808  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, S. Chicago to Alpena to load cement.     

3/23/15
2149  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Milwaukee lay-up to Two Harbors DM&IR to load taconite.

3/22/15
1609  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, westbound, Alpena to S. Chicago with cement.    

3/21/15
1444  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, S. Chicago to Alpena to load cement.     

3/18/15
1504  Mackinaw, USCG 30, eastbound, to St. Marys River  after breaking ice west of the Mackinac Bridge.

3/16/15
1823  Mackinaw, USCG 30, westbound, St. Mary’s River to St. Ignace.  
1030  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound then westbound at 1052.

3/15/15
1111  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, St. Mary’s River to St. Ignace.

3/13/15
1254  Mackinaw, USCG 30, eastbound, Escanaba to St. Mary’s River (Detour).

3/11/15
1802  Katmai Bay, USCG 101, westbound, breaking ice.
0900  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, breaking ice.

3/9/15
1227  Mackinaw, USCG 30, westbound, to Sturgeon Bay for ice ops.    

2/28/15
1018  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound,  to Sturgeon Bay for lay-up.  
1013  Katmai Bay, USCG 101, westbound, breaking ice for Anderson.

2/25/15
1205  Algosteel, Algoma Central, eastbound, to Sarnia for lay-up.  (Capt. Henry Jackman headed east as well.)
1200  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, from St. Ignace breaking ice for Algosteel and Jackman,

2/24/15
1517  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, from St. Ignace attempting to break ice to Jackman, 
          back westbound at 1632 to Algosteel and then to St. Ignace.
1039  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, from St. Ignace to break ice for Jackman and Algosteel, 
          back westbound at 1134 and back to St. Ignace.

2/19/15
1527  Katmai Bay, USCG 101, westbound, to “Danger Zone”. 
1022  Algosteel, Algoma Central, westbound, from Goderich with salt.

2/18/15
2233  Capt Henry Jackman, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to lay-up.  
2108  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, breaking ice for Jackman, westbound at 2147, eastbound at 2215.
 

2/16/15
2318  Katmai Bay, USCG 101, westbound, from Sault Ste. Marie.  

2/15/15
1914  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, Sault Ste. Marie to St. Ignace.

2/14/15
0812  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, St. Ignace to St. Mary’s River.

2/12/15
1845  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, to St. Ignace.
1840  Mobile Bay, USCG 103, westbound, to St. Ignace.
1740  Peter R. Cresswell, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.
1735  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, breaking ice for Cresswell.
1553  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, breaking ice for Cresswell.


2/11/15
1032  Mobile Bay, USCG 103, westbound.  
1015  Capt Henry Jackman, Algoma Central, westbound, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.
0844  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.  
0828  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, breaking ice for Aird and Jackman.

2/10/15
2141  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, breaking ice, then westbound at 21:50.
1522  Frontenac, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to lay-up “the barn”.
0957  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, breaking ice, then westbound at 11:08.

2/8/15
2151  Peter R. Cresswell, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  
1900  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, to break ice for Cresswell, westbound at 2041
0641  John B. Aird, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  

2/6/15
1556  Frontenac, Canada Steamship Lines, westbound, Windsor to S. Chicago with salt.  
1542  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, then turned back westbound, breaking ice for Frontenac.  

2/5/15
1825  Peter R. Cresswell, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.    
1806  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, then turned back westbound, breaking ice for Cresswell.  
0929  Mackinaw, USCG 30, eastbound, St. Ignace to St. Mary’s River.

2/4/15
1659  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.  
1622  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.
1335  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, then turned back westbound, breaking ice for Algosteel.  

2/3/15
1658  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Windsor to load salt.  
0816  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.  

2/2/15
0805  Peter R. Cresswell, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

2/1/15
0734  John B. Aird, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  
0702  Mackinaw, USCG 30, westbound.

1/31/15
1605  Algosteel, Algoma Central, westbound, to Milwaukee with salt.  
1530  Frontenac, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Windsor to load salt.
1515  Algomarine, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Goderich to load salt.
1441  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, then turned to head back west, breaking ice for Algomarine.

1/29/15
1939  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, to Sturgeon Bay for lay-up.
1927  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound,  Zug Island to Gary with coke.

1/28/14
2029  Peter R. Cresswell, Algoma Central, eastbound, from Milwaukee.
1949  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, then westbound breaking ice; arrived in St. Ignace at 2022.
1421  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, westbound, Windsor to S. Chicago with salt.
1324  Algosteel, Algoma Central, eastbound, from Milwaukee.  
1129  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Zug Island to Gary with taconite fines.  
1036  Frontenac, Canada Steamship Lines, westbound, Windsor to S. Chicago with salt.  
0842  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, then westbound at 8:46 breaking ice.

1/27/15
1438  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, eastbound, Calumet to Sarnia.
1415  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, breaking ice for CSL Niagara.
0653  Manitou, Malcolm Marine, eastbound.

1/26/15
1814  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, to Toledo for lay-up.  
1807  Manitou, Malcolm Marine, eastbound, then back westbound at 19:10 and stopped on the south side of Mackinac Island.  
0858  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.  
0836  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, out of St. Ignace to break ice for Algomarine, back westbound at 8:41.  

1/25/15
1509  Peter R. Cresswell, Algoma Central, westbound, Windsor to Milwaukee with salt.
0633  Algosteel, Algoma Central, westbound, Windsor to Milwaukee with salt.  Caught in ice just west of the passage. 
          After much  ice breaking work by Katmai Bay, she backed eastbound through the passage, then westbound at 1458.

1/23/15
1049  Karen Andrie/Endeavour, westbound, Toledo to So. Chicago.

1/22/15
2210  Katmai Bay, USCG 101, westbound.  
2122  Mackinaw, USCG 30, eastbound.  
1539  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, westbound, to Calumet.
1404  Algomarine, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Windsor to load salt.    
1355  Peter R. Cresswell, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.    

1/21/15
0230  Barbara Andrie, Andrie, Inc., westbound, to Whiting.

1/20/15
1549  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, eastbound, to Toledo.
0851  Peter R. Cresswell, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

1/19/15
1717  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Detroit to Milwaukee for lay-up 
1408  Mackinaw, USCG 30, westbound.
1345  Wilfred M. Cohen, Purvis Marine, eastbound. to Sault Ste Marie, following closely behind Anglian Lady.
1344  Anglian Lady, pushing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.  
1252  Mackinaw, USCG 30, eastbound, from St. Ignace.
0906  Algomarine, Algoma Central, westbound, to S. Chicago.

1/18/15
2331  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, to Toledo.  
1733  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, to S. Chicago KCBX to load coal.  
1726  Manitou, Malcolm Marine, westbound, to Manistee.    
1457  Wilfred M. Cohen, Purvis Marine, westbound. from Sault Ste Marie.
1341  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Escanaba to Toledo with taconite.  
1330  Mackinaw, USCG 30, eastbound.
1108  Mackinaw, USCG 30, westbound.  
0710  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, westbound.

1/17/15
1703  Buffalo, American Steamship,westbound, to Sturgeon Bay for lay-up.  
1657  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., westbound, to Sturgeon Bay for lay-up.  
0127  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR  to IN Harbor with taconite.

1/16/15
2339  Biscayne Bay, USCG 104, westbound.  

1/16/15
1619  Peter R. Cresswell, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich.    

1/15/15
2212  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
0804  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
0253  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, to Escanaba.
0035  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,    

1/14/15
2216  Mobile Bay, USCG 103, westbound, to St. Ignace.  
2054  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, westbound, to Escanaba.

1/13/15
1943  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, to Marquette. 
1038  Peter R. Cresswell, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1026  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

1/12/15
1913  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Charlevoix to Duluth (Hallett #5).
0020  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, Milwaukee to Alpena to load cement.  
0005  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.

1/11/15
2237  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, westbound, Alpena to Sturgeon Bay.  
1240  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, turned around at 1123 and changed destination 
          from Two Harbors to Sturgeon Bay for lay-up.
1012  Karen Andrie/Endeavour, eastbound, Whiting to Toledo.
0952  American Century, American Steamship Co., westbound, Gary to Superior BNSF to load taconite.
0940  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite. 
0925  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

1/10/15
1729  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, to Two Harbors DM&IR to load taconite. 
1335  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, to Charlevoix.

1/9/15
2229  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, Milwaukee to Alpena to load cement.   
1955  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
1908  G.L. Ostrander/Integrity, LaFarge, westbound, Alpena to Milwaukee with cement.  
1815  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1019  Herbert C. Jackson, Interlake Steamship Co., Escanaba eastbound, to Dearborn.
0934  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago,  She had been
         anchored off St. Ignace.
0852  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to Milwaukee with cement.  She had passed westbound last night. 
          but promptly came back and steamed back and forth north of Bois Blanc Island.
0847  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, to Burns Harbor after anchoring off the
          NE corner of Bois Blanc.  
0228  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.  
0006  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.8/15

1/8/15
2209  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to Milwaukee with cement.
2142  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
1110  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Toledo.
1047  G.L. Ostrander/Integrity, LaFarge, eastbound, So. Chicago to Alpena to load cement.
0237  John G. Munson, Great Lakes Fleet, eastbound, Buffington to Sandusky to load coal. 
0141  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite. 

1/7/15
2122  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago then went to anchor off St. Ignace.
0720  Peter R. Cresswell, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich.    
0032  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  

1/6/14
2102  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.   
0421  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0046  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

1/5/15
1932  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, Buffington to Two Harbors DM&IR to load taconite.    
0844  Biscayne Bay, USCG 104, westbound.
0431  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth.

1/4/15
1429  Peter R. Cresswell, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0347  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0322  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  

1/3/15
2311  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.    
1458  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
0840  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, Manistee to Two Harbors DM&IR to load taconite.   

1/2/15
0950  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, to Thunder Bay .
0602  Whitefish Bay, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Superior BNSF to load taconite.  
0055  American Mariner, American Steamship Co., eastbound, to Silver Bay to load taconite. 

1/1/15
1831  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
          Weighed anchor off of Mackinaw City to head on to Lake Michigan.  Prior to that she weighed anchor a
          off of St. Ignace at 1215 to re-anchor off of Mackinaw City 
1723  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,    
          Weighed anchor off of St. Ignace to head on to Lake Michigan.  

12/31/14
2127  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, Gary to Superior SMET to load coal.  

12/30/14
1526  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0939  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR.
0815  American Century, American Steamship Co., eastbound, Gary to Two Harbors to load taconite.  
0125  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

12/29/14
2320  Algolake, Algoma Central and Upper Lakes, westbound, to IN Harbor.
2156  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.
1917  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Green Bay to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0920  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0841  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.
0135  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.  

12/28/14
2345  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1614  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
1535  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Toledo/Torco.
0822  American Century, American Steamship Co., westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.  
0659  St. Clair, American Steamship, eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.   
0140  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.    

12/27/14
1221  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0815  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR  to IN Harbor with taconite.
0458  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

12/26/14
1746  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite,  

12/26/14
1435  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1239  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0251  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

12/25/14
2014  Buffalo, American Steamship, eastbound, Green Bay to Silver Bay to load taconite.
1722  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.  
1233  Algoma Navigator, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite
1019  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
0935  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, Green Bay to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
0638  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Muskegon to Superior SMET to coal.
0349  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.  
0015  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

12/24/14
0045  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

2339  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,  
1555  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
0142  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.

12/22/14
2320  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1515  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.
1443  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.
0218  Anglian Lady, towing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, Holland to Sault Ste. Marie.
0204  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

12/21/14
1837  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite. 
0938  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0902  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.
0636  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound.

12/20/14
2114  Manistee, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Brevort to Cleveland with sand.
0343  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0248  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite,

12/19/14
1727  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1400  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior to load taconite.
1027  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0016  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Marquette to IN Harbor with taconite. 

12/18/14
1407  John D. Leitch, Upper Lakes Shipping, eastbound, to Thunder Bay.

12/17/14
2204  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
2144  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste Marie, ON, to S. Chicago. 
1826  HHL Mississippi (salty), Hansa Heavy Lift, eastbound, to Montreal.
1644  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
0623  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

12/16/14
1418  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite,
1336  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.
0501  Sam Laud, American Steamship, eastbound, S. Chicago to Silver Bay to load taconite.  
0449  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0117  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.

12/15/14
1640  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0924  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Sault Ste Marie. 
0758  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors to Gary with taconite. 
0309  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0136  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, Muskegon to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0107  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.   

12/14/15
1834  Federal Welland (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1658  Nickelena, Basic Towing, westbound, to Escanaba.
1512  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1332  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, S. Chicago to Marquette to load taconite.
1235  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, from Meldrum Bay with stone.

12/13/14
2151  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
2102  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1758  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1127  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite,
1059  Deltuva (salty), S. Chicago to Thunder Bay to load grain. 
0624  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

12/11/14
2247  Palmerton (salty), Harren & Partner Schiffahrts/Combi-Lift,  Germany, eastbound Green Bay to Duluth to unload steel. 
1939  Mackinaw, USCG 30, eastbound.
1831  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1717  Bluebill (salty),Canadian Forest Navigation/ Navarone SA Marine, Cyprus, eastbound, Burns Harbor to Duluth.
1119  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0943  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0831  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite. 
1050  Federal Danube (Salty), Fednav, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay.
0832  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0816  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, S. Chicago to Taconite Harbor. 

12/11/14
1050  Federal Danube (Salty), Fednav, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay.
0832  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0816  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, S. Chicago to Taconite Harbor. 

12/10/14
2202  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
1549  Alder, USCG 216, eastbound.  
1524  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste Marie, ON, to Muskegon.  
1409  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0410  Federal Yukina (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
0538  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR.

12/9/14
1721  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0345  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Sault Ste Marie.  
0104  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, westbound. 
0004  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, Manistee to Meldrum Bay to load stone.

12/8/14
2315  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,
1948  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1930  Nogat (salty), Polish Steamship Co., eastbound, to Thunder Bay to load grain.
1808  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.

12/7/14
2100  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1416  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary.
0044  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, IN Harbor to 

12/6/14
2220  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
2131  Federal Saguenay (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Duluth to load grain.
1520  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.   
1503  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1332  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Charlevoix to Port Dolomite to load stone.
1023  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0844  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors to Gary with taconite.  
0541  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite,

12/5/14
2049  Tug Missouri, westbound.
2019  Algosteel, Algoma Central, eastbound, IN Harbor to Serpent Harbor.
1818  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1807  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to IN Harbor with taconite.
1518  Alder, USCG 216, westbound.  
1119  Atlantic Erie, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Superior BNSF to load taconite.
0900  Federal Ems (salty), Fednav, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.
0849  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, to Thunder Bay .   
0643  Vancouverborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Thunder Bay to load grain.  

12/4/14
1138  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  

12/3/14
2252  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., eastbound, Superior SMET to load coal.
2140  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
          She passed north  and west of Mackinac Island instead of using Round Island Passage.
1544  Erieborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth.
1410  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone. 
1046  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, eastbound, Burns Harbor to Superior/Duluth.
0841  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0305  Algorail, Algoma Central, eastbound, Gladstone to Meldrum Bay to load stone.
0009  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

12/2/14
1245  Hollyhock, USCG 214, westbound, stopped at Round Island pass to change bouys.  
1033  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0955  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0226  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Superior SMET to coal.

12/1/14
1757  Flinterstar (salty), Flinter Shipping BV, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay.
1224  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite. 
0521  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Marquette to load taconite.
0245  American Century, American Steamship Co., eastbound, Gary to Superior SMET to load coal.
0103  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,

11/30/14
2327  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee with coal. 
1925  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
1347  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0614  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Duluth.

11/29/14
1956  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR To Gary.
1632  Mamry (salty), Polsteam, Poland, eastbound, to Superior Gavilon to load grain.
1030  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0925  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with coal.
0913  Zelda Desgagnes, Transport Desgagnes, eastbound, S. Chicago Beemsterboer to Thunder Bay.
0343  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.

11/28/14
2350  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1030  H. Lee White, American Steamship, eastbound, Milwaukee to Marquette to load taconite.
1631  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1533  CSL Laurentien, Canada Steamship Lines, westbound, to Sturgeon Bay.
0457  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite. 
0318  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone. 

11/27/14
2357  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
2151  Federal Kivalina (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1725  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound.
1428  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Sturgeon Bay to Port Dolomite to load stone.  
0248  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound.  
0047  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Conneaut.

11/26/14
1554  Algoway, Algoma Central, eastbound, Escanaba to Meldrum Bay to load stone.      
1434  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
1108  Elbeborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Thunder Bay to load grain.
1006  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0714  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
0610  Larsholmen (salty, tanker), Hellespont Ship Management, Germany, eastbound, Green Bay to Montreal.
0207  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  

11/25/14
1425  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1408  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.
1139  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0338  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Muskegon to Two Harbors to load taconite.

11/24/14
1854  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.
1636  Atlantic Power, Fednav/Intership Navigation Co., Cyprus, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.  
1140  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0551  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0412  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, to Port Dolomite to load stone.

11/23/14
0732  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt. 

11/22/14
2123  Eeborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Duluth to load beet pulp pellets.
1927  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.

11/21/14
2136  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite,
          then anchored in the South Channel 3 nm east of Mackinaw City.
2008  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor. with taconite,
          then anchored in the South Channel 2 nm east of Mackinaw City.
1820  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
          then anchored in Cecil Bay.
1320  Isolda (salty), Polish Steamship Co., eastbound, to Duluth to load grain.
1300  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, from Port Dolomite.  
          He passed north of Mackinac Island to anchor off St. Ignace. 
1115  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, from Burns Harbor.
0837 Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite. 
         He then anchored off St. Ignace.

11/20/14
1315  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

11/19/14
2338  Adam E. Cornelius, American Steamship, westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1444  Whitefish Bay, Canada Steamship Lines, eastbound, to Duluth DM&IR to load taconite.

11/18/14
1559  Sedna Desgagnes, Transport Desgagnes, eastbound, to Thunder Bay.
1556  Hollyhock, USCG 214, eastbound. to St.  Ignace.
1112   St. Clair, American Steamship, eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.
1010   American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

11/13/14
0629  John J. Boland, American Steamship, eastbound, to Silver Bay to load taconite.
0343  Miedwie (salty), Polsteam, Poland, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load grain.
0321  Adam E. Cornelius, American Steamship, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.

11/12/14
2210  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
2148  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Drummond Island to IN Harbor with stone.
1748  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0053  Volgaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load beet pulp pellets.

11/11/14
1337  Algomarine, Algoma Central, westbound, Sault Ste Marie, ON to IN Harbor.
1146  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Duluth with coke breeze.

11/10/14
1702  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1700  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1620  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, KK Integrated Shipping, eastbound, Green Bay to Drummond Island to load stone. 
1523  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1315  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite. 
1029  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound.

11/9/14
2342  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth to Gary with sinter.
2335  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor. with taconite.
1820  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1519  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0834  Algoma Navigator, Algoma Central, eastbound, to Thessalon.
0012  Capt Henry Jackman, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Superior to load.

11/8/14
2346  Federal Mackinac (salty), Fednav, eastbound, toThunder Bay to load grain.
1931  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite. 
          He then headed NW to anchor off St. Ignace.
1834  Baie Comeau, Canada Steamship Line, eastbound, Burns Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.
0106  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

11/7/14
2120  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite. 
2032  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1036  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Port Inland with stone.
0241  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, Escanaba to Toledo with taconite.

11/6/14
1859  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Ludingtron with stone.
1801  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, IN Harbor to Drummond Island to load stone.
1436  Solina (salty), Polsteam, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain. 
1210  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
0835  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, from Port Dolomite with stone.
0821  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
0113  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago to Superior SMET to load coal.
0026  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, westbound, Sault Ste. Marie to Brevort to load sand.

11/5/14
2145  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1858  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, Lower Lakes/Grand River Navigation, westbound, Drummond Island to Green Bay with stone.
1224  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Burns Harbor to Port Dolomite to load stone.
0452  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.
0227  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Duluth to Burns Harbor with sinter.

11/4/14
0300  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, S. Chicago to Marquette LS&I to load taconite. 

11/3/14
1735  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1403  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1207  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Duluth.
1202  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
0645  CSL Assiniboine, Canada Steamship Lines, eastbound, Muskegon to Superior BNSF to load taconite. 
0507  Anglian Lady, towing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, Holland to Sault Ste. Marie. 
0344  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

11/2/14
2339  Sharon MI, McKeil Marine, westbound, from Sault Ste. Marie. 
2003  Tundra (salty), Canadian Forest Navigation/Navarone, Cyprus, eastbound, to Burns Harbor to Duluth to load.  
1759  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0905  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone. 
0452  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor. with taconite.

11/1/14
1309  G.L. Ostrander/Integrity, LaFarge, eastbound, to Alpena to load cement.

10/31/14
2135  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, to Brevort to load sand.
2009  Catherine Desgagnes, Transport Desgagnes, westbound, to Marinette, passing between St. Ignace and Mackinac Island
          after weighing anchor north of Rabbit Back.
1508  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, to IN Harbor with taconite. 
          He then went to anchor near Zela shoal in the South Channel.
0930  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Duluth with stone.
0530  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
          He then went to anchor off Brevort in northern Lake Michigan.

10/30/14 
2125  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite. 
            She then went to anchor south of West Moran Bay.
1610  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, to Gary.  She then went to anchor in West Moran Bay.
1456  Federal Shimanto (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1439  Algorail, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Bruce Mines to load stone.
1022  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0904  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Meldrum Bay to load stone.
0855  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0805  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, Duluth to IN Harbor.
0440  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Burns Harbor to Superior SMET to load coal.

10/29/14
2314  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, to IN Harbor. 
2305  Michipicoten, Lower Lakes Towing, westbound, Marquette to Port Inland to load stone. 
1900  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1733  Vikingbank (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, to Duluth.

10/27/14
2202  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1423  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
1246  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Brevort to Hamilton with sand.
0441  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0116  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.

10/26/14
2111  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, westbound, from Sault Ste. Marie.
2033  Federal Satsuki (salty), Fednav/Intership Navigation (Cyprus), eastbound, to Duluth.  
1817  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1210  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.

10/25/14
1940  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.
1821  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Burns Harbor to Port Dolomite to load stone
1635  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette LS&I to load taconite.
1130  Federal Kushiro (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1110  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
1034  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0801  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0748  Manistee, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
0015  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.    

10/24/14
2307  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, Port Inland to Superior with stone.
1401  Algolake, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.
1237  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Grand Haven with stone.
0437  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.    
0425  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth to Gary with sinter. 
0406  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite. 
0300  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Port Dolomite to load stone. 
0022  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, to Sault St. Marie.

10/23/14
2005  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1910  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1453  Algosteel, Algoma Central, eastbound, from Brevort with sand.  
0727  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.  
0432  Algoma Navigator, Algoma Central, eastbound, to Superior.

10/22/14
2217  Algomarine, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Bruce Mines to load stone.  
2154  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Silver Bay to load taconite.   
2027  American Courage, American Steamship Co., eastbound, to Silver Bay to load taconite.
1811  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Duluth Hallet to Burns Harbor with sinter. 
1447  Cadwall (salty), eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie to load.
1058  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
0553  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

10/21/14
1401  Isadora (salty), Polish Steamship Co., eastbound, Milwaukee to Superior to load wheat.
1153  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0745  Hamburg, passenger liner, eastbound, Traverse City to Mackinac Island, anchoring SW of Round Island.  
0528  G.L. Ostrander/Integrity, LaFarge, eastbound, to Alpena to load cement.
0316  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.

10/20/14
2318  Algoma Enterprise, Algoma Central, westbound, to Meldrum Bay to Buffington with stone.
1357  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1041  Federal Weser (salty), Fednav/Intership Navigation (Cyprus), eastbound, to Thunder Bay.
0222  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.

10/19/14
2224  Algomarine, Algoma Central, westbound, Bruce Mines to S. Chicago with stone.
2206  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1728  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1255  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Stoneport to Buffington with stone.  
1208  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0443  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor. with taconite. 
0115  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

10/18/14
0259  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

10/17/14
2310  Buffalo, American Steamship, eastbound, Green Bay to Silver Bay to load taconite.
2004  Wicko (salty), Polish Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Thunder Bay to load grain.
1911  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite. 
1907  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago,
1518  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette LS&I to load taconite.
1029  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0849  Algomarine, Algoma Central, eastbound, to Bruce Mines to load stone.
0435  Hamburg, passenger liner, westbound, Little Current to Milwaukee

10/16/14
2345  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, from Port Inland.
2209  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0657  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.    
0218  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, Sturgeon Bay to Two Harbors DM&IR to load taconite.

10/15/14
2230  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1300  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to LS&I ore dock.
1102  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Sault Ste. Marie.
0343  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
0328  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.

10/14/14
2251  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1644  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.  
0906  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

10/13/14
2058  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, eastbound, Gary to Superior SMET to load coal.
1338  Algorail, Algoma Central, eastbound, to Meldrum Bay to load stone. 
0815  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0546  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

10/12/14
1935  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1913  H. Lee White, American Steamship, eastbound, Milwaukee to Marquette.
1641  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.
1207  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor. with taconite. 
1155  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Burns Harbor with salt. 
0851  American Century, American Steamship Co., eastbound, Gary to Two Harbors to load taconite. 

10/9/14
2200  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
1538  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.
1133  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1025  John J. Boland, American Steamship, eastbound, Port Inland to Superior with stone.
0641  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0630  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Duluth Hallet to IN Harbor with BFT.  

10/8/14
1938  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1551  American Century, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite. 
1151  Edenborg, Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound S. Chicago to Duluth to load beet pulp pellets.
0950  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
0345  Algoway, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay to load stone.       
0133  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.

10/7/14
2308  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, to Holland with stone. 
1946  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, from Thessalon with stone. 
1809  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1348  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Duluth then Two Harbors DM&IR to load taconite.
0738  Anglian Lady, towing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.  

10/6/14
2146  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior.
1842  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.  
0715  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to Superior with stone.
0202  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0642  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.  
0633  Algorail, Algoma Central, eastbound, to Drummond Island to load stone.

10/5/14
2311  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.
1229  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1102  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite. 
0634  Hamburg, passenger liner, eastbound, Travers City to Mackinac Island anchorage.
0554  Baie St. Paul, Canada Steamship Lines, eastbound, to Superior SMET to load coal.
0028  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  

10/4/14
1814  American Century, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1720  American Spirit, American Steamship Co., westbound, weighs anchor off St. Ignace and heads to Lake Michigan,
         Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
1502  Federal Yukon (salty), Fednav, eastbound, to Duluth to load grain.
1144  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.   
1105  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0750  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
0246  Thunder Bay, Canadian Steamship Lines, westbound, S. Chicago to Duluth. 
0201  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0032  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.     
0003  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  

10/3/14
0409  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Thessalon to load stone. 
0017  CSL Tadoussac, Canada Steamship Co., eastbound, to Superior BNSF to load taconite. 

10/2/14
2308  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Burns Harbor to Port Dolomite to load stone.
2254  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.   
2027  Federal Schelde (salty), Fednav, eastbound, to S. Chicago to Thunder Bay to load grain. 
2003  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.
1945  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
1824  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, eastbound, Sturgeon Bay to Sault Ste. Marie.  
1723  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Duluth Midwest Energy to Muskegon with coal.
1613  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor. with taconite.  
1154  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0809  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0447  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0426  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.

10/1/14
1406  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite. 
1351  Exeborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, Burns Harbor to Duluth to load beet pulp pellets.  
1321  Ziemia Lodzka (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, Milwaukee to St. Marys River.
0649  CSL Laurentien, Canada Steamship Lines, eastbound, to Duluth DM&IR to load taconite. 
0440  Hamburg, passenger liner, westbound, Little Current to Milwaukee
0151  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

9/30/14
2342  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1857  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.

9/29/14
2350  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1029  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay to load.   
0724  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago,
0433  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite. 

9/28/14
2333  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1217  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0954  Algorail, Algoma Central, eastbound, to Thessalon to load stone.
0725  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
0007  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone. 

9/27/14
1605  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, Port Inland to Sarnia with stone.  
1206  CSL Laurentien, Canada Steamship Lines, westbound, to Gary.
0513  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0501  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt. 
0125  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Milwaukee to Sault Ste. Marie.

9/27/14
1605  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, Port Inland to Sarnia with stone.  
1206  CSL Laurentien, Canada Steamship Lines, westbound, to Gary.
0513  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0501  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt. 
0125  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Milwaukee to Sault Ste. Marie.

9/26/14
2129  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.     
0827  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, to Thunder Bay.
0532  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0056  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

9/25/14
1659  Algoma Progress, Algoma Central, eastbound, IN Harbor to Sept Iles with slag  
1632  Federal Ems (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Duluth to load grain.
0425  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound.
0413  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0138  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, Duluth to IN Harbor.  
0233  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette LS&I to load taconite.
0148  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite. 
0000  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, eastbound, Gary to Superior SMET to load coal.

9/24/14
1157  Mamry (salty), Polsteam, Poland, eastbound, to Superior to load grain.
1007  Manistee, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, Superior SMET to Manistee with coal.  
0731  Sam Laud, American Steamship, eastbound, Port Inland to Duluth with stone.  
0410  Algoma Enterprise, Algoma Central, eastbound, to Salut. Ste Marie.

9/23/14
2140  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1944  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Port Inland with stone. 
1535  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with iron ore pellets.
1348  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, to Duluth DM&IR to load taconite. 
0902  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

9/22/14
0400  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.
0151  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.  
0134  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.
0047  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite. 

9/21/14
1815  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.
1013  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0454  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.   
0359  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone. 
0315  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite. 

9/20/14
2255  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Port Dolomite to load stone.   
2239  Anglian Lady, towing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.   
1901  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.   
1801  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1105   Algoma Enterprise, Algoma Central, westbound, to Meldrum Bay to Buffington with stone.
0953  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0937  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, Buffington to Port Dolomite to load stone.

9/19/14
2342  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.   
2238  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone. 
1718  Baie Comeau, Canada Steamship Line, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite. 
1236  Algorail, Algoma Central, eastbound, Muskegon to Meldrum Bay to load stone.  
1034  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, to Gary with taconite.
0950  Algoma Progress, Algoma Central, westbound, Goderich to So. Chicago with salt.
0902  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Two Harbors
0544  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
0001  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Marquette to IN Harbor. with taconite.

9/18/14
2124  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, to Port Dolomite to load stone.   
1357  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.  
1350  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1204  Iryda (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, to DeTour anchorage. 
0217  Federal Hunter (salty), Fednav, eastbound, from Burns Harbor with grain.
0033  Algoway, Algoma Central, eastbound, Muskegon to Meldrum Bay to load stone.   

9/17/14
2159  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.
2059  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
0336  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0233  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Duluth to IN Harbor.   
0211  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  

9/16/14
2332  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1954  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, to IN Harbor.
0731  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
0626  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Port Inland with stone.  
0505  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite. 

9/15/14
2247  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.
2157  Pacific Huron, Freese Shipping, Germany, eastbound, S. Chicago to Duluth to load grain.
2126  tug Nancy J, eastbound, to Duluth.
1107  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, Indiana Harbor to Silver Bay to load taconite.
0804  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.   
0505  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.   

9/14/14
1038  John D. Leitch, Upper Lakes Shipping, eastbound, to Serpent Harbor.
0709  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.    
0651  Algorail, Algoma Central, eastbound, Port Inland to Sarnia with stone.
0310  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, to Gary with iron ore pellets.

9/13/14
2215  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
1848  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1302  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.   
0740  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.   
0652  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette to load taconite.
0621  Sam Laud, American Steamship, eastbound, Port Inland to Duluth with stone.   

11/12/14
2323  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.  
2208  Pearl Mist, Pearl Seas Cruises, westbound, Chicago to Mackinac Island with passengers.  
1325  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
1154  CSL Laurentien, Canada Steamship Lines, eastbound, to Superior SMET to load coal.  
0959  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth  DM&IR to load taconite. 

9/11/14
1948  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Porrt Inland to Port Dolomite to load stone. 
1640  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
0837  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie to So. Chicago,
          Instead of Round Island Passage, she passed between Mackinac I. and St. Ignace after anchoring overnight
          off St. Ignace.

9/10/14
2145  CSL Tadoussac, Canada Steamship Co., eastbound, to Superior BNSF to load taconite.  
2056  Federally Seto (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.   
0610  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite. 
0338  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite. 

9/9/14
1912  Vancouverborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound.  
1823  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite. 
1742  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, from Burns Harbor.
0953  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.   
0855  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0829  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.   
0606  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite. 
0358  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.  

9/8/14
2108  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Muskegon to Sault Ste. Marie.
2041  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors to IN Harbor. with taconite.
1450  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, S. Chicago KCBX to Monroe with coal.   
1441  H. Lee White, American Steamship, eastbound, S. Chicago KCBX to Milwaukee and Marquette with coal.   
0921  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.    
0740  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.    
0421  CSL Tadoussac, Canada Steamship Co., westbound, from Sault Ste. Marie, ON .

9/7/14
1905  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, eastbound, Superior BNSF to load taconite.  
0312  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.   

9/6/14
2153  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1436  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
1349  CSL Assiniboine, Canada Steamship Lines, eastbound, to Superior.   
1155  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, Indiana Harbor to Superior to load taconite..
1059  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.   
0744  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.  
0640  Pearl Mist, Pearl Seas Cruises, westbound, arrives and docks at Mackinac Island with passengers.  
0440  American Spirit, American Steamship Co., weighs anchor off St. Ignace, westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite.

9/5/14
2052  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
1202  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite. 
1137  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.  
0901  Sam Laud heads west from Round Island Passage after the transfer of enough taconite from American Spirit to free her.
0830  American Spirit free from grounding and heads NE to go north of Mackinac Island.  
          She then went to anchor off St. Ignace likely to have a CG inspection for possible damage.          
0822  Tug Missouri heads back to Sault Ste. Marie after helping with the freeing of American Spirit.
0743  Algoma Navigator, Algoma Central, eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.
          She passed north and west of Mackinac Island to avoid the grounding in Round Island Passage.

Correction:  Sam Laud was heading to Silver Bay to load taconite but was diverted to Round Island Passage 
                    to help American Spirit by taking enough taconite from her for refloating.  

9/4/14
2337  Sam Laud, American Steamship, westbound, from Silver Bay with taconite.
2056  Anglian Lady, towing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.    
2021  Saginaw, Lower Lakes Towing, westbound, to Brevort to load sand.
1344  John B. Aird, Algoma Central, westbound, to S. Chicago.

9/4/14  Special Report
On or about 1830, American Spirit (westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite) ran aground in Round Island
Passage near buoy G-3 due to a strong seiche from Lake Michigan.  She is hard aground midship to stern.

9/3/14
1217  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.    
1300  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior with coke.
0916  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0701  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  

9/2/14
2258  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
2222  Algorail, Algoma Central, eastbound, Muskegon to Meldrum Bay to load stone.
2215  American Century, American Steamship Co., eastbound, Gary to Two Harbors to load taconite.
0532  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0230  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone. 

9/1/14
2142  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
0828  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
0150  HR Maria (salty). Hammonia Reederei GMBH, Germany, eastbound, Muskegon to Duluth to load.

8/31/14
2200  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Buffington to Drummond Island to load stone.  
2102  Evans McKeil with barge, McKeil Marine, eastbound.
1647  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Superior BNSF to Gary with taconite.
1447  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1243  Federal Yoshino (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain. 
1049  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1007  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
0941  American Mariner, American Steamship Co., eastbound, to Silver Bay to load taconite.     
0142  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago. 

8/30/14
2053  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to Burns Harbor with taconite.   
1930  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.  
1147  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette to load taconite.
0958  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Superior  BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0554  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.  
0501  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite. 
0444  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite. 
0314  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.

8/29/14
2241  Volgaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load grain.  
1957  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, to Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1801  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, to Port Dolomite to load stone. 
1543  Algoma Olympic, Algoma Central, eastbound, to Two Harbors DM&IR to load taconite.   
0748  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie to Port Inland.   
0701  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite. 

8/27/14
2103  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
1851  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.   
1625  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Sault Ste. Marie.    
1427  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor. with taconite.
0420  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

8/26/14
2105  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0943  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.   
0522  Algoma Olympic, Algoma Central, westbound,  Meldrum Bay to Buffington with stone.  

Log for 8/23/14 below was mistakenly not entered on 8/23/14 so is out of order.

8/23/14
1014  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth to load taconite.
2048  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Superior BNSF to Gary with taconite.  
1745  H. Lee White, American Steamship, eastbound, S. Chicago KCBX to Presque Isle with coal.  
1109  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
0736  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, to Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0505  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.

8/25/14
2218  St. Clair, American Steamship, westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.  
2103  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite. 
1737  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt. 
0216  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0109  John J. Boland, American Steamship, eastbound, Port Inland to Duluth with stone.

8/24/14
2238  Algoma Enterprise, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie, ON.  
1939  Chestnut (salty), Canadian Forest Navigation/Navarone, Cyprus, eastbound, S. Chicago to Port Cartier.  
1028  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Superior SMET to Manistee with coal.  
0747  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0727  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to wo Harbors DM&IR to load taconite.

8/22/14
1451  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.
1204  Algoma Olympic, Algoma Central, eastbound, to Meldrum Bay to load stone  
0953  Michipicoten, Lower Lakes Towing, westbound, Sault St. Marie, ON to Burns Harbor.
0919  Pearl Mist, Pearl Seas Cruises, eastbound, to Mackinac Island.
0823  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.  
0616  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.   
0231  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Silver Bar to IN Harbor with taconite. 
0109  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette LS&I to load taconite.

8/21/14
2344  Anglian Lady, towing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.     
2248  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.    
2242  Sam Laud, American Steamship, eastbound, from Grand Haven.  
2115  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, from Meldrum Bay with stone.  
1940  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.   
1835  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
1742  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, to Port Dolomite to load stone.     
1641  Federal Hudson (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.    
1442  NOAA Laurentian, Great Lakes Environmental Research Lab.. research vessel, westbound.
0603  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.   
0047  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to Duluth with stone..

8/20/14
2238  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, to Duluth to load iron nuggets.   
0159  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.

8/19/14
2324  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Brevort with sand.   
1957  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1713  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1204  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1053  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, from Port Dolomite with stone.
0906  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

8/18/14
2317  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite. 
2209  Algorail, Algoma Central, eastbound, Muskegon to Thessalon to load stone.      
2132  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.
1045  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, to IN Harbor with taconite. 
0722  Grande Csribe, Blount Small Ship Adventures, eastbound, after leaving Mackinac Island for St. Ignace for a service stop.  
0030  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite. 

8/17/14
1716  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, from Port Dolomite with stone. 
1044  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
0855  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie, ON to S. Chicago.      
0758  Grande Csribe, Blount Small Ship Adventures, eastbound, to Mackinac Island.
0705  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
0621  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
0332  Frontenac, Canada Steamship Lines, eastbound, to Meldrum Bay to load stone.  
0311  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor. 

8/19/14
1356  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, from Port Dolomite with stone.
1315  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, to IN Harbor with taconite.
1201  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  
0826  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.   
0241  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.    

8/15/14
2039  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Bruce Mines to load stone.  
2026  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound,Meldrum Bay to Buffington with stone.  1943  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.
1406  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, to Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.      
0837  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, Escanaba to Toledo with taconite.    
0434  Algomarine, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.  

8/14/14
1741  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.   
1726  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor. with taconite.   
1510  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1131  St. Clair, American Steamship, eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.   
1054  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors to Gary with taconite.
0902  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors to IN Harbor.

8/13/14
1850  American Century, American Steamship Co., eastbound, Muskegon to Superior SMET to load coal.
1712  Eeborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, awaiting orders.
1631  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1136  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0218  Algoma Navigator, Algoma Central, eastbound, to Two Harbors to load taconite.
0246  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Superior BNSF to load taconite. 

8/12/14
2320  Elbeborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Thunder Bay to load grain.
1759  Solis (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, to Thunder Bay to load grain.  
1445  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor wi
1423  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1213  Algoway, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Thessalon to load stone.      
1203  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors to Gary with taconite.  

8/11/14
1909  St. Clair, American Steamship, westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
1555  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.    

5/10/14
2024  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1150  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.   
1112  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette LS&I to load taconite.

8/9/14
2122  CCGS Limnos, eastbound, on a Lake Huron science survey.  
1838  American Mariner, American Steamship Co., eastbound, to Superior.    
1411  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, to IN Harbor with taconite.   
0957  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.   
0630  Algosoo, Algoma Central, westbound, to IN Harbor.  
0056  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, to Port Dolomite to load stone.

7/19/14
2158  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, eastbound, from Port Inland with stone.  

7/18/14
2218  John D. Leitch, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.
1957  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1920  Michipicoten, Lower Lakes Towing, eastbound, to Marquette.
0735  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior SMET to load coal.
0617  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, to Two Harbors DM&IR to load taconite.

7/17/14
2154  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.    
0616  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.

7/16/14
2334  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.     
2223  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
2152  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, to Superior. 
1649  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, to Port Dolomite to load stone.    
1330  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.
1309  Federal Rideau (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1042  Michipicoten, Lower Lakes Towing, westbound, from Bruce Mines with stone.  
0651  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.

7/15/14
1416  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, to IN Harbor.  
0120  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Bruce Mines to load stone.

7/14/14
2258  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
1531  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.
1518  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, to Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1437  Bristol Bay, USCG 102, westbound, to Mackinaw City.  
1230  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0122  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors to Gary with taconite.   
0041  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite. 
0320  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, to Duluth DM&IR to load taconite.

7/13/14
2149  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, to Burns Harbor with taconite.  
2107  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
1234  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Marquette to load taconite.   
0946  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0027  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
0015  St. Clair, American Steamship, eastbound, to Two Harbors DM&IR to load taconite. 

7/11/14
2225  HHL Elbe (salty), Hansa Heavy Lift, eastbound, to Thunder Bay to load grain. 
1926  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
1759  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor wi

7/10/14
2356  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Grand Haven with stone.     
2213  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.   
2128  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound.  
2056  Hollyhock, USCG 214, eastbound.    
2039  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.    
1800  Federal Mayumi (salty), Fednav, westbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain. 
1707  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF Duluth to load taconite.  
1446  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Superior SMET to Muskegon with coal. 
1134  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Silver Bat to load taconite.  
0904  St. Clair, American Steamship, westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
0702  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, Grand Haven to Port Dolomite to load stone.  
0008  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, westbound.

7/9/14
1901  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.     
1610  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.     
1123  Federal Yukina (salty), Fednav, eastbound, to Thunder Bay to load grain.
0437  Algoway, Algoma Central, eastbound, Grand Haven to Meldrum Bay to load stone.    
0021  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, to Silver Bay to load taconite.    

7/8/14
2327  Thunder Bay, Canadian Steamship Lines, westbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.  
1650  Leonard M. towing a barge, McKeil Marine, westbound, Charlevoix to Sault Ste. Marie.  
1050  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors to IN Harbor with taconite. 
0530  Algorail, Algoma Central, eastbound, to Meldrum to load stone.  
0035  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.  

7/7/14
2234  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Brevort with sand.   
1005  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.   
0909  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Port Dolomite to Port Inland to load stone.  
0723  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette to load taconite.  
0342  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, to Port Dolomite  Island to load stone. 
0326  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.      

7/6/14
1949  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, westbound, Toledo to Ludington to load CaCl2.  
1420  Josephine L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
0448  Leonard M. towing a barge, McKeil Marine, westbound, Sault Ste. Marie to Charlevoix with slag. 

7/5/14
2304  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

7/4/14
2331  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, ot IN Harbor with taconite.   
2006  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.   
1740  Federal Kushiro (salty), Fednav, eastbound, to Thunder Bay to load grain.   
1636  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.
1440  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.      

6/18/14
1703  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.  
1535  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.       

6/16/14
2005  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.        
1742  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, to IN Harbor with taconite.
1525  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, to Port Inland to load stone.
1055  American Century, American Steamship Co., eastbound, to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0810  Anglian Lady, towing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.    
0313  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  

6/15/14
1402  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
1331  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, KK Integrated Shipping, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
1028  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
0413  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, Gary to Clarkson with slag.  
0327  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, from Port Dolomite with stone.    
0050  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay to load stone. 
0015  Wendy Anne, St. James Marine, eastbound, Beaver Island to Sault Ste. Marie.

6/14/14
2325  Buckthorn, USCG 642, westbound.   
2105  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.    
1855  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.   
1450  Isadora (salty), Polish Steamship Co., eastbound, Milwaukee to Thunder Bay.
1333  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.
1220  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, to Port Inland to load stone.
0858  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite.  
0038  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, to Port Dolomite to load stone.

6/13/14
2116  Torrent, Canadian Forest Navigation, eastbound, to Sault Ste. Marie.
1930  Eeborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Duluth.
1609  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
1140  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Duluth SMET to load coal.
1033  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1022  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, to Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.     
0407  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, from Bruce Mines with stone.

6/12/14
1705  Virginiaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.   
1546  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Duluth with coke breeze and load taconite at DM&IR.
1149  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  
0808  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Bruce Mines to Manistee with stone.     
0626  Algoway, Algoma Central, eastbound, Manistee to Meldrum Bay to load stone.     
0437  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.      
0412  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, to Port Dolomite to load stone.   
0115  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.  
0056  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Two Harbors to load taconite.

6/11/14
2149  Dorothy Ann/Pathfinder, Interlake Transportation, eastbound.
1431  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1418  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1046  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Superior SMET to Musketon with coal.  
0705  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.      
0420  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.   
0352  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, Brevort to Sarnia with sand.  
0100  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.

6/10/14
1834  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Manistee with salt.     
1748  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.    
1651  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1529  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Charlevoix to Port Dolomite to load stone.   
0818  John D. Leitch, Upper Lakes Shipping, eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
0700  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, Lower Lakes/Grand River Navigation, westbound, from Port Dolomite with stone.  
0436  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Sault Ste. Marie.   

6/9/14
2028  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.       
1016  Algorail, Algoma Central, eastbound, to Meldrum to load stone. (check position)
1006  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, to IN Harbor with taconite.
0657  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0509  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, to Duluth DM&IR to load taconite.

6/8/14
1418  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.    
1110   Federal Kumano(salty), Fednav, westbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain. 
0727  State of Michigan, Great Lakes Maritime Academy training vessel, eastbound, to Sault Ste. Marie.  
0702  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior SMET to load tcoal.

6/6/14
1643  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
  
6/5/14
0847  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.    
0841 Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite. 
0038  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.  

6/4/14
1833  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.   
1548  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
1437  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, Westbound, from Port Dolomite with stone.   
0230  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Drummond Island to Holland with stone.   
0010  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.

6/3/14
1911  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.    
1555  Herbert C. Jackson, Interlake Steamship Co., eastbound, Port Inland to Dearborn.
1521  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1346  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.       
0813  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, to IN Harbor with taconite.

5/28/14
0839  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.   
0028  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.        

5/27/14
2150  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Duluth SMET to load coal.
1825  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, Grand Haven to Sarnia.  
1459  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1159  CSL Assiniboine, Canada Steamship Lines, eastbound, to Duluth.  
1127  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.  
0604  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, 
          Port Inland to Port Dolomite to finish loading stone then to Duluth to unload.  
0155  St. Clair, American Steamship, eastbound, to Duluth DM&IR to load taconite.  
  

5/26/14
2153  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.    
2051  Mackinaw, USCG 30, eastbound.  
1736  Algoway, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay to load stone.     
1709  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.   
1240  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Duluth. 
0323  H. Lee White, American Steamship, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor.  
0214  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Marinette to Bruce Mines to load stone.  
0048  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
0016  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, from Bruce Mines with stone. 

5/25/14
1859  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.     
1344  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.   
0527  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Sault Ste. Marie.  
0108  Avenger IV, Purvis Marine, westbound, to S. Chicago.
0015  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.  

5/24/14  Correction
2348  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt. 

5/24/14
2348  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.  
2321  Algorail, Algoma Central, eastbound, to Drummond Island to load stone.    
1956  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSV to load taconite.    
1715  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, to Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
1501  St. Clair, American Steamship, westbound, Two Harbors DM&IR  to IN Harbor with taconite.  
1420  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  

5/23/14
1237  Peter R. Cresswell, Algoma Central, eastbound, Gary to Clarkson with slag.
1120  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
0927  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.
0509  Federal Katsura (salty), Fednav, eastbound, S. Chicago to Thunder Bay to load grain.

5/22/14
2229  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.   
1540  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, to Holland.    
1418  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1215  H. Lee White, American Steamship, eastbound, to Silver Bay to load taconite.   
0918  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor.

5/21/14
1151  Michipicoten, Lower Lakes Towing, eastbound, to Sault Ste. Marie.
0633  St. Clair, American Steamship, eastbound, to Two Harbors to load taconite.  
0145  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.  

5/20
2249  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal.   
2023  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1823  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Sault Ste. Marie.
1429  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite.	   
1113  Buckthorn, USCG 642, eastbound.
0653  Algorail, Algoma Central, eastbound, to Meldrum Bay to load stone.   
0121  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.      
0010  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.    
0007  Fleboborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Thunder Bay.

5/19/14
2332  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, westbound, to Ludington to load CaCl2.  
2029  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, from Indiana Harbor.
1745  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
0850  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR  to Gary with taconite.     
0451  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.

5/18/14
2312  Peter R. Cresswell, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.  
1828  St. Clair, American Steamship, westbound, Two Harbors DM&IR  to Gary with taconite.  
1756  Vancouverborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Duluth to load grain.   
1615  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor.
1433  Elbeborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Duluth to load grain.
1332  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Marquette LS&I to load taconite.  
1217  Wicko (salty), Polish Steamship Co., eastbound, to Toledo to load.
1130  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.   
0455  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
0034  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

5/17/14
1643  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1314  Buffalo, American Steamship, eastbound, Indiana Harbor to Drummond Island to load stone.
1134  Avenger IV, Purvis Marine, eastbound, Chicago to Sault Ste. Marie.
1022  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth CN to IN Harbor with taconite.  
0125  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

5/16/14
1612  Alder, USCG 216, eastbound.   
0750  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.   
0646  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, to Port Dolomite to load stone.

5/15/14
2144  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, to Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.   
2057  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite. 
2041  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, to Drummond Island to load stone.  
1429  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.  
0120  Buffalo, American Steamship, westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.

5/14/14
1013  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.   
0736  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Escanaba to Port Dolomite0 load stone.   
0254  St. Clair, American Steamship, eastbound, Gary to Two Harbors to load taconite.   
0135  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0018  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, toSilver Bay to load taconite.

5/13/14
1954  Federal Ems (salty), Fednav, eastbound, to Thunder Bay to load grain.  
1943  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1704  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1113  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to Duluth with stone.
0705  Lake Guardian, US EPA research vessel, eastbound, to Sault Ste. Marie, MI.  
0228  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.     
0027  Algorail, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Thessalon to load stone. 

5/12/14
1510  American Mariner, American Steamship Co., eastbound, to Duluth to load grain.   
0313  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.  
0219  Algoway, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Meldrum Bay to load stone.    

5/11/14
1842  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
1707  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Duluth to Charlevoix to load cement.
1440  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Superior SMET to load coal.
0209  Avenger IV, Purvis Marine, westbound.

5/10/14
2051  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
2030  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
2012   Alder, USCG 216, westbound.  
1949  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
1659  CCGS Limnos, eastbound, on a Lake Huron science survey.
1424  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, eastbound.  
1422  St. Clair, American Steamship, westbound, Two Harbors DM&IR  to Gary with taconite.
1234  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1131  Federal Rhine (salty), Fednav, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay.
1122  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

5/9/14
1258  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR  to IN Harbor with taconite.   
1236  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, to Superior BNSF to loaded taconite.  
1121  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.   
1101  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.   
0728  Buckthorn, USCG 642, eastbound.   

5/8/1430
2245  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, from Port Dolomite with stone.  
2230  Peter R. Cresswell, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Sault Ste Marie Essar Steel to load slag.  
1837  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.  
1112  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.	  
1043  Buckthorn, USCG 642, westbound, to St. Ignace.  
0956  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, to Indiana Harbor. 
0332  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, to Port Dolomite to load stone. 
0157  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, westbound,from Bruce mines with stone.     

5/7/14
1823  Algoma Transport, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone. 
1648  Federal Miramichi (salty), Fednav, eastbound, to Thunder Bay to load grain. 
0253  US Ranger 3, US National Park Service, Isle Royale, westbound, to DeTour.

5/6/14
1832  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, to Buffington with stone.  
1755  Algoway, Algoma Central, eastbound, Port Inland to Sombra with stone.    
1633  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay to load stone.
1034  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Superior.  
0918  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, Milwaukee to Alpena to load cement.   
0839  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0653  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.    
0542  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.     
0434  Algorail, Algoma Central, eastbound, to Meldrum Bay to load stone.  
0024  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite. 

5/6/14
1920  Peter R. Cresswell, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt. 
1404  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Superior  BNSF to Burns Harbor with taconite.
1227  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0440  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, westbound, Windsor to Green Bay with salt.

5/4/14
1903  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
0934  Hollyhock, USCG 214, eastbound, to St. Mary’s River.   
0027  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite. 

5/3/14
1202  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, Port Inland to Sarnia.
0953  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors to Gary with taconite.
0909  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, to Indiana Harbor with taconite.
0853  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0743  Federal Rhine (salty), Fednav, westbound, to Milwaukee.
0123  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

5/2/14
0915  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.    
0323  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite. 

5/1/14
1907  Federal Shimanto (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.
1746  Gadwall (salty), Canadian Forest Navigation, westbound, to Thunder Bay to load grain.  
1727  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.   
1527  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, Goderich to Manistee with salt.
1305  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, S. Chicago to Alpena to load cement.  
0850  Neah Bay, USCG 105, eastbound.  
0743  Buffalo, American Steamship, eastbound, Port Inland to Duluth with stone.
0229  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, to Alpena.  

4/30/14
2012  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Marquette LS&I to load taconite. 
1817  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1753  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Superior BNSF to load taconite.    
1431  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
0642  Atlantic Huron, Canada Steamship Lines, westbound, to S. Chicago KCBX to load coal.  

4/28/14
0150  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.  
0126  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Green Bay.  

4/27/14
2119  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Stoneport to Buffington with stone.   
2029  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
1857  Algorail, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt. 
1252  John G. Munson, Great Lakes Fleet, eastbound, from Sturgeon Bay down Lake Huron.
0341  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Superior BNSF to IN Harbor with taconite.    
0318  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite. 

4/26/14
2111  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, to Alpena to load cement.    
2019  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to S. Chicago with cement.
1637  Algoma Navigator, Algoma Central, eastbound, to Goderich to load salt.
1820  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, to Indiana Harbor.
1435  Federal Nakagawa (salty)i, Fednav International, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay.
1424  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, eastbound, Sturgeon Bay to Lake Huron.
1352  Hollyhock, USCG 214, eastbound.
1244  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, to Superior BNSF to load taconite.  
1050  American Mariner, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Calcite to load limestone.
1041  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, S. Chicago KCBX to Alpena with coal.
0935  H. Lee White, American Steamship, eastbound, to Silver Bay to load taconite.  
0644  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, westbound, Toledo to Ludington to load CaCl2.
0126  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, to Port Dolomite to load stone.

4/25/14
2040  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, Green Bay to Alpena to load cement.
1825  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, to Milwaukee.
1520  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, IN Harbor to Clarkson.
1516  Lubie (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, Milwaukee to Montreal with grain.
1302  Biscayne Bay, USCG 104, westbound.
0708  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound.

4/24/14
2053  Salarium, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago KCBX to Sydney with coal.  
1428  Vlieborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, westbound, to S. Chicago.

4/21/14
1458  Federal Shimanto (salty), Fednav, westbound, to Burns Harbor.
1449  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to Green Bay with cement.
1444  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, to South Chicago.
1430  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, to Gary with taconite.
1416  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, to Gary with taconite.
1353  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, Ludington to Toledo with CaCl2.  
1322  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound.
1312  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, to Alpena.     
1302  Michigan/Great Lakes, Keystone, eastbound, Green Bay to Montreal.  
1247  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, to Alpena to load cement.  

4/18/14
0808  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  
0724  Whitefish Bay, Canada Steamship Lines, westbound, Windsor to Milwaukee with salt.  

4/17/14
1831  CSL Niagara, Canada Steamship Lines, eastbound, to Duluth.  
1128  Neah Bay, USCG 105, westbound.

4/16/14
0846  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, westbound, Alpena to South Chicago with cement.
0833  Baie St. Paul, Canada Steamship Lines, westbound, Windsor to Milwaukee with salt.

4/15/14
1555  Lubie (salty), Polish Steamship Co., Poland, westbound, Milwaukee to load grain.
1544  Isolda (salty), Polish Steamship Co., westbound, to Burns Harbor.
1526  Federal Nakagawa (salty)i, Fednav International, westbound, to Burns Harbor.
1343  Hollyhock, USCG 214, westbound.  
1216  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  
1101  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., westbound, to IN Harbor.  
1009  Michigan/Great Lakes, Keystone, westbound, Cheboygan to Green Bay to load.  
0956  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to Milwaukee with cement.
0847  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, to Escanaba to load taconite.

4/14/14
0338  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Calcite.  

4/13/14
2127  Algowood, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.  

4/12/14
0727  Gadwall, Canadian Forest Navigation, Hong Kong, eastbound, to S. Chicago.  

4/11/14
2145  Manitou, Malcolm Marine, westbound, to Charlevoix.  
1614  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, to Alpena to load cement.   
0535  Algowood, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  
0529  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, to Gary.  
0410  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, S. Chicago to Alpena to load cement.   
0401  American Mariner, American Steamship Co., eastbound, to Toledo.  
0351  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Zug Island.  
0342  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, to Two Harbors DM&IR to load taconite.   
0333  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Dearborn. 
0321  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.   
0136  John G. Munson, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR  to load taconite.  
0117  Thunder Bay, Canadian Steamship Lines, Milwaukee to Windsor.
0046  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, to Silver Bay to load taconite.

4/9/14
1739  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Superior BNSF to load taconite.   
1635  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., eastbound, Superior SMET to load coal.

4/8/14
1218  Thunder Bay, Canadian Steamship Lines, westbound, to Milwaukee.
1046  Hollyhock, USCG 214, westbound.

4/4/14
1804  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, to Gary.  
1751  Biscayne Bay, USCG 104, westbound.
1654  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, from Sturgeon Bay.
1643  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound.
1639  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, S. Chicago to Alpena to load cement.
1630  Manitou, Malcolm Marine, eastbound, Lake Michigan to Alpena.
1628  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, Escanaba to Cleveland with iron ore.

4/2/14
1706  1644  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, St. Ignace to St. Marys River.


3/31/14
1801  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Cleveland to Escanaba to load iron ore.

3/29/14
0306  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, to Alpena to load cement.  
0256  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, Escanaba to Zug Island with iron ore.  
0243  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

3/27/14
1211  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to South Chicago with cement. 
1204  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, breaking ice for Alpena then into St. Ignace
1101  Mobile Bay, USCG 103, westbound, to St. Ignace.
1038  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1010  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Escanaba to Cleveland with iron ore.
0955  Mobile Bay, USCG 103, eastbound.
0945  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, breaking ice for Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader and Stewart J. Cort.

3/24/14
0930  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, westbound, from Alpena with cement.    
0918  Mobile Bay, USCG 103, westbound, breaking ice for Samuel.
0800  Mobile Bay, USCG 103, eastbound.

3/22/14
1659  Mobile Bay, USCG 103, westbound.
1315  Mobile Bay, USCG 103, eastbound.
1107  Mobile Bay, USCG 103, westbound. 
1020  Mobile Bay, USCG 103, eastbound.

3/21/14
1857  Mobile Bay, USCG 103, westbound, to St. Ignace. 
1434  Mobile Bay, USCG 103, eastbound.

3/20/14
2256  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., westbound, Cleveland to Escanaba to load iron ore. 
2214  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, breaking ice for Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader.
2115  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, Milwaukee to Alpena to load cement.  
2014  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, breaking ice for Samuel de Champlain/Innovation.
0133  Manitou, eastbound, St. Ignace to Alpena. 

3/19/14
1410  Morro Bay, USCG 106, eastbound.

3/18/14
1636  Neah Bay, USCG 105, eastbound.

3/16/14
1347  Neah Bay, USCG 105, westbound.
0814  Morro Bay, USCG 106, westbound.

3/15/14
1124  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Escanaba to Cleveland.  
1105  Neah Bay, USCG 105, eastbound, breaking ice for Joyce.
0800  Neah Bay, USCG 105, eastbound, out of St. Ignace to break ice, back westbound at 0844.

3/10/14
1353  Mackinaw, USCG 30, westbound, Cheboygan to Lake Michigan.

2/14/14
1017  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, St. Ignace to Sault Ste. Marie.

2/10/14
0345  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, to Escanaba.  
          At 8:00 Katmai Bay came out of St. Ignace to break ice for Joyce from a mile west of
          the pass on to and through Lake Michigan.  

2/8/14
1125  Algowood, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.
1058  Katmai Bay, USCG 101, westbound, to St. Ignace. 
1043  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, breaking ice for Algowood.
0342  Mackinaw, USCG 30, eastbound, to Lake Huron then into Cheboygan.

2/7/14
1945  Mackinaw, USCG 30, westbound, to St. Ignace and then Lake Michigan.
1928  Algosteel, Algoma Central, eastbound, from Milwaukee.   
1919  Mackinaw, USCG 30,eastbound, breaking ice for Algosteel.

2/6/14
1847  Mackinaw, USCG 30, westbound, to St. Ignace.
1835  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Toledo.
1827  Mackinaw, USCG 30,eastbound, breaking ice for Joyce Van Enkevort.
1009  Mackinaw, USCG 30, westbound, to Northern Lake Michigan.

2/3/14
1843  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, to Gary with iron ore pellets.
1830  Algowood, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1814  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  
1800  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, to Escanaba.   
1740  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, breaking ice for Joyce Van Enkevort, Algosteel, Algowood and Philip R. Clarke.
1711  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, to lay-up (Nome Sweet Nome). 
1649  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, breaking ice for Calumet.

Barbara Andrie, Andrie, Inc., westbound, to Whiting, IN.

1/31/14
1830  Katmai Bay, USCG 101, Westbound, St. Marys River to Lake Michigan to break ice for Calumet.

1/29/14
1112  Algowood, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Goderich to load salt.  
1016  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound and then westbound, back eastbound at 1058
          breaking ice for Algowood.
0234  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound.
0227  Joyce eastbound ahead of Manitowoc.
0142  Joyce westbound back toward Manitowoc.
0114  Joyce L. Van Enkevort, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Cleveland.
          Then she turned around to head back west to help Manitowoc through the ice.  Do not know
          if she has Great Lakes Trader as she is acting like an ice-breaking tug.

1/27/14
0924  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Sault Ste. Marie to Sturgeon Bay for lay-up.
          Biscayne Bay, USCG 104, left St. Ignace to break ice for Anderson through Round Island Passage
          and on into Lake Michigan. 

Correction - 1/23/14 instead of 1/24/14 below.

1/24/14
1754  Algowood, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.  West of 
          Round Island, she followed Mobile Bay through the ice to and through northern Lake Michigan.  
1738  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Owen Sound for lay-up.
1417  Algoeast, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Sarnia.   
1248  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Ashtabula to load coal.
1210  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.  

1/21/14
0749  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

1/20/14
1422  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Zug Island to Gary with iron ore.
0852  Mackinaw, USCG 30, eastbound, Mackinaw City to St. Marys River.  

1/19/14
1955  Mobile Bay, USCG 103, westbound, then stopped 1 km west of Round Island Passage.  

1/18/14
1105  Algowood, Algoma Central, eastbound, South Chicago to Goderich to load salt.
1058  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, breaking ice for Algowood.
0123  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, to Escanaba.  
0107  Algosteel, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Goderich to load salt.

1/17/14
2359  Algoma Olympic, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.  
2057  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt. 
1811  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound.  
0633  Meredith Ashton, eastbound, to Toledo. 
0632  Barbara Andrie, eastbound to Toledo, with a barge loaded with a large pressure vessel.

1/16/14
2143  Algoeast, Algoma Central, westbound, to S. Chicago.     
2034  Mackinaw, USCG 30, westbound, St. Marys River ice operations to Mackinaw City.  

1/15/14
1517  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, westbound, to Burns Harbor.
1029  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0640  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound.

1/14/14
1440  Algowood, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.
1140  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1020  Biscayne Bay, USCG 104, westbound.
1002  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound.
0851  Manitou, westbound, Cheboygan to  Manistee.  

1/13/14
0758  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt. 

1/12/14
2035  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Toledo for lay-up.
1835  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, to break ice for Lee A. Tregurtha then to St. Ignace.  

1/11/14
0904  Hollyhock, USCG 214, eastbound, to St. Mary’s River.  
0810  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.   
0743  Mobile Bay, USCG 103, westbound, breaking ice James R. Barker.

1/10/14
2315  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
0400  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.   
0050  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0044  Mobile Bay, USCG 103. eastbound, breaking ice for Anderson.

1/9/14
0726  Algoma Olympic, Algoma Central, westbound,  Windsor to Milwaukee with salt.   

1/8/14
2243  Mobile Bay, USCG 103, westbound.
2221  Robert S. Pierson, Lower Lakes Towing, eastbound, to Sault Ste. Marie, ON.  
2212  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Silver Bay to load taconite.    
2205  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, breaking ice for Joyce and Robert.
1410  American Mariner, American Steamship Co., westbound, to IN Harbor.  
0943  Mobile Bay, USCG 103, westbound.
0919  Algoeast, Algoma Central, eastbound, to Sarnia.  
0915  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, S. Chicago KCBX to Alpena with coal.   
0859  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, breaking ice for Manitowoc and Algoeast.

1/7/13
0713  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., westbound, to Escanaba to load iron ore.

1/6/13
1450  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, S. Chicago KCBX to Alpena with coal.  

1/3/14
2123  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

1/2/14
2104  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite. 
1349  Robert S. Pierson, Lower Lakes Towing, westbound, to Burns Harbor.  

1/1/14
2301  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
2159  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, to Superior.   
2144  American Century, American Steamship Co., eastbound, to Toledo for lay-up.  
2133  Buffalo, American Steamship, eastbound, Escanaba to Cleveland.
2128  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Duluth DM&IR to load taconite.
2116  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1633  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
1218  Algoeast, Algoma Central, westbound, to S. Chicago.    
1209  Hollyhock, USCG 214, westbound.  
0957  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, to Two Harbors DM&IR to load taconite.   
0310  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, to Milwaukee.

12/31/13
2210  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, westbound, Alpena to Milwaukee with cement.   
0802  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite. 

12/30/13
2031  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.   
1744  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.   
0946  Buffalo, American Steamship, westbound, to Escanaba.  
0729  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, S. Chicago KCBX to Alpena with coal.
0005  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

12/29/13
0647  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0229  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

12/28/13
1932  American Courage, American Steamship Co., eastbound.
1802  Barbara Andrie, Andrie, Inc., westbound, to Whiting, IN.
1615  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite. 
1542  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Duluth DM&IR to load taconite.   
1440  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1431  Sam Laud, American Steamship, eastbound, to Silver Bay to load taconite. 
1419  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to Burns Harbor with taconite.  
1253  Hollyhock, USCG 214, eastbound, around Bois Blanc Island to Cheboygan.  
0712  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  

12/27/13
1707  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
1505  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1214  Hollyhock, USCG 214, westbound.   
1138  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1107  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, to break ice for Jackman.  
0518  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

12/26/13
1505  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, Milwaukee toSuperior SMET to load coal.  
1056  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Quebec City to Burns Harbor with iron ore.  
1040  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, Milwaukee to Alpena to load cement.
1019  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, S. Chicago to Alpena to load cement.  
0007  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.   

2318  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, from Two Harbors DM&IR with taconite.   
1425  H. Lee White, American Steamship, eastbound, S. Chicago KCBX to Marquette Presque Isle with coal.  
0424  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, westbound, to Sturgeon Bay. 
0225  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, S. Chicago to Duluth DM&IR to load taconite.  

12/24/13
1739  Leonard M. towing a barge, McKeil Marine, eastbound, to Sault Ste. Marie.
1611  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.    
1551  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, to Two Harbors to load taconite.
0543  Leonard M. towing a barge, McKeil Marine, eastbound, to Sault Ste. Marie.  
0426  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.   
0206  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite. 

12/23/13
0358   Anglian Lady, towing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.  

12/22/13
2005  H. Lee White, American Steamship, westbound, to Burns Harbor.
1941  Barbara Andrie pushing tanker barge A390, Andrie, Inc., eastbound to Toledo.  
1907  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite. 
1653  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, Escanaba to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
0640  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to Charlevoix. 

12/21/13
2211  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, Buffington to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1919  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, Calcite to IN Harbor with stone.  
1529  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
1427  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1035  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, westbound, Alpena to S. Chicago with cement.  
0926  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Toledo to Escanaba with coal.   
0759  Sam Laud, American Steamship, eastbound, Escanaba to Cleveland.
0748  Mackinaw, USCG 30, eastbound, breaking ice for Sam Laud. 
0332  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

12/20/13
2021  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
1228  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, to Calcite to load stone.  
0818  Mackinaw, USCG 30, westbound, breaking ice.  
0620  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, to Alpena to load cement.
0600  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Duluth DM&IR to load taconite.    
0146  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie to Muskegon.   

12/19/13
2156  Leonard M. towing a barge, McKeil Marine, westbound, to Ludington.  
1751  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, to Escanaba for lay-up.  
0631  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

12/18/13
1901  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.  
1334  North Contender (salty), Eitzen Chemical, eastbound, Green Bay to Montreal.
0518  Buffalo, American Steamship, eastbound, to Silver Bay to load taconite.

12/17/13
1834  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Sault Ste. Marie.
1604  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

12/16/13
2147  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, to Marquette.
1736  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1553  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1544  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Marquette LS&I to load taconite.
0828  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

12/15/13
1657  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

12/13/13
2338  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
2310  Prentiss Brown/St. Marys Conquest, Port City Tug, eastbound, Charlevoix to Owen Sound.
1856  Barbara Andrie, Andrie, Inc., westbound, to Whiting.
0330  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Marquette.

12/11/13
2100  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Superior BNSF to IN Harbor with taconite.    
          She had passed north of Mackinac Island early in the day to anchor off St. Ignace awaiting improved conditions. 
1650  Alder, USCG 216, westbound.  
1420  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, to Two Harbors DM&IR to load taconite.

12/9/13
1715  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1623  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Sault Ste. Marie.
1418  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.  
0931  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

12/9/13
0931  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

12/8/13
0957  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

12/7/13
2049  Federal Oshima (salty), Fednav, eastbound, to Thunder Bay to load grain. 
1240  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, Port Dolomite to Buffington with stone.

12/6/13
2151  Volgaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load grain.
1722  Federal Miramichi (salty), Fednav, eastbound, to Thunder Bay to load grain.
1554  Elbeborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, Duluth to load beet pulp pellets.  
1529  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
0406  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

12/3/13
2041  Iryda (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, to Duluth.  
1520  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, to Gary. 
1330  Hollyhock, USCG 214, eastbound.  
0633  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0559  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, to Two Harbors to load taconite. 
0218  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone. 

12/2/13
2328  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite. 
2209  North Contender (salty), Eitzen Chemical, eastbound, to Montreal.
1535  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
1508  Mackinaw, USCG 30, westbound, to St. Ignace then proceeded down Lake Michigan as the Christmas Tree Ship.
1345  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

11/26/13
0928  Algoway, Algoma Central, eastbound, Charlevoix to Thessalon to load stone.   
0145  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite. 

11/25/13
1949  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1215  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

11/24/13
1921  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite. 
0353  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

11/23/13
2245  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Port Inland to Duluth with stone.    
1038  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
0913  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
          After passing under the bridge and into L. Michigan, he turned around to anchor off St. Ignace, but
          did not do so and turned around to head back to L. Michigan.  
0117  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0015  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, to Port Inland to load stone.

11/22/13
2208  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.
2124  Algorail, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Bruce Mines and Thessalon to load stone.    
2116  Sam Laud, American Steamship, eastbound, Port Inland to Serpent Harbor with stone.  

11/21/13
2204  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Sault Ste. Marie. 
1633  Erieborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth.
1524  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0448  Ebroborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, to Duluth to load grain.

11/20/13
1853  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Muskegon to Marquette to load taconite.  

11/19/13
2140  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
2117  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, Green Bay to Superior BNFS to load taconite.  
1828  Algoeast, Algoma Central, westbound, to S. Chicago. 
1745  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, westbound, to Grand Haven.  
0909  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0834  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound.  
0804  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Marquette LS&I to load taconite. 

11/18/13
2345  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1934  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.

11/17/13
2351  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior SMET to load coal. 

11/15/13
0024  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor. 

11/14/13
1701  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0541  Virginiaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load bentonite.  

11/13/13
0633  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR IN Harbor with taconite. 
          He then headed NW to anchor off St. Ignace.  
0221  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.  
          He then headed NW to anchor off St. Ignace.
0145  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.  

11/12/13
2224  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1305  Buffalo, American Steamship, eastbound, Port Inland to Duluth with stone.  
0813  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Toledo to Escanaba with coal.  He then headed NW to
          anchor off St. Ignace at 855 joining fleet mate Arthur M. Anderson who had anchored at 0830.  Clarke weighed 
          anchor at 1645. 
0322  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.

11/11/13
0115  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

11/10/13
2041  Federal Hudson (salty), Fednav, eastbound, Burns Harbor to Thunder Bay to load grain.   
1319  Irma (salty), Polsteam, Poland, eastbound, to Duluth to load grain.  

11/9/13
1634  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0019  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, to S. Chicago.  
0003  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, to Duluth DM&IR to load taconite. 

11/8/13
2313  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, Brevort to Fishier Harbour sand
0908  Sam Laud, American Steamship, eastbound, Waukegan to Cedarville to load stone.
0745  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, westbound, to Brevort to load sand
0419  Wilfred M. Cohen, Purvis Marine, eastbound. to Sault Ste Marie. 
0314  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Marquette LS&I to load taconite. 

11/7/13
2339  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Superior.  
2201  CSL Laurentien, Canada Steamship Lines, eastbound, Burns Harbor to Superior SMET to load coal for Quebec City.
2123  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.   
1510  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, to Marquette.    
0029  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Drummond Island to Holland with stone.  

11/6/13
1658  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, from Port Dolomite with stone.
1230  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Drummond Island to load stone.   
1048  Victoriaborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load grain.
0605  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite. 
0248  Irma (salty), Polsteam, Poland, westbound, to Burns Harbor.

11/5/13
2338  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.   
1718  American Courage, American Steamship Co., eastbound, Green Bay to Silver Bay to load taconite.
0856  Mackinaw, USCG 30, eastbound, back westbound at 1135  
0515  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.

11/4/13
0322  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

11/3/13
1857  Algorail, Algoma Central, eastbound, Badgely Island (Killarney) to load stone.   
1726  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite.  
1605  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound.   
0955  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.   
0705  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0717  John B. Aird, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.  

11/2/13
1505  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.
1330  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.
0230  Wilfred M. Cohen, Purvis Marine, westbound. from Sault Ste Marie.  
0152  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.

11/1/13
1628  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
0025  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  

11/1/13
1628  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
0025  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  

10/31/13
1857  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1728  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1612  Buffalo, American Steamship, eastbound, from Port Inland.
1503  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.  
1132  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Duluth DM&IR to load taconite.

10/30/13
2329  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Sault Ste. Marie to S. Chicago.  
2150  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
2131  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR  to IN Harbor with taconite.    
1150  Algoway, Algoma Central, eastbound, Charlevoix to Thessalon to load stone.  
1017  Vaasaborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Duluth General Mills to load grain.
0431  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to Superior Graymont with stone.   
0157  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
0012  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite. 

10/28/13
1832  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite. 
1321  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0710  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, Green Bay to Port Dolomite to load stone.  
0246  Algoma Progress, Algoma Central, eastbound, Burns Harbor to Sept Iles with slag
0021  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Brevort to Hamilton with sand.

10/27/13
1906  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1616  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone. 
1024  Federal Mattawa (salty), Fednav, eastbound, to Thunder Bay to load.  
0430  Algomarine, Algoma Central, weighs anchor to head west to Brevort to load sand.  
0311  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, to Two Harbors to load taconite.  
0228  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone. 

10/26/13
2321  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
1500  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, weigs anchor off St. Ignace and 
          heads west,  Stoneport to Buffington with stone.
1457  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0600  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, westbound, passed north of Mackinac Island to anchor off 
          Horseshoe Bay north of St. Ignace.

10/25/13
0915  Algoway, Algoma Central, weighs anchor off St. Ignace and heads west to Charlevoix to unload gypsom.   
0905  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

10/24/13
1244  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, KK Integrated Shipping, eastbound, Green Bay to Port Dolomite to load stone.  
0900  Leonard M. pushing barge Huron Spirit, McKeil Marine, weighs anchor off Rabbit Back Pt.
          to head east north of Mackinac Island for Sombra.eastbound to Sombra.
0646  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite. 
0701  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.
0128  Anglian Lady, towing a barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.   

10/23/13
2305  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR  to IN Harbor with taconite.  
1745  Algomarine, Algoma Central, westbound, to Brevort to load sand. 
          She went north of Mackinac Island to anchor off St. Ignace.
0924  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0750  Algoway weighs anchor to head to Charlevoix to unload gypsum.  At 1356 she again anchored off St. Ignace returning
          from Lake Michigan turning around after clearing  Waucoshance  Point.
0128  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Marquette LS&I to load taconite.  

10/22/13
2250  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Meldrum Bay to load stone.
1611  Algoway, Algoma Central, westbound, to Charlevoix going north of Mackinac Island to anchor off St. Ignace.  

10/21/13
1347  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
0617  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite. 

10/20/13
1306  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
0848  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0827  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

10/19/13
1736  American Century, American Steamship Co., eastbound, to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1632  Solina (salty), Polsteam, eastbound, to Thunder Bay.  
0046  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound.

10/18/13
1105  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1035  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone. 
0628  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0605  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.     
0412  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound.

10/17/13
2143  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1836  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, IN Harbor to Port Dolomite to load stone.  
1112  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, Gary to Clarkson with slag.
  
10/15/13
0934  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.
0040  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, westbound, to Ludington to load CaCl2.

10/14/13
1830  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
1529  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, eastbound, to Thessalon.
1436  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
1416  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
1259  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0012  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Port Inland to Marquette to load taconite.

10/13/13
1751  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
1700  American Spirit, American Steamship Co., westbound, to IN Harbor with taconite.    
0850  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, from Port Dolomite with stone. 
0136  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite. 

10/12/13
1743  HHL Amur (salty), Hansa Heavy Lift, eastbound, to Duluth.  
1625  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound. IN Harbor to Port Dolomite to load stone.  
1015  Morro Bay, USCG 106, eastbound.
0855  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.    
0827  Morro Bay, USCG 106, westbound.  
0440  John B. Aird, Algoma Central, westbound, Quebec City to Burns Harbor with iron ore.  
0312  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, to Superior.   
0128  Algoway, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay.
0109  Federal Danube (Salty), Fednav, eastbound, Milwaukee to Thunder Bay.

10/11/13
2212  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Superior SMET to load coal.  
2113  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone. 
1043  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0951  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0321  Algorail, Algoma Central, eastbound, Muskegon to Meldrum Bay to load stone.  
0043  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.

10/10/13
2047  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0834  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Grand Haven with stone.
0501  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.  
0010  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

10/9/13
2334  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, to Burns Harbor.
2226  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
2146  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
1803  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee salt.
0619  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
0527  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
0330  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Marquette.
0155  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Muskegon with salt. 
0135  American Century, American Steamship Co., eastbound,  to Superior SMET to load coal.

Corrections of dates: 10/8/13 instead of 10/7/13, 10/7/13 instead of the last 10/6/13

10/7/13
1434  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0925  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, to Port Inland.
0645  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, Lower Lakes/Grand River Navigation, westbound, Drummond Island to Green Bay with stone.
0637  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0007  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette to load taconite.

10/6/13 
1819  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite. 
1806  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1231  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.
0948  Wilfred M. Cohen, Purvis Marine, eastbound, to Sault Ste Marie.  
0852  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.

10/6/13 
2132  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, Brevort to Fisher Harbor with sand.   
1407  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Drummond Island to load stone. 
0633  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, eastbound, to Superior SMET to load coal.   
0548  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite. 

10/5/13
2336  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.   
2101  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, from Drummond Island with stone. 
1904  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Ludington with stone.
0947  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Marquette to IN Harbor with taconite. N  
0849  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Drummond Island to load stone.
0845  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
0240  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

10/4/13
1502  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
1244  Drawsko (salty), Polsteam, Poland, eastbound, to Montreal.
1150  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF(?) to load taconite.
1102  Algoway, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay to load stone.
0937  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

10/3/13
1708  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, Thessalon and Meldrum Bay to S. Chicago with stone.
1408  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, westbound, to IN Harbor.  
1314  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
1228  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0624  Wilfred M. Cohen, Purvis Marine, westbound. from Sault Ste Marie.
  

10/2/13
1703  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
1503  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to IN Harbor with stone.
1419  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay salt.
1314  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0828  Vancouverborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Duluth to load beet pulp pellets.  
0228  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

10/1/13
2130  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
1859  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
1550  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite. 
1003  Algosoo, Algoma Central, westbound, to Milwaukee.
0510  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Marquette LS&I to load taconite.   

9/30/13
2140  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
2119  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, to S. Chicago.
1731  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1501  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Gary to Clarkson with slag.
0347  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.   
0215  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, to Thessalon to load stone.  
0038  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  

9/29/13
2352  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
0843  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Burns Harbor with stone.

9/28/13
2259  Federal Miramichi (salty), Fednav, eastbound, to Thunder Bay to load grain. 
2152  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, to Duluth DM&IR to load taconite.  
1811  American Mariner, American Steamship Co., eastbound, to Duluth to load grain.
1301  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Sault Ste. Marie.
0213  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.

9/27/13
1624  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, westbound, Duluth DM&IR o Gary with taconite.
1433  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1251  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

9/11/13
0833  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0730  Miedwie (salty), Polsteam, Poland, eastbound, to Duluth to load grain.
0709  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0542  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

9/10/13
2350  Varnebank (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, to Detour.
1801  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.
0543  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, to Marquette.
0155  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, westbound, fMeldrum Bay to Grand Haven with stone.
0108  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

9/9/13
2028  Buffalo, American Steamship, eastbound, Port Inland to Serpent Harbor with stone.
1519  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0806  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

9/8/13
2206  tug Duluth, Great Lakes Dock & Materials, to Detour.
2101  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Marquette LS&I to load taconite.  
0843  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite.  
0719  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Rivers DM&IR to Gary with taconite.
0509  Herbert C. Jackson, Interlake Steamship Co., eastbound, Port Inland to Marquette.
0037  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite. 

9/7/13
1421  Herbert C. Jackson, Interlake Steamship Co., westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.  
0450  John D. Leitch, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.
0215  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.
0108  Anglian Lady, towing barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.  
0022  CSL Assiniboine, Canada Steamship Lines, eastbound, to Superior SMET to load coal.

9/6/13
2255  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, from Port Dolomite with stone.
2107  Algoway, Algoma Central, eastbound, Ferrysburg Haven to Meldrum Bay to load stone. 
1024  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor.
1015  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0258  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

9/5/13
2101  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette to load taconite. 
1738  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
1230  Iryda (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound, to Duluth to load grain.
0610  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

9/4/13
2132  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.  
1641  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.
1120  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2. (went to anchor off St. Ignace)
1018  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
0256  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee salt.
0244  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, to S. Chicago.
0022  Algosoo, Algoma Central, eastbound, to Marquette to load taconite.

9/3/13
1433  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite. 
0902  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Marquette to IN Harbor with taconite. N

9/2/13
1845  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1257  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Sault Ste. Marie.
0815  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0208  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.

9/1/13
1900  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Sturgeon Bay to Superior BNSF to load taconite.  
1428  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.

8/31/13
1835  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, westbound, from Bruce Mines with stone.
1826  Federal Schelde (salty), Fednav, eastbound, to Thunder Bay.  
1245  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.
0954  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to Superior with stone.  
0457  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor harbor.

8/30/13
2304  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
1000  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, eastbound, S. Chicago KCBX to Belledune with coal.  
0546  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette to load taconite.  
0124  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor.

8/29/13
2031  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.  
1948  Algoway, Algoma Central, eastbound, Charlevoix to Goderich to load salt.
0638  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite.
0029  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Drummond Island to Holland with stone. 

8/28/13
1558  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
1510  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Gary to Clarkson with slag.
1229  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Drummond Island to load stone.  
0858  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
0845  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, to Gary.
0449  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0235  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0212  Radcliffe R. Latimer, Algoma Central, westbound, to S. Chicago.

8/27/13
2256  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
2008  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal. 
1901  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite. N
1108  Rt. Hon. Paul J. Martin, Canada Steamship Lines, westbound.
0655  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite.
0455  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

8/26/13
1858  Algoway, Algoma Central, eastbound, Gladstone to Meldrum Bay to load stone.
1840  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.  
1828  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
1657  Leonard M. towing a barge, McKeil Marine, eastbound, to Sault Ste. Marie.
1451  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1315  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

8/25/13
1642  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor harbor.
0916  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.
0606  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Gladstone with salt.
0409  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite. 
0012  Ebroborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load bentonite.

8/24/13
0911  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound. Port Inland to Ashtabula with stone.
0458  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0110  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Duluth DM&IR to load taconite.
0103  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BN to IN Harbor with taconite.

8/23/13
2242  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors to load taconite.
1102  Michipicoten, Lower Lakes Towing, eastbound, S. Chicago to Marquette.
1058  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., westbound, to Gary.
1048  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0618  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, Muskegon to Meldrum Bay to load stone.
0304  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0142  Peter R. Cresswell, Algoma Central, eastbound, Brevort to Hamilton with sand.

8/22/13
2252  American Mariner, American Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.
1710  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1246  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite.
0849  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor.
0754  Peter R. Cresswell, Algoma Central, westbound, to Brevort to load sand.

8/21/13
0918  Algoway, Algoma Central, eastbound, Gladstone to Thessalon to load stone.
0346  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0002  Michipicoten, Lower Lakes Towing, westbound, to S. Chicago.

8/20/13
2246  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Grand Haven with stone.
2038  Leonard M. towing a barge, McKeil Marine, westbound, to Lake Calumet.
1206  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0939  Buffalo, American Steamship, eastbound, Port Inland to Superior Graymont with stone.
0659  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, Charlevoix to Port Dolomite to load stone.
0655  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0307  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0153  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Gladstone with salt. 

8/19/13
2225  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Rivers DM&IR to Gary with taconite. 
2134  Calumet, Lower Lakes Transportation/Grand River Navigation, eastbound, to Port Dolomite to load stone. 
1719  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0613  Herbert C. Jackson, Interlake Steamship Co., eastbound, Escanaba to Dearborn.

8/18/13
0909  Robert S. Pierson, Lower Lakes Towing, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
0209  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.

8/17/13
2141  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Duluth DM&IR to load taconite.
2123  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors to load taconite.
1230  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, from Drummond Island with stone.
1211  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.
0734  Leonard M. towing a barge, McKeil Marine, eastbound, to Sault Ste, Marie.
0435  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

8/16/13
2215  Gregory J. Busch, Busch Marine Inc., eastbound.
1010  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.

5/15/13
2030  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1245  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite. 
1210  Solina (salty), Polsteam, westbound, to Duluth.
1206  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0929  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0852  Grande Mariner, American Canadian Caribbean Line, eastbound, St. Ignace to Mackinac Island.
0518  Algoway, Algoma Central, eastbound, to Meldrum Bay to load stone.
0100  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, westbound, Port Dolomite to S. Chicago with stone. 

5/14/13
1024  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0952  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, to Green Bay.

8/13/13 
2259 Victoriaborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Duluth.
1851  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1814  Yorktown, Travel Dynamics International, westbound, Mackinac Island to .
1136  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Manistee with salt.  
0755  Yorktown, Travel Dynamics International, eastbound, Manistique to St. Ignace to Mackinac Island.

8/12/13
1956  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0249  Yorktown, Travel Dynamics International, westbound, to Manistique.
0145  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors to load taconite.

8/11/13
2255  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Duluth DM&IR to load taconite.
1950  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior SMET to Muskegon with coal.
1201  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite. 
0416  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.

8/10/13
2357  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Marquette. 
2045  Kwintebank (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, to Duluth to load bentonite.
1429  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.
1234  Leonard M. towing a barge, McKeil Marine, westbound, to Lake Calumet.
0947  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite. 
0821  Algoma Spirit, Algoma Central, eastbound, from Escanaba.
0726  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0103  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite.

8/9/13
1507  General,  Durocher Marine, westbound.
1439  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
1408  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1343  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Duluth.
1102  Algoway, Algoma Central, eastbound.
0603  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Grand Haven with stone.
0548  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

7/24/13
0825  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors to load taconite.
0643  H. Lee White, American Steamship, eastbound, Duluth DM&IR to Gary.

7/23/13
1737  Algoway, Algoma Central, westbound. 
0858  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

7/22/13
0543  Atlantic Huron, Canada Steamship Lines, westbound, Bruce Mines to S. Chicago.
0041  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, Muskegon to Superior. 
0005  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

7/21/13
2243  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1758  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1305  Michipicoten, Lower Lakes Towing, eastbound, to Sault Ste. Marie.
0955  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0900  Grand Mariner, American Canadian Caribbean Line, eastbound, St. Ignace o Mackinac Island.   
0833  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Port Dolomite to load stone.
0659  American Courage, American Steamship Co., eastbound, to Drummond Island to load stone.
0521  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, to Two Harbors DM&IR  to load taconite.

7/20/13
2230  Algoma Navigator, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.  
2200  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Duluth with stone. 
1956  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, eastbound, to Thunder Bay to load.
1755  Blue Heron, University of Minnesota, Duluth, research vessel, to Duluth.
0713  Michipicoten, Lower Lakes Towing, westbound, from Sault Ste Marie, ON.
0647  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0457  Herbert C. Jackson, Interlake Steamship Co., westbound, Escanaba to Dearborn.
0309  Algosoo, Algoma Central, westbound, to Milwaukee.

7/18/13
2129  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.  
1946  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, to Two Harbors to load taconite.
0916  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0517  Michipicoten, Lower Lakes Towing, westbound, from Sault Ste Marie, ON. 
0408  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors to load taconite.
0230  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

7/17/13
1549  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1131  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, westbound, Lake Superior to Burns Harbor.
0402  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, KK Integrated Shipping, eastbound, to Stoneport to load stone.

7/15/13
2242  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Brevort with sand.
1856  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1837  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound.
0942  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

7/14/13
2252  Algomarine, Algoma Central, eastbound, to Serpent Harbor.
2139  Wendy Anne pushing a barge, St. James Marine, eastbound, from Beaver Island.
1609  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite.
0809  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0642  Anglian Lady, towing barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.
0315  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0225  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Marquette. 
0211  Algoma Olympic, Algoma Central, eastbound, to Superior BNSF to load taconite.

7/13/13
2042  H. Lee White, American Steamship, eastbound, Port Inland to Serpent Harbor.
1724  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Green Bay to Drummond Island to load stone.
1421  Lac Manitoba, Nsdro Marine Services, eastbound, to Port Weller.
1135  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, eastbound, Ludington to Duluth with CaCl2.
0448  Herbert C. Jackson, Interlake Steamship Co., eastbound, to Port Dolomite to load stone
0141  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Port Dolomite to Gary with stone.

7/12/13
1737  Grand Mariner, American Canadian Caribbean Line, westbound, Mackinac Island to Chicago.
0909  Blue Heron, University of Minnesota, Duluth, research vessel, westbound to Milwaukee.
0733  Amber Mae pushing a spud barge, Ryba Marine, westbound, Cheboygan to Mackinac Island. 
0213  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

7/11/13
2141  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
1938  Grand Mariner, American Canadian Caribbean Line, westbound, Mackinac Island.
1732  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1531  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1429  Virginiaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth to load bentonite.
0650  Yorktown, Travel Dynamics International, eastbound, Charlevoix to Mackinac Island then on to Cleveland.
0647  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with Taconite.
0624  Robert S. Pierson, Lower Lakes Towing, eastbound, from Charlevoix.

7/10/13
2235  Grande Mariner, American Canadian Caribbean Line, eastbound, to Sault Ste. Marie.
1949  Michipicoten, Lower Lakes Towing, eastbound, to Port Inland to load stone. 
1718  Federal Weser (salty), Fednav/Intership Navigation (Cyprus), eastbound, to Thunder Bay.
1007  Robert S. Pierson, Lower Lakes Towing, westbound.
0930  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0728  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors to load taconite.
0251  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.
0119  Algomarine, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

2159  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
0415  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, westbound, to Ludington to load CaCl2.

7/8/13
1507  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone.  
0924  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite.
0452  Algoway, Algoma Central, eastbound, to Bruce Mines to load stone.
0206  Wendy Anne pushing a barge, St. James Marine, eastbound, from Beaver Island.
0103  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

7/7/13
1910  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1304  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0852  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  

7/6/13
2340  Michipicoten, Lower Lakes Towing, westbound.  
2309  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0924  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior.
0803  Yorktown, Travel Dynamics International, eastbound, Charlevoix to St. Ignace to Mackinac Island.
0145  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, to Brevort to load sand.
0002  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.

7/5/13
2130  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  
2117  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Duluth to Ludington to load CaCl2. 
1830  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
1740  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Bruce Mines to Holland with stone.
1426   American Century, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior. 
1035  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
0915  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0615  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, Lower Lakes/Grand River Navigation, westbound, to Green Bay.
0201  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Bruce Mines to load stone. 

7/4/13
2310  Grand Mariner, American Canadian Caribbean Line, westbound, from Mackinac Island.
2005  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite. 

7/3/13
2318  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, from Ludington with CaCl2.
0157  Algorail, Algoma Central, eastbound, to Superior BNSF to load taconite.

7/2/13
2012  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0956  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound. to Port Dolomite to load stone.
0254  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite. 
0030  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0007  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to Burns Harbor with taconite.

7/1/13
1309  Saginaw, Lower Lakes Towing, westbound.
1233  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0232  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, eastbound, Ludington to Duluth with CaCl2.
0003  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

6/30/13
2326  Yorktown, Travel Dynamics International, westbound, Mackinac Island to Charlevoix. 

6/30/13
1329  Ocean Crescent (salty), Le Groupe Ocean, eastbound, down Lake Huron. 
0733  Yorktown, Travel Dynamics International, westbound, to Mackinac Island to Mackinaw City.  
0650  Algoway, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Thessalon to load stone. 
0638  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, to Superior BNSF to load taconite.
0616  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite. 
0049  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.

6/29/13
2044  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
2034  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound.  
0932  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0638  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, Gary to Superior SMET to load coal. 

6/28/13
2150  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, To Port Dolomite to load stone. 
2039  Algoma Progress, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1835  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Duluth to Ludington to load CaCl2.
1749  Wendy Anne pushing a barge, St. James Marine, westbound, to Beaver Island.
1730  Vancouverborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Thunder Bay to load grain.
1211  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.
0813  Algoma Navigator, Algoma Central, eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.
0805  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.
0759  American Century, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite. 
0022  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  

6/27/13
1838  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
0951  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound.
0711  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Meldrum Bay to Green Bay with stone. 
0524  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

6/26/13
2002  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1614  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1201  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR  to Gary with taconite.

6/25/13
1337  Algomarine, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Hamilton.
1127  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Calcite.
1046  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Burns Harbor to Port Dolomite to load stone.
0904  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite. 
0810  State of Michigan, Great Lakes Maritime Academy training vessel, arrives Mackinac Island from the east.   
0804  American Century, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite. 

6/24/13
1804  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.
1126  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, Port Inland to Marquette.  
0701  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

6/23/13
1958  Algoway, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Meldrum Bay to load stone.
1927  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1517  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1059  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Stoneport to load stone.   
0047  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0038  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, Gary to Marquette to load taconite.

6/22/13
1726  Grand Mariner, American Canadian Caribbean Line, westbound, Mackinac Island to St. Ignace to fuel.
1721  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
1637  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load.
1329  Algomarine, Algoma Central, westbound, to Milwaukee.
1213  Zeus, Dann Marine, with tanker barge Robert F. Deegan, eastbound, Ludington to Duluth with CaCl2.
0936  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound,  Duluth to Burns Harbor.
0647  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.

6/21/13
2218  Algoway, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt.
2015  Grand Mariner, American Canadian Caribbean Line, eastbound, to Mackinac Island.  
0149  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, to S. Chicago. 

6/20/13
2313  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite. 
2036  Anglian Lady towing a light barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie. 
1654  Sam Laud, American Steamship, eastbound, to Serpent Harbor.
1634  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
1457  H. Lee White, American Steamship, eastbound, to Superior.
1058  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.
1035  Algorail, Algoma Central, eastbound, Green Bay to Thessalon to load stone.
0601  Zeus, Dann Marine, towing tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.
0523   Leonard M. pushing a barge, McKeil Marine, eastbound, to Sault Ste. Marie.

6/19/13
2303  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite. 
1936  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
1746  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
0136  Saginaw, Lower Lakes Towing, eastbound, from Brevort with sand.

6/18/13
2018  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt. 
1955  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1435  Algomarine, Algoma Central, eastbound, to Meldrum Bay to load stone.
1007  Saginaw, Lower Lakes Towing, westbound, to Brevort to load sand.
0506  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, to Duluth with stone.

6/17/13
2342  Algoway, Algoma Central, eastbound, to Goderich.
1958  Victoriaborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Duluth General Mills to load beet pulp pellets.
0704  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0608  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0557  Algorail, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich.
0544  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0537  Manistee, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, to Drummond Island to load stone.

6/16/13
1018  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite. 
0601  Algomarine, Algoma Central, westbound, to Milwaukee.  
0510  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite. 
0457  H. Lee White, American Steamship, westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0110  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite. 
0042  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor. 
0007  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Superior SMET to load coal.

6/14/13
2049  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, Port Inland to Duluth with stone.  
1817  Algoway, Algoma Central, westbound, to Milwaukee. 
1601  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1205  Zeus, Dann Marine, towing tanker barge Robert F. Deegan, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.
0558  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone. 
0045  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, westbound, from Drummond Island with stone. 

6/15/13
1718  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors to load taconite.
1959  Leonard M. pushing a barge, McKeil Marine, westbound, from Sault Ste. Marie. 
1510  Drawsko (salty), Polesteam, Poland, eastbound.
1405  Algorail, Algoma Central, westbound, to Green Bay.

6/13/13
2324  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1748  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.   
1745  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, Brevort to Fisher Harbor with sand.  
1523  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
1509  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
1004  Grand Mariner, American Canadian Caribbean Line, eastbound, St. Ignace to Mackinac Island.
0941  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

6/12/13
2309  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
2236  St. Clair, American Steamship, eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.  
1839  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound,  Duluth to Burns Harbor with concentrate.
1039  Baie St. Paul, Canada Steamship Lines, eastbound, to Silver Bay to load taconite.
0211  Herbert C. Jackson, Interlake Steamship Co., eastbound, Port Inland to Marquette.

6/11/13
1126  Algorail, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Bruce Mines to load stone.
0954  Herbert C. Jackson, Interlake Steamship Co., westbound, Port Dolomite to Port Inland.
0834  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0018  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

6/10/13
2344  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Marquette to load taconite. 
1821  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, to Marquette to load taconite.
1605  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1538  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.
0738  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite. 

6/9/13
1825  St. Clair, American Steamship, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
1251  NOAA Laurentian, Great Lakes Environmental Research Lab.. research vessel, westbound. 
0821  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
0655  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, to Superior SMET to load coal.  
0144  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, KK Integrated Shipping, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone. 

6/8/13
1953  Algorail, Algoma Central, westbound, to Milwaukee.
1630  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0518  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0441  Drummond Islander II, MCM Marine, westbound, to Burns Harbor.

6/7/13
2256  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.  
2232  Algoway, Algoma Central, westbound, to Milwaukee.  
2101  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1131  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
1039  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
1012  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, to Meldrum Bay to load stone. 
0957  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
0834  State of Michigan, Great Lakes Maritime Academy training vessel, eastbound.  
0300  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, Green Bay to Drummond Island to load stone.  

6/6/13
2255  Joseph L. Block, Central Marine Logistics/Mittal Steel, eastbound, Port Inland to Port Dolomite to load stone. 
1504  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR  to Gary with taconite.
1333  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

6/5/13
0936  Algorail, Algoma Central, eastbound, to Bruce Mines to load stone.  
0908  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

6/5/13
0936  Algorail, Algoma Central, eastbound, to Bruce Mines to load stone.  
0908  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

6/4/13
1911  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, Lower Lakes/Grand River Navigation, westbound, from Drummond Island with stone.    
1700  Isa (salty), Polish Steamship Co., Poland, eastbound. 
1601  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.    
1258  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.   
1016  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.  
0145  Algoway, Algoma Central, eastbound, to Meldrum Bay to load stone. 
0055  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound,  Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

6/3/13
1603  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1356  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, from Drummond Island.
0205  H. Lee White, American Steamship, eastbound, from Port Inland with stone.   
0008  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

6/2/13
1954  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with salt .
1922  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound. to Port Dolomite to load stone.

5/31/13
0945  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0844  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Marquette to load taconite.  

5/30/13
2338  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Bruce Mines to load stone.  
2301  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, Port Inland to Duluth with stone.  
2101  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.   
1620  Claude A. Desgagnes, Transport Desgagnes, eastbound, Milwaukee to Montreal.
1405  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, to Brevort to load sand.
1255  Algomarine, Algoma Central, westbound, to S. Chicago.
0616  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0416  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

5/29/13
1955  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR y to Burns Harbor with taconite.
1727  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone. 
1536  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR  to Gary with taconite.
1232  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.   
1025  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.   
0210  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite. 

5/28/13
2152  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
1540  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0758  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.   
0631  Algoma Enterprise, Algoma Central, eastbound, to Superior BN to load taconite.  
0521  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite. 
0134  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt. 

5/27/13
2001  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors to load taconite.
1524  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone. 
0916  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0703  Algorail, Algoma Central, eastbound, to Thessalon to load stone. 
0612  American Century, American Steamship Co., eastbound, Gary to Superior SMET to load coal.  
0129  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.

5/26/13
2156  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite. 
2150  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Grand Haven with stone.  
1832  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1334  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, Superior BNSF to load taconite.   
1000  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
0718  American Spirit, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
0421  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.

5/25/13
1730  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Green Bay with .
1717  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, westbound, to Ludington to load CaCl2.
1648  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Duluth to load taconite.   
0939  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.  
0731  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound,  Duluth Hallett to Burns Harbor with taconite.
0415   Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0034  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite. 

5/24/13
2113  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1808  American Century, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
1038  Algoway, Algoma Central, eastbound, to Bruce Mines to load stone.  
0949  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.   
0756  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.   
0716  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
0526  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound,to Port Dolomite to load stone.  

5/23/13
0734  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
0658  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.  
0645  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Ludington with stone.
          After passing under the Mackinaw Bridge, she she headed NW to anchor in W. Moran Bay.  

5/22/13
1915  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
1644  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, westbound, to Grand Haven.  
1456  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.  
1246  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound.     
0420  Algoway, Algoma Central, westbound, Windsor to Muskegon with salt.

5/21/13
1343  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1246  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound,  Gary to Two Harbors to load taconite.
0806  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, to Port Dolomite to load stone.  
0045  Algorail, Algoma Central, eastbound, to Meldrum Bay to load stone.  

5/20/13
1841  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, eastbound, to Duluth DM&IR with stone.  
1411  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1255  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
0905  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, to Marquette.
0812  Algoma Olympic, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.  
0219  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
0145  Algorail, Algoma Central, westbound, Meldrum Bay to Charlevoix with stone. 

5/19/13
1314  John B. Aird, Algoma Central, eastbound, to Silver Bay to load taconite.. 
0455  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, from Alpena with cement.  
0442  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite. 
0048  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Two Harbors to load taconite.  
0026  Algorail, Algoma Central, eastbound, Marinette to Meldrum Bay to load stone.  
0004  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

Correction:  Wrong log for 5/19 submitted below.  Corrected on is above this line.

5/19/13
1803  Zeus, Dann Marine, towing light tanker barge Robert F. Deegan, westbound, to Ludington to load CaCl2.   
1757  Kristen D (ferry), Plaunt Transportation, westbound, to St. Ignace for freight service to Mackinac Island.  
1357  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, to Alpena to load cement.  
1247  Michigan/Great Lakes, Chicago Marine Asset Mgmt., from Cheboygan to Green Bay to load. 
0329  St. Mary’s Challenger, Sand Products, westbound, to Charlevoix to load cement.  
0029  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, to Charlevoix.
0024  Erika Kobasic, Basic Towing, eastbound, to Calcite.

5/18/13
2326  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
0947  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound. to Port Dolomite to load stone.  
0800  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.  
0255  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, Ludington to Superior with CaCl2.

5/17/13
2047  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.    
1956  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.  
1727  Algorail, Algoma Central, westbound, Goderich to Marinette with salt.  
1707  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, Lower Lakes/Grand River Navigation, westbound, Port Dolomite to Green Bay with stone. 
1348  Sam Laud, American Steamship, eastbound, to Drummond Island to load stone.
0110  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

5/16/13
1133  Michipicoten, Lower Lakes Towing, eastbound,  Muskegon to Bruce Mines.
1120  Amber Mae pushing a barge, Ryba Marine Construction, westbound from Mackinac Island.
1034  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, to South Chicago.
1029  Wilfred M. Cohen, Purvis Marine, westbound. from Sault Ste Marie.
0808  H. Lee White, American Steamship, eastbound, to Serpent Harbor.  
0732  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., eastbound, Marquette LS&I to load taconite.  
0149  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound.
0054  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, to Sault Ste. Marie.  
0034  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.   

5/15/13
1655  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.
0738  General,  Durocher Marine, westbound, Mackinac Island to St. Ignace.
0415  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0313  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.

5/14/13
2147  Algomarine, Algoma Central, eastbound, to Bruce Mines to load stone.
1909  Volgaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, S. Chicago to Duluth.
1525  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Calcite to Mackinac Island (British Landing).
1318  Michipicoten, Lower Lakes Towing, westbound, to Muskegon.
1220  Victory/James L. Kuber, Lower Lakes Transportation, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
0940  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior.
0840  General pushing a construction/dredging barge,  Durocher Marine, eastbound, to Mackinac Island.
0340  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

 5/13/13
1847  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1746  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
1625  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, to Gary with taconite.
1459 Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1100  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, to IN Harbor.
0423  American Integrity, American Steamship Co., eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

5/12/13
2107  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0731  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

5/11/13
1812  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
1425  Evans McKeil towing a barge, McKeil Marine, eastbound, to Badgeley Island to load silica.
0924  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

5/10/13
2130  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Meldrum Bay to Buffington with stone.
1335  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR  to Gary with taconite.
0840  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.  

5/8/13
1118  Miedwie (salty), Polesteam, Poland, eastbound, Milwaukee to Duluth to load wheat.
0554  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR load taconite.

5/7/13
1910  Zeus, Dann Marine, towing tanker barge Robert F. Deegan, westbound, Superior to Ludington to load CaCl2.
1527  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Holland with stone.
1502  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.  
1410  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.
1219  Mississagi, Lower Lakes Towing, westbound, Bruce Mines to Grand Haven with stone.    
0738  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.
0655  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

5/6/13
1940  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.
1742  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
1513  Virginiaborg (salty), Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, South Chicago to Thunder Bay.
1451  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1055  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0140  Manistee, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, to Drummond Island to load stone.

5/5/13
1657  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1353  Mississagi, Lower Lakes Towing, eastbound, from Brevort.
0644  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Meldrum Bay.


5/4/13
2209  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1426  Algowood, Algoma Central, eastbound, South Chicago to Marquette to load taconite.
1319  St. Clair, American Steamship, westbound, Silver Bay to IN Harbor with taconite.  
1129  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
0759  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Two Harbors to load taconite.

5/3/13
1948  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.  
0631  Algoway, Algoma Central, eastbound, to Meldrum Bay to load stone. 
0456  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite. 
0313  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, eastbound, to Drummond Island to load stone.

5/1/13
1430  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
1053  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.
0706  Algowood, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.
0623  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0105  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

4/30/13
2008  Zeus, Dann Marine, towing tanker barge Robert F. Deegan, eastbound, from Ludington with CaCl2.
1813  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, Port Dolomite to Holland with stone.
1119  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1027  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Duluth.
0727  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0606  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
0209  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.

4/29/13
1948  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, westbound, Stoneport to Buffington with stone.
1637  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, Milwaukee to Alpena to load cement.
0829  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, to Green Bay,

4/29/13
1829  Federal Maas, Fednav (salty), eastbound, to Thunder Bay.
1058  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
0749  Lee A. Tregurtha, Lakes Shipping/Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.

4/28/13
2305  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
1436  Olive L. Moore/Lewis J. Kuber, Lower Lakes/Grand River Navigation, westbound, from Drummond Island with stone.
1359  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Marquette.
1218  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

4/26/13
2245  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.
1958  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1814  Edenborg, Wagenborg Shipping, Netherlands, eastbound, to Duluth.
1716  Algorail, Algoma Central, westbound, to Green Bay Fox River.

4/25/13
2340  Algomarine, Algoma Central, westbound, Windsor to Milwaukee with salt.
2114  John Spence with barge Niagara Spirit, McKeil Marine, eastbound, to Sault Ste. Marie, ON.
1125  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0719  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.
0615  Irma (salty), Polesteam, Poland, eastbound, to Thunder Bay to load grain.

4/24/13
2323  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1436  Algowood, Algoma Central, eastbound, Thunder Bay to load.
0224  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0153  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

4/23/13
2229  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1905  American Courage, American Steamship Co., eastbound, Green Bay to Silver Bay to load taconite.
1709  H. Lee White, American Steamship, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1045  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0412  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, westbound, Port Dolomite to Port Inland with stone.

4/22/13
2047  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Silver Bay to load taconite.
2034  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
1740  Hollyhock, USCG 214, westbound, to St. Ignace.
1629  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbors with taconite.
1217  Wilfred Sykes, Central Marine Logistics, eastbound, to Port Dolomite to load stone.

4/21/13
2201  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1540  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.
1326  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1138  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0629  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth DM&IR to load taconite.
0003  Wilfred M. Cohen, Purvis Marine, westbound.  He went north of Mackinac Island to anchor off St. Ignace.

Correction - date below should be 4/20/13.  Gott on 4/19, others on 4/20.

4/19/13
2037  Hollyhock, USCG 214, westbound, to St. Ignace.
1818  Alder, USCG 216, westbound.
1739  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1618  John Spence towing barge Niagara Spirit, McKeil Marine, westbound, Sault Ste. Marie to Calumet.
0658  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

4/19/13
0658  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

4/18/13
2341  Algosteel, Algoma Central, westbound, from Goderich with salt.
2238  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, eastbound, to Duluth.
2005  Biscayne Bay, USCG 104, westbound.
1513  Capt. Henry Jackman, Algoma Central, eastbound, to Thunder Bay to load.
1339  Victoriaborg (salty), Wagenborg Shipping,  Netherlands, eastbound, to Duluth General Mills to load grain.
1145  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1116  Alder, USCG 216, westbound.
0051  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Superior SMET to load coal.
0131  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.

4/17/13
1626  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., westbound, from Duluth DM&IR with taconite
1434  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1237  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
1109  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, to Superior BNSF to load taconite.
1047  Kaye E. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, from Port Inland.
0631  Arthur M. Anderson, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0109  John Spence with barge Niagara Spirit, McKeil Marine, eastbound, to Sault Ste. Marie.
0013  Cuyahoga, Lower Lakes Towing, eastbound, Green Bay to Port Dolomite to load stone.

4/16/13
1659  Undaunted/Pere Marquette 41, Pere Marquette Shipping, westbound, to S. Chicago.
1647  Algosoo, Algoma Central, eastbound, from Gary.

4/9/13
1941  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
1907  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1833  Federal Welland (salty), Fednav, eastbound, Milwaukee to Duluth to load grain.
1548  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
0743  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, to Gary Port Dolomite to load stone.

4/8/13
2350  Presque Isle, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1914  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0515  Manitowoc, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0329  Burns Harbor, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

4/7/13
2108  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, S. Chicago to Alpena to load cement.
2037  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to Green Bay with cement.
1807  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Silver Bay to load taconite.
0134  American Spirit, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.

4/6/13
2313  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1906  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1537  Federal Wattawa (salty), Fednav, westbound, to Milwaukee.
1330  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
1028  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Green Bay to Calcite to load stone.
0907  Joseph H. Thompson Jr/Joseph H. Thompson, Upper Lakes Towing, eastbound, from lay-up in Escanaba.
0720  Presque Isle, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0058  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, Green Bay to Alpena to load cement.

4/5/13
2132  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
1832  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0918  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0822  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, to Sault Ste. Marine.
0558  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., westbound, from Stoneport with stone.
0036  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

4/3/13
1557  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, from Beaver Island to St. Marys River.
1119  Joseph L. Block, Central Marine Logistics, eastbound, to Two Harbors.
0934  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0810  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, westbound, Alpena to S. Chicago with cement.
0046  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

4/2/13
1121  Michigan/Great Lakes, Keystone, westbound, Cheboygan to Green Bay to load. 
0412  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0217  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, S. Chicago KCBX to Alpena with coal.
0018  Katmai Bay, USCG 101, westbound, from St. Marys River.

4/1/13
1611  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

3/31/13
0957  Algoma Transport, Algoma Central, eastbound, from S. Chicago.
0713  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to Green Bay with cement.
0712  Sloman Herakles (salty), westbound, to Burns Harbor.

3/30/13
2214  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
1604  Baie St. Paul, Canada Steamship Lines, eastbound, South Chicago to Belledune with petroleum coke.
0457  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0329  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
0253  Buffalo, American Steamship, eastbound, to Silver Bay to load taconite,

3/29/13
2032  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, to Alpena to load cement.
1057  Lake Guardian, US EPA research vessel, eastbound.
1019  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0935  Spartan pushing barge Spartan II, Occidental Chemical, eastbound, from Ludington with CaCl2.
0312  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.

3/28/13
1324  Ken Boothe Sr./Lakes Contender, American Steamship Co., eastbound, to Marquette.
0444  Joyce L. Van Enkevort/Great Lakes Trader, Van Enkevort, Inc., eastbound, to Stoneport to load stone.

Correction – 3/27 below, not 1/27

1/27/13
0902  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0737  Algoma Transport, Algoma Central, westbound, to S. Chicago.
0318  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, to IN Harbor with taconite.
0127  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, to Superior BNSF to load taconite.

3/26/13
1750  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, to IN Harbor with taconite.
1548  Baie St. Paul, Canada Steamship Lines, westbound.
1015  Algocanada, Algoma Central, eastbound, to Sarnia Imperial.
0859  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, to Stoneport to load stone.
0433  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Superior SMET to load coal.
0046  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Teo harbors to load taconite.

1/27/13
0902  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0737  Algoma Transport, Algoma Central, westbound, to S. Chicago.
0318  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, to IN Harbor with taconite.
0127  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, to Superior BNSF to load taconite.

correction below – should be 3/26/13

3/27/13
1750  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, to IN Harbor with taconite.
1548  Baie St. Paul, Canada Steamship Lines, westbound.
1015  Algocanada, Algoma Central, eastbound, to Sarnia Imperial.
0859  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, eastbound, to Stoneport to load stone.
0433  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, to Superior SMET to load coal.
0046  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, to Teo harbors to load taconite.

Correction - date below should be 3/23/13.

3/24/13
0840  Algosoo, Algoma Central, westbound, Sarnia to Sturgeon Bay.
0831  Hollyhock, USCG 214, westbound, to Lake Michigan and back to St. Ignace.

3/22/13
1219  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, to Alpena to load cement.
1110  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconitel.
1045  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, breaking ice for Raul R. Tregurtha and Alpena.

3/21/13
2002  Katmai Bay, USCG 101, from St. Marys River, westbound.

3/20/13
1808  Algoeast, Algoma Central, eastbound, to Tracey.
1257  Katmai Bay, USCG 101, from St. Ignace, eastbound, to St. Marys River.
0818  Algoeast, Algoma Central, westbound, to S. Chicago?
0800  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, St. Ignace to Round Island Passage to break ice for Algoeast,
         back westbound at 0809 ahead of Algoeast.

3/19/13
0832  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, to Alpena to load cement. 
0802  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, St. Ignace to Round Island Passage to break ice for Samuel de Champlain.
         Back westbound at 0816 to meet Samuel and eastbound through the pass at 0828

3/17/13
2034  Katmai Bay, USCG 101, westbound, to stop 1.2 nm west of the passage.

3/16/13
1246  Algocanada, Algoma Central, westbound, to S. Chicago Kinder.

3/15/13
1226  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, to Fisher Harbor.
1201  Alpena, Inland Lakes Mgmt., eastbound, to Alpena to load cement for Fisher Harbor, 
         following Katmai Bay from Lake Michigan to Round Island Pass.

3/14/13
 0730  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, westbound, from Alpena with cement..

3/12/13
1541  Samuel de Champlain/Innovation, LaFarge, eastbound, Milwaukee to Alpena to load cement. 
1516  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, breaking ice for Samuel de Champlain, then back westbound to St. Ignace.
0850  Biscayne Bay, USCG 104, eastbound, from St. Ignace.

3/11/13
0740  Katmai Bay, USCG 101, ice breaking west of Round Island Pass into Lake Mich. for Alpena and Algoeast.
0715  Algoeast, Algoma Central, westbound, to S. Chicago.

3/10/13
2005  Alpena, Inland Lakes Mgmt., westbound, Alpena to S. Chicago with cement.
          Then stopped in the ice 1 nm west of the passage.

3/8/13
2109  Algoeast, Algoma Central, eastbound, to Sarnia.

3/7/13
1627  Katmai Bay, USCG 101, westbound.
1445  Algocanada, Algoma Central, eastbound, to Sarnia.
1440  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, leading Algocanada.

3/5/13
0918  Hollyhock, USCG 214, eastbound, around Bois Blanc Island and into Cheboygan.

3/1/13
all day - Michigan/Great Lakes (eastbound) remains stopped in ice 1 nm west of Round Island Passage,
0827  Hollyhock, USCG 214, westbound, to Lake Michigan and back to St. Ignace.

2/27/13
all day - Michigan/Great Lakes (eastbound) remains stopped in ice 1 nm west of Round Island Passage,
over night Ė Algoeast, Algoma Central, eastbound.

2/26/13
all day - Michigan/Great Lakes (eastbound) remains stopped in ice 1 nm west of Round Island Passage,

2/25/13
1603  Katmai Bay, USCG 101, westbound, to Lake Michigan to meet Michigan/Great Lakes.
1146  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Sarnia fo layup.

2/23/13
0741  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0656  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, to break ice for Algosteel, back westbound at 7:32.
0655  Biscayne Bay, USCG 104, approached Round Island Passage, then turned westbound
         to break ice to the bridge and into Lake Michigan.

2/22/13
1620  Hollyhock, USCG 214, eastbound, on past Algosteel who is stopped1.5 nm east of the passage.

2/21/13
1611  Algoma Enterprise, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt. 

2/19/13
0747  Algoeast, Algoma Central, westbound, to S. Chicago.

2/18/13
1456  Hollyhock, USCG 214, westbound, to Lake Michigan and back to St. Ignace.
1235  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt. 
1152  Algoma Enterprise, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1030  Biscayne Bay, USCG 104, westbound, breaking ice for Algoma Enterprise and Algosteel through Round Island Passage.

2/17/13
0258  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, .

2/16/13
1320  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, back westbound at 1400 to Lake Michigan.
1351  Algoma Enterprise, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt. 
0703  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

2/15/13
1434   Mobile Bay, USCG 103, eastbound, back westbound at 1450to Lake Michigan.

2/14/13
0751  Algoma Enterprise, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
0733  Mobile Bay, USCG 103, eastbound then westbound, breaking ice for Algoma Enterprise.

2/13/13
1048  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt. 
1020  Mobile Bay, USCG 103, eastbound then westbound, breaking ice for Algosteel.

2/12/13
0727  Michigan/Great Lakes, Keystone, westbound. 
0724  Mobile Bay, USCG 103, westbound, leading Michigan/Great Lakes.
0658  Mobile Bay, USCG 103, eastbound, to cut ice for Michigan/Great Lakes.

2/7/13
1442  Algoma Enterprise, Algoma Central, eastbound, Chicago to Goderich to load salt. 
1437  Mackinaw, USCG 30, eastbound, leading Algoma Enterprise.

2/6/13  correction again
2205  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt. 

2/6/12  correction
2205  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt. 

2/6/12
1210  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt. 

2/5/13
1230  Mackinaw, USCG 30, westbound, to St. Ignace.

2/4/13
1550  Algoma Enterprise, Algoma Central, westbound, Goderich to Chicago with salt.
1423  Mackinaw, USCG 30, westbound.

2/3/13
1408  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.
1020  Thunder Bay, USCG 108, westbound.

2/2/13
1156  Mackinaw, USCG 30, westbound, to St. Ignace.
1123  Algoma Enterprise, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt. 
1116  Mackinaw, USCG 30, eastbound, leading Algoma Enterprise.

1/31/13
1314  Mackinaw, USCG 30, westbound, to Mackinaw City.
1241  Katmai Bay, USCG 101, eastbound, to Sault Ste. Marie.
1227  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt. 
1222  Mackinaw, USCG 30, eastbound, leading Algosteel.

1/30/13
1623  Algoma Enterprise, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

1/29/13
1540  Mackinaw, USCG 30, westbound, Sault Ste. Marie to Mackinaw City.

1/28/13
1918  Algoma Enterprise, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt. 
1806  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

1/25/13
1715  Algoma Enterprise, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

1/24/13
1605  Mackinaw, USCG 30, eastbound.

1/23/13
1511  Algoma Enterprise, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich. 
1447  Mackinaw, USCG 30, westbound, to meet Algona Enterprise then to Mackinaw City.

1/21/13
1933  Manitou, eastbound, to  Port Huron.
1412  Katmai Bay, USCG 101, westbound, to Lake Michigan.
0442  Algoma Enterprise, Algoma Central, westbound, Goderich to Milwaukee with salt.

1/18/13
1348  Mackinaw, USCG 30, westbound, Detroit to Mackinaw City..

1/17/13
0428  Algosteel, Algoma Central, eastbound, S. Chicago to Goderich to load salt.

1/16/13
2117  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

1/15/13
1829  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, to Sturgeon Bay for lay-up.
         He went north of Mackinac Island to anchor off Rabbit Back Pt.
0031  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.

1/14/13
1632  Defiance/Ashtabula, Lower Lakes Towing/Grand River Navigation, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite
1239  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., eastbound, Burns Harbor to Sault Ste. Marie, ON.
0510  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Superior Fraser Shipyard for Lay-up.
0511  Algosteel, Algoma Central, westbound, Goderich to S. Chicago with salt.
0408  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.
0224  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

1/12/13
1258  John G. Munson, Great Lakes Fleet, eastbound, Escanaba to Marquette LD&I to load taconite.
0353  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

1/11/13
1931  Great Republic, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Marquette to load taconite.
1208  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0923  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0039  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbors with taconite.

1/10/13
2228  John J. Boland, American Steamship, eastbound, to Superior Fraser Shipyards for lay-up.
2135  American Integrity, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR  to Gary with taconite.
1325  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, eastbound, IN Harbor to Duluth DM&IR to load taconite.
1236  Anglian Lady with  barge, Purvis Marine Ltd., westbound, Sault Ste. Marie to Burns Harbor.
0031  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.

1/9/13
2013  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.
1500  Mackinaw, USCG 30, eastbound.
1443  Cason J. Callaway, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0728  John G. Munson, Great Lakes Fleet, westbound, Duluth DM&IR to Gary with taconite.
0523  Great Republic, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0438  Indiana Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior for lay-up.

1/8/13
2022  Mobile Bay, USCG 103, westbound, to St. Ignace.
1556  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Silver Bay to load taconite.
0816  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.
0500  Burns Harbor, American Steamship Co., weighed anchor off Rabbit Back Pt. to head westbound, 
         Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

1/7/13
2211  James R. Barker, Lakes Shipping Co./Interlake, westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0655  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Superior BNSF to load taconite.
0224  Roger Blough, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.

1/6/13
0940  Mackinaw, USCG 30, westbound, to Mackinaw City.
0612  Stewart J. Cort, Interlake Steamship Co., westbound, Superior BNSF to Burns Harbor with taconite.

1/5/13
2352  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconitel.
1755  Hon. James L. Oberstar, Interlake Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
0811  Walter J. McCarthy, American Steamship Co., eastbound, to Superior.
0801  Indiana Harbor, American Steamship Co., westbound, Two Harbors DM&IR to Burns Harbor with taconite.

1/4/13
1352  Mesabi Miner, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0702  Roger Blough, Great Lakes Fleet, westbound, Two Harbors DM&IR to Gary with taconite.

1/2/13 (out of order)
1859  Philip R Clarke, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Marquette LS&I to load taconite.
1757  Michipicoten, Lower Lakes Towing, westbound, to Sturgeon Bay for lay-up.
1510  Burns Harbor, American Steamship Co., eastbound, Burns Harbor to Superior BNSF to load taconite.

1/3/13
1709  John G. Munson, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Duluth CN  to load taconite.
1243  John J. Boland, American Steamship, westbound, Two Harbors DM&IR to IN Harbor with taconite.
1053  Paul R. Tregurtha, Interlake Steamship Co., westbound, Duluth DM&IR to IN Harbor with taconite.
0633  Edwin H. Gott, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0251  Algosteel, Algoma Central, eastbound, Milwaukee to Goderich to load salt.

1/1/13
1406  American Century, American Steamship Co., eastbound, IN Harbor to Two Harbors DM&IR to load taconite.
0650  Edgar B. Speer, Great Lakes Fleet, eastbound, Gary to Two Harbors DM&IR to load taconite.


Return to top of page


Return Great Lakes Vessel Passage       Return to Vessel Passage